Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » (1-cosx) / (x^2) határértéke...

Delusion kérdése:

(1-cosx) / (x^2) határértéke a 0 pontban?

Figyelt kérdés

Wolframalpha 1/2-t ír, más oldalak meg végtelent. De engem nem is az eredmény érdekelne, hanem az, hogyan jön ki.


Gondoltam, hogy alakítgatok rajta, és felhasználom a sin^2x = 1-cos^2x azonosságot, de nem jutottam előrébb...


LaTeX-ben leírva:


[link]


Így vacsi után egy könnyed kérdés, aki részletesen leírja a LÉPÉSEKET (nem a határérték fogalma érdekel, és ne L'Hopitallal pls, azt a Wolframalpha is tudja, de nekem még nem úgy kell - sajnos), annak megy a zöld kéz, akit nem érdekel a felpontozás de mégis segít, annak előre is köszönöm...


2012. szept. 16. 19:17
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Egy sor trigonometrikus átalakítás kell hozzá:

Tudjuk, hogy sin(x/2) abszolút értéke = Gyök( (1-cosx)/2 )

Innen: 1-cosx = 2* ( sin(x/2) )^2

Ezt beírjuk, aztán szétszedjük a törtet.

Tehát van a (2* ( sin(x/2) )^2) / x^2

A kettes szorzót vigyük le a nevező reciprokába

( sin(x/2) )^2 / (x^2/ 2)


Ezután szedjük szét a törtet két szorzatra. A nevező egyszerűen sin(x/2) mindkét törtben. A számláló legyen egyik törtben x/2, a másikben pedig lesz x, amit 2*x/2 alakba írjunk fel


Így a két tag: [sin(x/2) / (x/2) ]*[ sin(x/2) / (2(x/2) )]

Itt jobban látszik, mit kaptunk:

[link]


És tudjuk, hogy sinx/x határértéke nullában 1, de még ott megbújik egy kettes osztó, így lesz az eredményünk 1/2 :)


Remélem érthető :)

2012. szept. 16. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Kiszámoltam számológéppel 0,01-re, 1/2 lett. Lépések sajna nincsenek meg.
2012. szept. 16. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Atyaég. Követhető, amit írtál, szerintem értem is, de nekem ez is sok volt most hirtelen. Tudom, hogy ennél sokkal nehezebbek is vannak, de nagyon primitív példák között találtam, amiket maximum 1-2 lépésben megcsinál az átlagos hallgató, különösebben bonyolult matematikai eszközök nélkül.


Mindenesetre értem, hogy a wolframalpha miért L'Hopitallal esett neki :D


Köszönöm a válaszaitokat!

2012. szept. 16. 20:21
 4/5 anonim ***** válasza:
Használd fel a sin^2(x/2)=(1-cosx)/2 azonosságot, ekkor az lesz, hogy lim(x->0) 2*sin^2(x/2)/x^2, aztán egyszerűsítesz 4-gyel, onnan már könnyű.
2012. szept. 16. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy az első válaszoló is ezt írta, csak szerintem egy kicsit túlbonyolította. Talán így egyszerűbb.
2012. szept. 16. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!