Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a helyzet a kétéltűekkel?

Mi a helyzet a kétéltűekkel?

Figyelt kérdés

-----

A „kétéltűek” elnevezés arra utal, hogy bár ezek az állatok felnőtt életük legnagyobb részét a szárazföldön töltik, szaporodni – néhány kivételtől eltekintve – kizárólag vízben képesek. Kikelés után kopoltyúval lélegeznek, ezt fejlődésük során később tüdő váltja fel.

-----


Hogy lesz a kétéltűnek tüdeje? Miért pont tüdeje lesz és miért nem két feje? A genom miatt?


Elméletben akkor ki lehetne számolni, hogy maxmimum hány fajta élőlény létezhetne a világban?

Van ennek valami korlátja? (az életképességen kívül)?



2012. okt. 12. 19:15
 1/8 anonim ***** válasza:

Ez a szöveg valószínűleg egy általános iskolai tankönyvből van, ami örül annak is már, hogy a gyerek felfogja hogy nem csak emlősök meg halak vannak.

"Hogy lesz a kétéltűnek tüdeje? Miért pont tüdeje lesz és miért nem két feje? A genom miatt? "

Mivan? Hány éves vagy? A génjebe van kódolva ez a feladat, ugyanazért lesz tüdeje, mint neked, nem értem mi lenne itt a probléma.

Igen, valószínűleg ki lehet számolni, hogy hány fajta élőlény lehetséges, de nem embereknek, sem számítógépeknek, és az eredmény sem valami olyasmi lenne, amit fel lehetne írni egy lapra, vagy kiírni egy kijelzőn.

2012. okt. 12. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ez a szöveg wikipédiáról van. A kétéltűt csak egy példának írtam.

Én azt sem tudom, hogy nekem miért lesz tüdőm. Ezért kérdeztem, amit kérdeztem. Nem okoskodni jöttem ide, hanem tanulni.

Semmit nem tudok a génekről. Ezért kérdeztem, hogy a kódolt információ az véges vagy sem.

De ezek szerint véges, ha jól értettem, amit írtál.

Másik kérdés, hogy gén manipulációval tök új fajokat tudunk létrehozni? Akár olyat is, amire egy biológus ember azt mondaná, hogy földönkívüli, mert még soha nem látott olyat?

Nyílván a biológus nem fog ilyet mondani, de gondolom a lényeget érted.

2012. okt. 12. 19:45
 3/8 anonim ***** válasza:
Igen, létre lehetne hozni, ha elég fejlett lenne hozzá a tudomány és a technika. Ma viszont még egy mesterséges sejtet sem tudunk készíteni.
2012. okt. 12. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

"Hogy lesz a kétéltűnek tüdeje? Miért pont tüdeje lesz és miért nem két feje? A genom miatt? "

Tüdeje úgy lesz, hogy egyes sejtek gondolnak egyet, és elkezdenek tüdővé nőni. Ehhez szükségük van a környezetből származó jelekre (hormonokra, növekedési faktorokra), amik megadják parancsot: "igen, te most kezdj el tüdővé fejlődni", Ehhez a sejtek kiolvassák a genomjukból a megfelelő tervrajzot, és elkezdenek tüdővé alakulni. Persze a kialakulás során maguk is formálják a környező sejteket, szöveteket: hormonokat, növekedési faktorokat termelnek.


Két feje azért nem lesz a békának, mert nincs olyan utasítás, amire az lenne a válasz, hogy "két fej". Nyilván a tervrajz benne van a genomban (hiszen van fejük), de ha egyszer ki lett adva az utasítás, akkor már többször nem lesz. Azt viszont meg lehet csinálni, hogy azokat a sejteket, amik megkapták a "csinálj fejet" utasítást, az egyik embrióról átteszük egy másikra. Ilyenkor a fejlődő embriónak két feje lesz.


"Elméletben akkor ki lehetne számolni, hogy maxmimum hány fajta élőlény létezhetne a világban?"

Ez hogy jön ide? Ez szerintem egy teljesen más kérdés. Az kiszámítható, hogy egy adott hosszúságú DNS szakasz hányféle információt kódolhat, de ez ugye nem jelent annyi darab fajt, és ugye életképesek se lennének többnyire az élőlények... Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy mit jelent egy hipotetikus élőlény életképessége? Milyen körülmények között? pl. egy hal genomja életképtelen a sivatagban, de vízben életképes. Egyébként nem látom, hogy a fajok maximális számának lenne bármilyen korlátja, de azt biztosan tudom, hogy semmi esetre sem tudjuk eldönteni egy DNS szekvenciáról, hogy az életképes-e vagy sem.

2012. okt. 12. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Kérdező, te annyira aranyos vagy :D


Az helyesírásodból és a fogalmazásodból az tűnik ki, hogy akár 20 éves is lehetsz.

Viszont a kérdéseid annyira gyermetegek (ami egy bizonyos kor alatt nem baj), hogy teljesen behatárolhatatlanná teszi a korodat.

Légyszíves, áruld el, hány éves vagy.


Amúgy a többiek jókat írtak, de az rossz válasz, hogy a tudomány nem tart a génmanipulációnál.

Persze egy sejtet még nem bírunk összerakni molekulákként, de azért nagy áttörések voltak az elmúlt években. A legnagyobb, hogy már mesterségesen létrehozott DNS-t tudtak egy baktériumba ültetni, amely teljesen átvette az irányítást, így igazából új fajokat bírtak létrehozni.

2012. okt. 12. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha jól emlékszem már lassan egy éve, hogy Craig Venter csapata létrehozta az első mesterséges sejtet. De vissza a kérdéshez:

"Hogy lesz a kétéltűnek tüdeje? Miért pont tüdeje lesz és miért nem két feje? A genom miatt?"

Evolúció. A kétéltűek voltak az első olyan gerincesek, amelyek hosszabb időre el tudtak szakadni a víztől és így, az akkoriban, konkurencia híján, táplálékban gazdag szárazföldeket is meg tudták hódítani.


"Elméletben akkor ki lehetne számolni, hogy maxmimum hány fajta élőlény létezhetne a világban?"

Nem, ugyanis a különböző élőlényeknek eltérő a kromoszómaszáma, és a DNS-ük hossza is. De azt mondjuk már ki tudnád számolni (illetve unatkozó tudósok már is ki is számolták), hogy mondjuk a homo sapiens sapiens-en belül hány fajta variáció lehetséges.

2012. okt. 14. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"De azt mondjuk már ki tudnád számolni (illetve unatkozó tudósok már is ki is számolták), hogy mondjuk a homo sapiens sapiens-en belül hány fajta variáció lehetséges."

Tényleg? És azt hogyan?

2012. okt. 14. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

De azt mondjuk már ki tudnád számolni (illetve unatkozó tudósok már is ki is számolták), hogy mondjuk a homo sapiens sapiens-en belül hány fajta variáció lehetséges.


Ha arra gondolsz, hogy hány különböző ember képzelhető

el, akkor a becslések szerint 40 milliárd és 2500 milliárd

között van.

2012. nov. 10. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!