Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Számomra úgy tűnik, hogy az...

Számomra úgy tűnik, hogy az entrópia a nemtudásunknak egy speciális és talán szubjektív mérőszáma. Jól gondolom?

Figyelt kérdés

Ha pontosítjuk a mérésünk felbontását, azaz szűkítjük a lehetséges állapotterét a vizsgált rendszerünknek,

akkor az entrópia monoton módon változik, és ha egy adott mikrokanonikus állapotra szűkítjük a rendszert,

akkor eltűnik a bizonytalanság. Az entrópia tehát függ a mérési pontosságtól, de a definicióban erről nincsen szó.

Más mennyiségek, mint például az energia függ ugyan tőle, de a pontosítással csak pontosodik, és nem változik monoton.

Ebből a szempontból az entrópia igencsak speciális!



2012. nov. 3. 23:55
 1/9 Silber ***** válasza:

Az entrópia nem szubjektív mennyiség, nagyon is objektív mivel számolható. Mellesleg nem kell ilyen fellengzősen (és nem megfelelő szavak használatával) fogalmazni, senki sem tudja ki vagy. Bár meg kell hagyni, elég sok munkád lehetett abban, hogy ilyen módon fogalmazd meg az az egyszerű dolgot, hogy elegendően kis dx érték esetén dy=const. Azt végképp nem tudom mit értesz a "mikrokanonikus" alatt, számomra a "kanonikus" egészen más jelentéssel bír. Ahogy kivettem te sem beszélsz másról, mint a TDIII-ról ami kimondja, hogy lim(T->0)(dq/dT)=0.

Amúgy nagy tévhitben élsz, mivel az entrópia nem a bizonytalanság, hanem a rendezetlenség mértéke. Megmutatja, hogy az adott rendszer homogén/inhomogén eloszlásának mértékét.

Az entrópia nem függ a mérési pontosságtól. A mért érték függ a mérési pontosságtól, nem a mérendő paraméter. Természetesen most ne vegyük ide a Heisenberg-féle határozatlansági elvet.


Összességében: nem gondolod jól.

2012. nov. 4. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem csak a termodinamikai entrópia létezik. Illetve a termodinamikai entrópia létezik és egzakt módon számítható, de más tudományos területeken is felmerülnek entrópiák, melyeknek nem sok köze van a hagyományos fizikai értelmezéséhez. Most melyikről is beszélünk?
2012. nov. 5. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Illetve a termodinamikánál maradva, ha növeled a felbontást, szűkíted az állapotteret, azaz kizársz részeket, akkor már nem az eredeti halmazt vizsgálod. És semmi sem garantálja neked, hogy az energia egyenletesen, homogén módon oszlik el. Így egyes részek kizárásával neked változhat a fajlagos energiamennyiséged is.
2012. nov. 5. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

11:37-nek és a többiekenek:

Engem nem győztetek meg, hogy ne függne a mérési pontosságtól a "rendezettlenség mértéke".

Ha van egy adott kockában gáz, akkor annak hagyományosan meg lehet mondani az entrópiáját. Az azonban csak egy átlagos érték. Ha a kocka egyik felében van az összes gázrészecske, akkor annak tök más az entrópiája. Ennek kicsi ugyan a valószínűsége, de lehet. Ha jól értem a hagyományos értelmezést nem érdekli az, hogy pontosan milyen állapotban van a rendszer, pedig minden rendszer valamilyen adott állapotban van, csak lehet hogy nem ismerjük.

2012. nov. 5. 09:30
 5/9 Silber ***** válasza:
Kérdező: a termodinamika az egyensúlyi állapotokat vizsgálja, tehát az általad említett kocka minden egyes pontjában ugyanakkorának kell lennie az entrópiának.
2012. nov. 5. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
én nem termodinamikáról beszélek, hanem általában fizikáról. Miért termodinamikán kívül eső rendszereknek nincsen entrópiájuk? Akkor pl. hülyeség az a probléma is, amit az Univerzum entrópiájával kapcsolatban szoktak feltenni.
2012. nov. 5. 15:54
 7/9 Silber ***** válasza:

Ne keverjük a szezont a fazonnal, a hülyeség és az entrópia kapcsolata már eléggé filozófikus...

Az entrópia meg egész egyszerűen egy termodinamikai állapotfüggvény. Nem tudod elkülöníteni a kettőt, ezt nyigodtan el is fogadhatod. Mindennek amivel a fizikai valóban találkozol, elválaszthatatlan kapcsolata van az entrópiával és fordítva.

2012. nov. 5. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
bocs, de nem egészen értem, hogy ezzel most mire válaszoltál, vagy mit magyaráztál meg?
2012. nov. 5. 17:14
 9/9 Silber ***** válasza:

Az utolsó hozzászólásodnak nagyjából kétharmadát.

"én nem termodinamikáról beszélek, hanem általában fizikáról. Miért termodinamikán kívül eső rendszereknek nincsen entrópiájuk?"

2012. nov. 5. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!