Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a legkisebb szög, amin meg...

Mi a legkisebb szög, amin meg tudunk különböztetni két pontot?

Figyelt kérdés
Például ha a szemünktől 30cm-re egy papírlapon van két pont egymástól 10 cm távolságra, akkor az a bizonyos szög, amire kíváncsi vagyok, annak az egyenlőszárú háromszögnek a felső csúcsában van, amit a két pont és az egyik szemgolyóm alkotna. A példában ez a szög kb 21 fok. A kérdésem arra vonatkozik, hogy a legjobb látási viszonyok és képességek mellett mi a legkisebb ilyen "látószög", amiben meg tudunk különböztetni két pontot szabd szemmel.

2012. nov. 4. 14:46
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Két fekete pontnál 0,5-1 fokperc Két kék pontnál 10-15 fokperc. Fehér alapon.
2012. nov. 4. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Az ismeretterjesztő irodalomban 1 percet szoktak írni.
2012. nov. 4. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Akkor legyen 1 fokperc, hogy biztosra menjek, mert a minimális elérhető értéket kerestem. Köszönöm a válaszokat!
2012. nov. 4. 18:28
 4/15 A kérdező kommentje:
Amúgy az űrből szabad szemmel látható legkisebb objektum méretét akarom meghatározni. A légkör felső határa ugye kb 690 km, a legkisebb látószögünk meg 0,5 fokperc (0,00416 fok). Ezekből össze tudok rakni egy egyenlő-szárú háromszöget, aminek a magassága 690 km és a felső csúcsában lévő szög 0,5 fokperc. Koszinusz-tétellel azt kaptam, hogy a háromszög föld-felszíni oldala 100,35 m. Vagyis egy 100 m átmérőjű, körlap formájú, hófehér jégtáblát a Jeges-tengeren tiszta légköri viszonyok között, tökéletes szemmel egy fehér pontnak látnánk (LÁTNÁNK, ez a lényeg). Helyesek a számításaim?
2012. nov. 4. 20:45
 5/15 anonim ***** válasza:

De hogy számolod ki a földön a távolságot? Ezerszer elolvastam de nem értem :A szög melletti befogó és az átfogó aránya az adott szög cosinusa.


cos(a) = b/c . Itt az a a földön a hossz ,b az egyik befogó c az átfogó .


Az alfa szög 0,00416 így megvan az egyik derékszögű háromszögünk csak most nem ismerjük a b ét , amit tudunk az alfa szög és a cé vagyis az átfogó. De a képlet szerint cos a = b/c de bét nem ismerjük csak cét meg a szöget. Te ezt érted? mert én nem.

2012. nov. 5. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Helyesbítek itt az a a földön a hossz per kettő!


De a megoldást nem vágom.

2012. nov. 5. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Helyesbítek látom hogy te ismered bét mivel az a 960km viszont akkor hogy jön ki az a? cos a= b/c
2012. nov. 5. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Na, nekem így jött ki a megoldás (remélem, hogy az):

- Felrajzlunk egy háromszöget, aminek a felső csúcsa A, az egyik szemgolyónk, B és C pedig a Föld felszínén elhelyezkedő két objektum.

- Az A-ban lévő szög 0,5 fokperc

- A háromszög magassága 690 km (eddig ti is értettétek)

- A derékszögű háromszöget úgy kapom meg, hogy az A-ból húzott magasság (talppontja legyen M)mentén kettévágom a háromszöget. Innentől csak az egyik felével számolok, mert abból is kijön a dolog.

- A derékszögű háromszögem ekkor AMC, ahol A-ban levő szög alfa/2 és MC = BC/2

- Vagyis: cos(alfa/2)=AM/MC

- Ebből: MC = AM/cos(alfa/2)

- És tudjuk, hogy MC = BC/2

- Így kaptam meg BC a koszinusz-tétellel


Ezek ismeretében: Helyesen számoltam?

2012. nov. 5. 22:25
 9/15 anonim ***** válasza:
Nekem 2760 jött ki. vagyis 5520 a BC de tuti rosszul csináltam.
2012. nov. 5. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

"... mi a legkisebb ilyen "látószög", amiben meg tudunk különböztetni két pontot szabd szemmel ..."


Nagyjából egy ívmásodperc ( Az 1 fok 1/3600-ad része ) az emberi szem felbontóképessége.

2012. nov. 7. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!