Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A geológiai vetődésre (törésvo...

A geológiai vetődésre (törésvonal, fault) mi a tudományos kifejezés?

Figyelt kérdés

úgyértem "latin" megnevezés.

mint a szubdukció, vulkanizmus, orogenezis stb.



2012. nov. 20. 14:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
nem használunk rá ilyeneket, vető csak simán, esetleg a különféle vetők elé raknak még jelzőket (pl szinisztrális, dextrális, ferde, transzkurrens stb.)
2012. nov. 26. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, de ez vagy lehetetlen vagy akkor pótolandó hiányosság. Hiszen pl. nemzetközi adatbázisokban, táblázatokban nem lehet önkényesen egy nemzeti kifejezést alkalmazni. Én is épp egy ilyen problémával állok szemben, ahol a szövegkörnyezet nem engedi meg a magyar és angol kifejezések "odavetését".
2012. nov. 27. 15:16
 3/12 anonim ***** válasza:
Nem hiba ez, angolban ott van rá a fault. Mivel a tudomány nyelve az angol, nem hinném hogy szükséges ide is egy görög vagy latin eredetű szó. Egyébként meg lehet, hogy van, de én még nem hallottm róla, pedig geológus vagyok.
2012. nov. 27. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
kedves kérdező, ha valamire van magyar szakszó,akkor miért kéne rá más szót találni? egyébként pont a szerkezetföldtan (de a geokémia is) olyan,hogy minden második szakszó angolul van, mivel viszonylag modernebb ágai a geológiának. csak a sok begyöpösödött, ember (pl őslénytanosok) nem képesek felfogni,hogy az angol szakszó semmivel sem rosszabb mint a latin/görög, amikor az ő tudományuk megszületett akkor azok voltak a tudomány nyelvei, ma meg az angol
2013. jan. 3. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

fentebb már megindokoltam hogy miért szeretnék másikat használni mint a magyar vagy az angol kifejezés.

egész pontosan googleearth-be készítek magamnak puska-címkéket néhány tájhoz. Egyrészt egyszerűen nem találom esztétikusnak hogy a geológiai adatok között ott röhög egy "fault" (a vetődés meg végképp kilógna a sorból). Én nem tudok róla, hogy annyi angol kifejezés vetette volna meg a lábát a tudományos terminológiában de ezt nem is tartanám (továbbra sem) helyesnek. Nem hiszem hogy ez azért van mert begyöpösödött vagyok (legalábbis őslényes egyelőre biztosan nem), hanem egyszerűen a jelenségeket nem fedheti le pontosan egy köznyelv sem. Ha tartozik hozzá etimológia, kifejezetten az adott jelentéssel, akkor rögzülhet - de önkényesen nem határozhatunk meg egyik nemzeti nyelvvel sem egy új tudományos jelenséget. Ugyanígy tartom etikátlannak pl. földrészek vagy fajok elnevezését valamilyen béna emberről aki éppen arra kószált. Egyszerűen ha igényesen leír egy jelenséget, elkerülhetetlenül görög/latin gyökerekhez tér vissza a felelősségteljes elnevező. Olyan pontos és igényes filozófiai, hermeneutikai (vagy milyen) gyökerek ezek, amik minden más nyelvben csak módosultak és elhomályosultak. Persze nincs kizárva, hogy mai nyelvben pontos fenomenológiai meghatározást találunk, de az éppen nem a "fault" vagy a "vetődés" szó lesz. Jó lenne, ha egy nyelv művelői arra törekednének, hogy a nyelv fenomenológiailag pontos legyen, de tudtommal ez máig csak a görögről mondható el valamilyen szinten (és általa a latinról is). De ott van ellenpéldának a ... a ... "marketing". Ennek saját, indokolt kapitalista mítosza van, elég vicces lenne helyette "agórázásnak" hívni... :)

Na aztán lehet tovább vitatkozni is velem, nem hiszem magamról hogy ezennel ki is köptem a spanyolviaszt...

2013. jan. 4. 21:09
 6/12 anonim ***** válasza:
Nem bölcsész fejjel kell a természettudományban gondolkodni. Vető vagy fault, ez a 2 van, ezt a kettőt használjuk, deal with it.
2013. jan. 9. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
"Tudományfilozófia" smafu?
2013. jan. 10. 16:35
 8/12 A kérdező kommentje:

MEGVAN!!! "Lythoclasis"!

[link]


nem egy Science cikk, de nekem elég bizonyíték mer teccik :).

Van egy ilyen ásványvizsgáló műszer vagy micsoda, hogy lithoclast, amivel litotripsziát (ami kb. orvosi vizsgálat neve) lehet végezni. Tehát a "litoklázis" kizárásos alapon geológiai fogalom (klázis=törés).

2013. febr. 26. 13:26
 9/12 anonim ***** válasza:
vető definíciója: olyan litoklázis, amely mentén elmozdulás történt. további jó keresgélést:D
2013. febr. 26. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
ez a definició honnan származik?
2013. febr. 27. 20:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!