Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne, ha atom/hidrogénb...

Mi történne, ha atom/hidrogénbombákat lônénk a Holdra?

Figyelt kérdés
Légkör nélkül is bekövetkeznének a robbanások, és ha igen, észlelnénk innen, a Földrôl, hatással lenne ránk?
2013. jan. 6. 23:46
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A robbanások légkör nélkül is bekövetkeznének: sem a maghasadáshoz, sem a magfúzióhoz nem szükséges a légkör egyik összetevője sem. A nukleáris reakciókat beindító hagyományos robbanószerek is képesek légköri oxigén nélkül is robbanni, mert oxidálószer is van bennük.

A Hold kb. 400.000 km-re kering tőlünk, ha tehát ott felrobbanna egy nukleáris fegyver, önmagában a távolság is jelentős védelmet biztosítana, mert a mindenfelé szóródó radioaktív pornak csak kis része jutna el a Földre. Ugyanúgy, ahogy a robbanáskor keletkező sugárzásnak is: ha az egyszerűség kedvéért úgy vesszük, hogy gömb alakban sugárzódik szét minden szép és jó, akkor a Földre csak nagyon kis hányada jut el.

Csak összehasonlításként: az eddigi legnagyobb hatóerejű nukleáris fegyver, a híres-nevezetes 54 Mt-sra sikeredett Cár-bomba a hozzáértők számításai szerint 35 km-es körzetben végzett volna teljes nagytakarítást és a beszámolók szerint 900 km-es távolságban sikerült betörnie az ablakokat (sőt, voltak egyes távolabbi helyek is, ahol ez összejött neki). Viszont ilyen távolságban a kellemetlenségen kívül már semmilyen hatást nem okozott. Ez pedig sehol sincs a Hold 400.000 km-es távolságához képest.

Nem kizárt, hogy nem is vennénk észre a robbantást. Például teliholdkor, mikor egyébként is fényesen ragyog a Hold, lehet, hogy nem tűnne fel rajta egy tűzgolyó. Az átmérője 3.500 km körüli, még egy viszonylag nagy, 4-5 km-es átmérőjű tűzgömb sem biztos, hogy észrevehető lenne szabad szemmel.

Egyébként pedig van a Földnek védőpajzsa a különböző izgalmas sugárzások ellen: a van Allen-övek sikeresen óvják meg a földi élővilágot a kozmikus sugárzástól, pedig az sem friss, ózondús hegyi levegő.

2013. jan. 7. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
erről volt egy cikk valahol, hogy régebben akarták. Am max lenne egy új kráter. Ránk a földön nem lenne hatással, és a holdal se lenne semmi.
2013. jan. 7. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Sokkal kisebb hatást és fényjelenséget okozna, mint a Földön, mivel ott nincs légkör, ami felizzon, kitáguljon, romboljon. Csak a közvetlenül alatta lévő talaj párologna el és izzana fel, na meg persze a bomba saját anyaga. A sugárzás viszont sokkal intenzívebb lenne, és sokkal nagyobb távolságban tudna pusztítani, már ha lenne mit.
2013. jan. 7. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Közvetlenül belenézni nem szeretnék, még 400000 km távolságból sem. Más hatása nemigen lenne ránk nézve, a világűrből több radioaktív részecskét kapunk, mint egy ilyen bombából, ilyen távolságból.
2013. jan. 7. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat!
2013. jan. 7. 10:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!