Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért esik feszültség egy...

Koppány6024 kérdése:

Miért esik feszültség egy ellenálláson ha az ellenállást egy egyenáramú körbe helyezzük? Mit csinálnak másképp az elektronok egy vezeték darabban mint egy ellenállásban?

Figyelt kérdés
Miért kell több munkát végezni, hogy ugyanannyi töltést átjuttassunk egy ugyanolyan hosszú vezetékdarabon mint egy ellenálláson? Az ellenállás 2 pontja között a villamos térerősség is megváltozik? Az elektronok áramlásakor az elektronok egymással és az atomokkal is ütköznek?

#elektron #különböző anyagokban
2013. jan. 12. 20:38
 1/8 anonim ***** válasza:
Elárulok egy titkot: a vezetéken is esik feszültség! Csak mivel az ellenállása viszonylag kicsi, ezért a rajta eső feszültség is kicsi.
2013. jan. 12. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Meg az áramkörökben, hogy érthetőek maradjanak, a vezetékek ellenállását külön ellenállásként szoktuk figyelembe venni, ha szükséges.
2013. jan. 12. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Jól megkutyultátok az szent!A nagyobbellenállás jobban ejti a feszültséget mint a kisebb!
2013. jan. 12. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Én arra vagyok kíváncsi, hogy az ellenálláson miért esik nagyobb feszültség mint a vezetéken. Az elektronok viselkedésére vagyok kíváncsi a két anyagban.
2013. jan. 12. 20:53
 5/8 Wadmalac ***** válasza:
Nincs különbség, mindkettőn az ellenállásának arányában esik a feszültség. Csak az elméleti áramkör-ábrákban a vezetéket nulla ellenállásúnak veszik, ha figyelembe veszik, annak megfelelő nagyságú ellenállást kötnek be sorosan a rajzon. Az ellenállás mértéke anyagszerkezet illetve keresztmetszet- és hőmérséklet-függő. Nézz utána a fémek besorolásának ellenállás szerint. A vezetékek anyaga nem véletlenül a legkisebb ellenállású fémek közül kerül ki (réz, alumínium, arany). Áramköri ellenállásokat különböző fémek, vagy fém-nemfém anyagok ötvözésével (alapfém "szennyezése"), vezetékhossz és keresztmetszet révén hoznak létre. Hogy két színfém ellenállása miért más? Ebben szerepe van a rácsszerkezetnek, az elektronok és elektronhéjak számának, sőt, kvantumfizikai összetevői is vannak. Nézd meg wikin, van róla anyag bőven.
2013. jan. 14. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

Ha a kérdés a nemfém ellenállás és a fém vezető közti különbségre vonatkozik, íme:

Nem fémes kristályos vagy nem kristályos anyagoknál általában az atommagok és molekulák ragaszkodnak a saját elektronfelhőjükhöz. Az áram folyásához szabad elektronnak kell haladnia az anyagban, az meg nemigen van. Viszonylag nagy feszültséggel lehet csak "meggyőzni" az elektronokat, hogy átbukdácsoljanak az anyagon. A fémek rácsszerkezete más, minimum a legkülső elektronhéjuk elektronjait "közkinccsé teszik", gyakorlatilag szabadon kirándulnak az egész rácsban. Innentől ha a fémrács egyik végén kap elektront, a másik végén minimális energiával ki tud lépni egy, mindenki eggyel lép odébb, nem annak a szerencsétlen elektronnak kell átküzdenie magát az egész rácson hogy kijöjjön a túlvégen. Ettől jó vezetők a fémek. Ez a fenti elég pongyola magyarázat volt, de rettenetesen leegyszerűsítve erről van szó. :)

2013. jan. 14. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. A fém vezetőkre vonatkozott a kérdésem.

Tehát ha egy elektron(amit a villamos térerősség gyorsít) belép a fémrácsba egyik végén a mozgási energiáját adja át a vele ütköző másik elektronnak és ez az elektron halad tovább és így tovább. Ezek szerint ha egy fémrácsban kevesebb a szabad elektron a rácsba belépő elektron nehezebben tudja átadni a mozgási energiáját(mivel kisebb az esélye egy másik szabad elektronnal való ütközésnek)? Nehezebben jut a villamos térerősség által gyorsított elektron impulzusa a rács egyik végéről a másikra? Ez okozza a feszültségkülönbséget a fémrács két vége között? Mi van hogyha egy atommal ütközik ez az elektron?

2013. jan. 16. 13:07
 8/8 Wadmalac ***** válasza:
Assz'em konyhanyelven valami ilyesmi. Ezt az elektron-atom ütközést nem teljesen értem, a magerők az elektront az atommagtól távol tartják. :)
2013. jan. 21. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!