Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van egy fizikai elméletem,...

Van egy fizikai elméletem, szerintetek helytálló?

Figyelt kérdés

Vegyünk egy dobozt, benne adott számú golyóval. Igaz-e az a felvetés, miszerint ha ezt a dobozt egy gép X ideig, meghatározott pályán mozgatja, akkor a benne lévő golyók egy idő után ütközésmentes állandó pályára állnak? Tehát nem fognak többet egymással ütközni.


Akárhogy agyalok ez az elmélet elképzelhető, most találtam ki unalmamban, de érdekes. A golyók számából és az erőből, amivel a gép mozgatja a dobozt, talán az idő is kiszámítható, amíg stabil pályára állnak. Mit gondoltok?



2013. jan. 22. 14:28
 1/9 anonim ***** válasza:
Ezen az elméleten pontosíthatnál. Meghatározott pálya alatt azt érted, hogy fel-le rázza a dobozt a gép? Mert akkor máris megdőlt az elméleted.
2013. jan. 22. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Személyes véleményem:

Ha az a pálya nem egyenes és a dobozod nem állandó sebességgel halad rajta (ide érthetünk egy nyugalmi helyzetet vagy egy stabil ellipszis bolygópályát grav. térben is, mert az erők eredője itt is nulla), akkor sosem jön létre a nem érintkező helyzet, mert a doboz falán itt-ott össze fognak gyűlni és "kupacba" gyűlve ütköznek.

Ha a dobozod nyugalmi inerciarendszer (lásd fenn, egyenes vonalú egyenletes mozgás vagy nyugalom vagy bolygópálya), a golyók a gravitációs vonzásuk miatt össze-össze fognak időnként koccanni, majd elpattannak. Ha ez csillapuló mozgás (és biztosan az, mert tökéletes rugalmas ütközés csak elvben létezik), akkor a golyók hosszú idő után össze fognak gyűlni egy közel gömb alakba folyamatos érintkezéssel. Ez a bolygókeletkezés elmélete is.

Gyakorlati példaként a kisbolygó övezetben vannak együtt repülő aszteroid-ikrek, amelyek néha-néha összekonganak. Ha a pályájukon a bolygók gravitációs hatásai nem zavarnának be nekik, folyamatosan érintkezve repülnének, de bezavarnak, főleg a Jupiter, és ez mindig kicsit szétcincálja őket.

2013. jan. 22. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Egyenletes síkbeli mozgatásra gondoltam, pl előre hátra, jobbra balra. Azért is mondtam, hogy gép, mozgatja, mert az feltételezhető, hogy egyenletes, vagy elhanyagolható a mozgatás változása. És én eltekintenék a golyók minimális gravitációs vonzásától, de köszi a bolygós példát.
2013. jan. 22. 15:15
 4/9 anonim ***** válasza:
Inkább úgy fogalmaznék, hogy elméletben lehetséges (elképzelhető) olyan speciális eset, amikor a változók függvényében egy ciklikusan ismétlődő folyamat jönne létre. Ám bármiféle apró eltérés két ciklus között azonnali és megjósolhatatlan mértékű változást eredményez a rendszer mozgásában. Márpedig a kísérlet csak ideális körülmények között adna olyan eredményt amit vársz. Az ideálistól bármiféle apró eltérés (bármilyen minimális kopás, deformálódás, méretváltozás, stb.) esetén felborul, megváltozik a rendszer rendje. A gyakorlatban ezért nem működne a kísérleted.
2013. jan. 22. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Az egyetlen biztos nem ütköző pályarendszer az, ha a golyók egymáshoz képest állnak. Vagyis a kérdésed azzal analóg, hogy le lehet-e állítani az összes golyót pusztán a doboz mozgatásával. Ez viszont a 2. főtétellel és az entrópiával kapcsolatos, vagyis tudsz-e rendezett állapotot kialakítani egy rendezetlenül mozgó zárt rendszerben makroszkopikus módon. A válasz: nem.
2013. jan. 22. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Az egyetlen biztos nem ütköző pályarendszer az, ha a golyók egymáshoz képest állnak."


Ez így, ebben a formában nem igaz. Végtelen sok olyan nem ütköző pályarendszer is létezik, amelyben a golyók egymáshoz képest nem állnak.

2013. jan. 22. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Jó, ez igaz, bár minél több és nagyobb golyóról van szó, annál nehezebb lesz ilyeneket találni.


Jó lenne tudni, hogy a kérdező tulajdonképpen mit akar modellezni ezzel a dologgal.

2013. jan. 22. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Igen, az mondjuk tényleg nem lenne hátrány. :)
2013. jan. 22. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
semmit csak egy kósza gondolat volt egyik unalmas pillanatomban :) köszi a válaszokat
2013. jan. 22. 23:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!