Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A bolygókat miért a római...

A bolygókat miért a római istenekről nevezték el?

Figyelt kérdés
2013. jan. 23. 09:10
 1/8 anonim ***** válasza:
Egyszerű történet: a belső bolygókat és a két gázóriást már az ókoriak is ismerték merkúr, vénusz, mars, jupiter, szaturnusz) Ők adták az isteneik nevét nekik. Amikor az uránuszt és a neptunuszt felfedezte Hershel folytatta az ókori hagyományokat és egy istenekről nevezte el a bolygókat. Ez a plútóval, az alvilág görög istenével (aka. Hádész) is folytatódott, aminek a neve a felfedező obszervatórium alapítójának is emléket állít: Percival Lowell.
2013. jan. 23. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Szerintem azért, mert az istenek az égben laknak, mint a bolygók is
2013. jan. 23. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Grammar police :)


A bolygók _nevei_ tulajdonnevek, ezért nagy kezdőbetűvel írandók: Merkur, Vénusz, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Neptunusz, Uránusz.

Istennévként szintén.

A Plutót azért hagytam a végére, mert 2005 augusztusa óta már nem bolygónak, hanem törpebolygónak számít; és az addigi gyakorlattal ellentétben rövid u-val kell írni.


Üdv. :)

2013. jan. 23. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
De jó neked, Berta!
2013. jan. 23. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Persze, nekem biztos nagyon jó.

De lehagytad az indoklást: miért is? :)

2013. jan. 23. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ha az ókori rómaiak ismertek pár bolygót, akkor valószínűleg más civilizáció is tudott róluk, a csillagászat pl. Egyiptmban is fejlett volt. Mégis a római istenségek nevei terjedtek el.
2013. jan. 23. 14:57
 7/8 anonim ***** válasza:

Na, jó, ha nincs más jelentkező, akkor a nyelvtannácziskodás után kénytelen vagyok én válaszolni a kérdésre. :D


A Római Birodalom, majd később a katolikus egyház befolyása, azaz a latin nyelv használata miatt terjedtek el a római istennevek. Részletek:

[link]


Üdv. :)

2013. jan. 24. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Viszont akkor is van egy kivétel, amelyik nem kapott istennevet. Vajon miért?
2013. jan. 24. 17:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!