Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi késztethette a baktériumoka...

Mi késztethette a baktériumokat arra, hogy továbbfejlődjenek a mai komplex formákká?

Figyelt kérdés
Ha a bacik azok, amelyek talán a legalkalmazkodóképesebb lények, akkor milyen szelekciós nyomás hatására fejlődhettek többsejtűekké, és komplexebb lényekké, ha azok már kevésbé tűrőképesek a környezettel szemben?

2013. jan. 25. 12:04
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

"Szerintem a foldi biomasszabol az eukariotak jelentos szeletet kepviselnek (de ezt csak velelmezem), ami sikeresseguket mutatja. Talan pontosabb ugy fogalmazni, hogy az eukariotak szamara megnyilt egy prokariotak szamara betolthetetlen okologiai fulke.... Ahol nyilvan sikeresebbek, mint a prokariotak. :D"


Én meg ezzel hadd kötözködjek kicsit. :) Szóval ha van egy evolúció iránt szkeptikus ember, aki azt mondja, hogy az evolúció azért nem igaz, mert a baktériumoknak nem volt okuk továbbfejlődni, akkor erre nyilván nem válaszolhatod azt, hogy mivel az evolúció igaz, ezért tuti, hogy az eukarióták előnyösebbek a prokariótáknál. Tehát meg kellene mutatni a helyes érveléshez, hogy miért előnyösebbek, ezzel igazolva az evolúciójukat.


Ha jól értem a 6. válaszoló (Gaebrol) válaszát, én is ilyesmire gondoltam.

2013. jan. 26. 19:54
 12/18 anonim ***** válasza:

"mert a baktériumoknak nem volt okuk továbbfejlődni"

Akkor ezt azért tisztázzuk. Az evolúció nem tudatos, magának a folyamatnak semmi köze bármilyen ok-okozati összefüggéshez.

Az evolúció egyszerűen spontán bekövetkező változások sorozata, és ha ezek a változások előnyösek az adott egyed számára, akkor nagyobb valószínűséggel marad életben, ezáltal nagyobb valószínűséggel szaporodik és örökíti tovább a változást, ami őt előnyös helyzetbe juttatta.

Szóval egy prokariótának semmi oka rá, hogy eukariótává fejlődjön, csupán valamelyik valamilyen oknál fogva elindult az eukariótává válás útján, és bizony a nagyobb méret, valamint a sejtben végbemenő folyamatok térben való elválása igen jelentős előnynek bizonyult, így a prokarióták mellett az eukarióták gyorsan elterjedtek. Ugyanezen az elven működik minden evolúciós változás.

2013. jan. 26. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
Teljesen tisztában vagyok azzal, amit leírtál, de én ezt neveztem a továbbfejlődés okának. Nem kell hogy tudatos legyen a továbbfejlődés, de attól még fizikai (biológiai) oka nyilván van, pontosan az amit leírtál. :)
2013. jan. 26. 21:50
 14/18 anonim ***** válasza:

A baktériumok nem többsejtűek, amikre te gondolsz, azok eukarióták. Az eukarióták előnye nem nagy titok, a ragdozó életmód és az egymástól membránokkal elkülönített reakcióterek jeletette előnyt használják ki az eukarióta egysejtűek.


Hogyan lettek többsejtűek az eukarióták? Erre még kísérletet is tudok mutatni:

[link]

[link]

2013. jan. 29. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Nem a baktériumokra mondtam h többsejtűek, és valójában az eukariótákat szóba sem hoztam. :) A kérdésem az volt, h a bacikból miért lettek többsejtűek.
2013. jan. 29. 17:41
 16/18 anonim ***** válasza:
A válasz az, amit már lertam: A bacikból nem lettek többsejtűek, a mai napig a biofilm a legbonyolultabb szerveződésük.
2013. jan. 31. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
Vagyis, ha jól értem, a baktériumokból lettek az eukarióták, azokból a többsejtűek.(?)
2013. febr. 1. 00:42
 18/18 anonim ***** válasza:
Körülbelül. A prokarióták 3,6 milliárd évesek, az eukarióták kétmilliárd évesek, egymilliárd éves a többsejtű élet, a kambriumi robbanás pedig olyan 550 millió éve volt. Vagyis az, hogy az eukarióták megjelenjenek, csak háromszor annyi időbe tellett, mint ami amíg egy jószág utódaiből kialakult a tehén és az ecetmuslica. Az első többsejtűek megjelenéséhez már csak kétszer ennyi idő kellett, a valódi szövetek kialakulásához pedig csak ugyanennyi.
2013. febr. 4. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!