Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szúnyogok most egy komoly...

A szúnyogok most egy komoly evolúciós változáson mennek keresztül? (többi lent)

Figyelt kérdés
Egyes szúnyogokat érzünk, mikor megcsípnek, és egyből reflexből leütjük őket, másoknál pedig csak szemmel vesszük észre, hogy éppen a vérünket csapolja le. Ugye nem kell mondani, hogy melyiknek jobb a túlélési esélye. Tényleg odáig fognak fejlődni a szúnyogok, hogy csukott szemmel ébren nem is vesszük majd észre, ha több tucat szívja majd a testünket?

2013. jan. 29. 16:49
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Igen. Frászt fognak odiág fejlődni, az álodzataikra is érvényes az evolúció!
2013. jan. 29. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Ez egy nagyon is reális lehetőség, igen. Azt nem tudom, mitől függ, hogy észrevesszük-e, de ha a szúnyogok genetikai különbségeitől, akkor lehet. Ehhez persze nagyon-nagyon sok szúnyogot kellene lecsapni, és így is nagyon hosszú folyamat, de elképzelhető.
2013. jan. 29. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Na majd a szakdogámat ebből írom, ha tényleg van alapja. :D


Amúgy 1-es, szerinted itt Európában kellő evolúciós nyomást gyakorolnak az állatokra és ránk a szúnyogok ahhoz, hogy fejlődjünk?

2013. jan. 29. 17:11
 4/13 anonim ***** válasza:
@16:56, attól még fejlődhetnek odáig. Lehet, hogy a válasz az lenne az emlősök részéről, hogy rosszabb ízű lesz a vérünk, stb., de attól még lehet, hogy észrevétlenek lesznek a szúnyogok. :)
2013. jan. 29. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

"genetikai különbségeitől"???

Egy szúnyogcsípésnél??

Minden élőlény megállás nélkül evolúciós változáson megy keresztül. "Komoly"ságról beszélni értelmetlen.

A szúnyogokat egyébként régebben sem lehetett érezni, itt nem iszonyú hirtelen evolúciós változásról van szó...

2013. jan. 29. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

"genetikai különbségeitől"???


Igen. Arra gondoltam, hogy mondjuk egy szúnyogot azért nem érzünk, mert egy olyan alfajhoz vagy populációhoz tartozik, aminek hatékonyabb a szájszerve vagy az "érzéstelenítője".

A másik lehetőség (ami nem a szúnyogok evolúciós "érdeme" lenne), hogy pl. az ember bőre vastagodott meg.


De ez mind csak elméleti filózás, nem kell véresen komolyan venni.

2013. jan. 29. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

"Minden élőlény megállás nélkül evolúciós változáson megy keresztül."


Végül is igaz, de azért az evolúció inkább gyors ugrásokkal működik, mintsem lassú változással. Ezek az ugrások persze folyamatosan követik egymást, ez igaz. :)


Ha valóban változik a szúnyogok ezen tulajdonsága, az még akár több ezer évig is tarthat, mire elterjed. (De lehet több 100 ezer év is.)

2013. jan. 29. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"az evolúció inkább gyors ugrásokkal működik, mintsem lassú változással"

Ez elég nagy tévedés, bármilyen élőlény esetében a túl gyors változás ugyanúgy előnytelen, mint a túl lassú, ergo hirtelen történő, nagyobb horderejű változásokkal a fajok igen gyorsan kipusztulnának, egyszerűen mert a szakaszos, ugrásszerű változások hosszútávon képtelenek alkalmazkodni a környezet folyamatos, de aránylag lassú változásához.


Vagy te milyen hirtelen változásokról tudsz a természetben, evolúciós szempontból?

2013. jan. 29. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
55%

A töbséggel ellentétben én ezzel egyátalán nem értek egyet. Az, hogy te nem érzed, ahogy a szúnyog rádszáll, az nem azért van, mert az a szúnyog annyira profi, hanem azért, mert mázlija volt, és ott landolt a bőrörön, ahol éppen nincs tapintást érző idegvégződés. Emiatt nincs is szelekció "mamuszos" lábbal lanoló szúnyogokra... :-D


(Van ilyen élettani gyakorlat, amikor a hallgatók egymást vizsgálják: egyikük bekötött szemmel várja, hogy a másik egy tompa, ám kisvégű szerszámmal megérintse. Amikor érzi, akkor szól. Nagyon vicces, hogy akár 3-4 érintés is lehet, mire az alany érzékel egyet... és ez az érzékenység változik testtájankén: háton kevesebb van, karon több.)

2013. jan. 29. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

9-es:


Erre én is gondoltam, már majdnem elkezdtem írni, hogy visszavonom a "tanaimat", de a többieknek annyira megtetszett, hogy nem akartam elvenni a kedvüket. :D

2013. jan. 30. 01:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!