Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy? Van egy a és egy b...

Hogy? Van egy a és egy b literes vödrünk. A kútnál bármelyik vödröt színültig megtölthetjük vagy kiüríthetjük vízzel, bármelyik vödörből a másik vödröt teletölthetjük, illetve bármelyik vödörnek a teljes tartalmát átönthetjük a másik vödörbe.

Figyelt kérdés
Bizonyítsuk be, hogy ha a>b egymáshoz relatív prím pozitív egészek, N pedig olyan pozitív egész, amelyre N>=a, akkor elérhetjük azt, hogy az egyik vödörben pontosan N liter víz legyen.

2013. jan. 29. 20:59
 1/9 anonim ***** válasza:
Fogj egy vödröt, töltsd meg színültig a kútnál, és húzd rá annak a fejére, aki ezt a hülyeséget kitalálta.
2013. jan. 29. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

köszönöm az értelmes kommentet...

de engem a feladat megoldása érdekelne

2013. jan. 29. 21:42
 3/9 anonim ***** válasza:
Nana! a>b es N>=a tehat N nagyobb mint a es b is, akkor hogyan ferjen bele barmelyik vodorbe is N mennyisegu viz ? Na jo, kiveve az N=a esetet, de az evidens, ugy ertem barmely N>a>b esetre lehetetlen a megoldas.
2013. jan. 29. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Annyira értelmes volt a válaszom is, mint a feladat.
2013. jan. 29. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Nem bizonyítás, mert most nincs kedvem átgondolni, de mutatok egy feladatot, ami valami ilyesmi lehet:


Van egy 9 literes és egy 4 literes vödrünk, és egy patak vize, amiből merhetünk. Nekünk pontosan 6 liter víz kellene. Hogyan tudjuk kimérni?


A megoldást pedig nem írom le még, hátha valakinek gondolkodni támad kedve. De ha kéritek, akkor majd megmutatom, hogyan lehet megoldani. :)

2013. jan. 29. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

megnéztem mégegyszer, elírtam, N<=a

bocsánat!

2013. jan. 30. 09:38
 7/9 anonim ***** válasza:

Mivel már ketten is kérték privátban a megoldást, bemásolom ide is:


1. A 4 literes vödör az etalon (Ez a hosszabb megoldás.)


A 4 l-es vödörrel elkezdjük töltögetni a 9 l-est. Kétszer teletöltjük, az 8 l; a 3. töltésnél csak 1 l-t tudunk áttölteni, így a 4 l-esben marad 3 l víz. Kiöntjük a 9 l-esből az összeset, beleöntjük a 3 l vizet; utána egyszer a teli vödröt (4 l), így 7 l lesz benne; ezután 2 l-t tudunk beletölteni, és a 4 l-esben marad 2 liter. Megint kiöntjük a nagyból az összes vizet, beletöltjük a kicsiből a 2 l vizet; majd újratöltés után az összeset, azaz 4 l-t, és így pont 6 l víz lesz a nagy vödörben.


2. A 9 literes vödör az etalon (Ez a rövidebb megoldás.)


A teletöltött 9 l-es vödörből 2-szer tudom teletölteni a 4 l-est, persze mindkét alkalommal kiöntöm az összes vizet; így a 3. alkalommal 1 l-t töltök a kicsibe, de azt nem öntöm ki belőle. Újból teletöltöm a 9 l-est, ebből 3 l-t tudok áttölteni a 4 l-esbe, tehát 6 l víz marad a nagyban.


Volt nemrég egy hasonló feladat, ha esetleg valakit érdekelnek ezek a fejtörők:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..


Üdv. :)

2013. febr. 9. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 2xSü ***** válasza:

Járjunk el akövetkező módon. Minden alkalommal töltsük meg a b vödröt teljesen, majd töltsük át az a vödörbe a tartalmát. Amikor a vödör megtelik, akkor kiöntjük az egész tartalmát.


Ha sikerül ilyen módon b vödörben 1 liter vizet kimérni, akkor nyert ügyünk van, hiszen azt beletöltve az a vödörbe és megismételve az 1 liter víz megkapásához szükséges lépéseket már 2 liter vizet fogunk kapni, stb…


Tehát a kérdést le lehet fordítani így:

a és b relatív prímek.

Keressük azt az n és m pozitív egész számokat, ahol fennáll a következő egyenlet:

b*m+1 = a*n


Egyelőre eddig jutottam. De rég tanultam matekot és ez elég komoly feladatnak tűnik.

2013. febr. 9. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 2xSü ***** válasza:

Itt tartottunk:

b*m + 1 = a*n


Ezt találtam: Bézout-tétel ( [link] )

Kimondja, hogy ha a és b egész számok lekisebb közös osztója d, akkor léteznek olyan x és y egész számok, ami esetén igaz a következő egyenlet:


ax + by = d



A mi egyenletünket nézve:

b*m + a*(-n) = 1

Mivel a és b relatív prímek, ezért 1 a legkisebb közös osztójuk, tehát léteznie kell olyan m-nek és n-nek, amire fennáll az egyenlet.


A Bézout-tétel bizonyítását kell már csak megkeresned, és készen is vagyunk. (Erre nem vállalkozom, lehet nekem magas lenne.)

2013. febr. 9. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!