Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » KÉMIA! 1; Számítsd ki, mekkora...

KÉMIA! 1; Számítsd ki, mekkora tömegű 20w%-os sósav szükséges 50g mészkő teljes feloldásához? 2; Rosszul tárolt 500g NaOH fele elkarbonátosodott. Mennyivel nőtt meg a tömege?

Figyelt kérdés
Nagyon régen volt kémiám, és teljesen elfelejtettem sajnos ilyeneket számítani, köszönöm előre is a segítségeteket
2013. jan. 30. 19:08
 1/4 anonim ***** válasza:

1. CaCO3 + 2 HCl = CaCl2 + H2CO3 = CaCl2 + CO2 + H2O


Kiszámolod a CaCO3 anyagmennyiségét moláris tömege alapján.

Az egyenlet szerint a HCl anyagmennyisége kétszerese a CaCO3 anyagmennyiségének.

Kiszámolod a HCl tömegét moláris tömege alapján.

Kiszámolod a sósav tömegét a HCl tartalom alapján aránypárral.


nCaCO3=mCaCO3/MCaCO3=50g/100g/mol=0,5mol

nHCl= nCaCO3*2=0,5mol*2=1mol

mHCl=nHCl*MHCl=1mol*36,5g/mol=36,5g

m(sósav)/100=mHCl/20 --> m(sósav)=182,5g


2. 2 NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O


Kiszámolod az NaOH anyagmennyiségét.

Az NaOH fele alakul át és az egyenlet szerint annak fele Na2CO3 képződik.

Kiszámolod az Na2CO3 tömegét.

Kiszámolod a tömegváltozást.


nNaOH=500g/40g/mol=12,5mol

nNa2CO3=nNaOH/4=3,12mol

mNa2CO3=3,12mol*106g/mol=331g

Δm=(250g+331g)-500g=81g


Talán így átláthatóbb:


6,25 mol NaOH + 6,25 mol NaOH (karbonátosodás előtt)

6,25 mol NaOH + 3,12 mol Na2CO3 (karbonátosodás után)


Megjegyzés: w% mint weight% --> tömeg%

2013. jan. 31. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat! Egész jól indultam neki, bár nekem az első feladathoz pont a fele jött ki. Igazából a nyolcadikos húgomnak kellett a feladat, csak bosszantott, hogy színjeles voltam kémiából, most pedig köpni-nyelni nem tudtam hozzá, pedig "csak" 6 év telt el azóta... Nem tudom, nekünk anno nem voltak ilyen brutális számítások, vagy lehet, hogy csak én emlékszem rosszul :)
2013. jan. 31. 15:09
 3/4 anonim ***** válasza:

Azt még megjegyezném, hogy az NaOH karbonátosodásakor keletkezett H2O-val azért nem számoltam, mert az NaOH erősen nedvszívó anyag: a levegőből is nyel el H2O-t (ez gyorsabb folyamat, mint a karbonátosodás) - és nem tudjuk, mennyit.

Zavaró feladat...

2013. febr. 1. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Igen, még mindig nem jöttem rá, mi értelme van feladni egy általános iskolásnak ilyen nehézségűt, főleg olyan kritériummal, hogy: "Ha nincs meg, akkor egyes...". Erre majd személyesen rákérdezek, mert nagyon zavaró...
2013. febr. 3. 23:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!