Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Manapság rengeteg fehérje...

Manapság rengeteg fehérje adatbázis van: szekvenciák,3D szerkezetek, fehérje kölcsönhatások, ugyanakkor sokkal alapvetőbb adat, például az, hogy egy adott fehérjéből szám szerint mennyi található a sejtben. Ilyen adatbázis van?

Figyelt kérdés

2013. febr. 18. 21:50
 1/6 anonim ***** válasza:

"Ilyen adatbázis van?"

Teljesen egyértelmű, hogy ilyen adatbázis nincs, és nincs is értelme.

Milyen szövet?

Milyen sejt?

Melyik kompartment?

Melyik sejtciklusban?

Milyen poszttranszlációs állapotban?


Fontos adat valóban, meg is mérik, akiknek erre van szüksége, de ebből adatbázist építeni nincs sok értelme.

2013. febr. 18. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Természetesen nem vagyok hülye, ezt mind hozzáértettem én is, ahogyan a fehérje interakcióknak is csak ezen paraméterek rögzítése után van értelme, és azokból rengeteg adatbázis van. Ugyanígy van értelme ennek is, sőt enélkül a fehérje interakció igazából értelmezhetetlen, mert nem tudjuk a súlyokat.
2013. febr. 18. 22:56
 3/6 anonim ***** válasza:

"Ugyanígy van értelme ennek is, sőt enélkül a fehérje interakció igazából értelmezhetetlen, mert nem tudjuk a súlyokat."

Ez persze nem igaz, de nem baj. Az, hogy két fehérje köt, az ténykérdés. Akkor is köt, ha nem ismered se a koncentrációt, se a kötés erősségét. Te ugye még sosem csináltál semmi kísérletes biológiát?

2013. febr. 18. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
persze, de ha a természetben sose találkoznak, akkor nem sok jelentősége van a kísérleti adatnak most ebből a szempontból. De talán a kérdésre visszatérhetnénk?
2013. febr. 19. 00:14
 5/6 anonim ***** válasza:

"persze, de ha a természetben sose találkoznak, akkor nem sok jelentősége van a kísérleti adatnak most ebből a szempontból."

Mostani projektem valami olyasmiről szól, hogy bizonyos fehérjét expresszálok HEK293FT sejtekben, majd immunoprcipitációval tisztítom, és szerkezeti és funkcionális vizsgálatoknak vetem alá. Namármost komoly problémát jelent, hogy a sejtben az összes kotőpartnere rátapad, és együtt mozognak a tisztítási lépések során. Amikor tömegspektrometriás módszerrel azonosítottuk a célfehérje mellett megjelenő sávokat, azt kaptuk, hogy 4-5 már ismert kötőpartner mellett tucatnyi másik fehérje is megtalálható, amiből nyilván több eddig ismeretlen interakció. Namost ebben ez esetben se azt nem tudjuk, hogy mennyi fehérje van a sejtben, se azt nem tudjuk, hogy a interakció ereje mekkora, mégis nyilvánvalóan valódi kölcsönhatásokat azonosítunk, amiknek jelentése van.


Amúgy a kérdésedre már az első hozzászólásban válaszoltam. Te jöttél azzal, hogy enélkül az interakciós adatbázisok értelmetlenek. :-D

2013. febr. 19. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
persze vannak hasznos információk benne, sőt gyakorlati szempontból talán fontosabbak is, lásd gyógyszerkutatás, de alapvetően egy interaktómot egy elméleti modellhez lehetne használni, és abban csak a kapcsolatok erőssége nem elegendő, ha az elemek gyakorisága nem adott.
2013. febr. 19. 09:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!