Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az eredeti Kaluza-Klein...

Az eredeti Kaluza-Klein elmélet miért nem állhatja meg a helyét a valóságban?

Figyelt kérdés

2013. febr. 22. 18:06
 1/9 anonim ***** válasza:
Mármint mire gondolsz pontosabban?
2013. febr. 22. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
miért vetették el? milyen kísérleti dolognak mond ellent?
2013. febr. 22. 22:22
 3/9 anonim ***** válasza:
0%

Lényegében teljesen irreleváns okok miatt. A fizikusoknak az a lényeg, hogy mindíg új elmélettel jöjjenek elő, amivel újabb százmilliárdokat lehet szánni kutatásra.


Kitalálunk mindenféle elméletet, amit még a laikus 90-es I.Q-s is tudja, hogy marhaság pl ősrobbanás, de irrgalmatlan pénzekért lehet kutatni -.-


Tudom, mert Én is fizikus vagyok.

2013. febr. 27. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Hát én is fizikus vagyok, de szégyen, ha egy fizikus ilyeneket mond. Vagy nem vagy az, csak leszel esetleg, vagy ez egy rossz vicc volt, vagy részecskefizika és gravitációelmélettől nagyon távoli területeken dolgozol. A standard modell és az általános relativitáselmélet ugyanis nagyon jól leírja a világot olyan skálán, amivel mi Földi körülmények között találkozunk. A standard modell tíz tizedesjegyig pontos eredményeket ad, amiket kimértünk. Csak néhány kozmológiai és nagyenergiás apróság, ami jelenleg nem stimmel, de ez nem jelenti azt, hogy az elméleteket ki kéne dobni, sőt. És ha lesz valaha egyesített elmélet, akkor annak ezek az elméletek továbbra is érvényes határesetei lesznek. Az általános relatívitáselméletnek köszönheted például a GPS pontosságát. De a Kaluza-Klein, vagy bármilyen extradimenziós elméleteket, vagy akár magát az általános relativitáselméletet elméleti fizikusok találják ki, akiknek papír és ceruza elég, és semmiféle pénzeket nem lobbiztak soha, sőt ha nem kapnak pénzt még akkor is dolgoznak, mert a tudomány az életük és hobbijuk. A nagy pénzeket soha nem az elméleti fizika kapta, és ezek az elméletek amikről beszélünk mégcsak nem is olyan elméletek, amiknek az igazolásáért bármiféle kísérleti berendezéseket építenének. Az LHC-t nem a Kaluza-Klein elmélet igazolásáért építették, teljesen más okból, az csak véletlen, hogy az extra dimenziós elméleteket is ellenőrizni lehet vele, amit néhány PhD hallgató megcsinál mellékesen.
2013. febr. 28. 09:09
 5/9 anonim ***** válasza:

Mert csak az elektromágneses és a gravitáció egyesítésére szolgál, a többi két kölcsönhatásról nem ad számot( erős és gyenge), ezen kívül maga az eredeti elmélet már rég záfolva van, mert nem jósolja meg a Higgs-bozont pl. valamint számtalan dologról nem ad számot.

Aki pedig fizikusnak mondta magát, az nagyon buta lehet, ha az ősrobbanást hülyeségnek tartja... De ez az ő egyéni szoc problémája.

A Klauza-Klein elméletet Einstein is megpróbálta használni egyesítésre, de nem jött össze. Nézz utána a húrelméletnek, mert ott van több szó erről.

2013. márc. 1. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Az egy dolog, hogy nem ad számot mindenről, de egyelőre nincsen úgyse egyesített elméletünk. De ha csak az elektromágnesességre és a gravitációra szorítkozunk, akkor van olyan mérés, aminek ellentmond?
2013. márc. 1. 16:38
 7/9 anonim ***** válasza:

Igen van mérés.

0. Konkrétan a részecskék felét nem írja le. A klauza-klein elmélet szerint nem létezik a kvark, a gluon, mű-mezon, a tau elektron, a neutrínók,Higgs bozon szóval ez önmagában elég nagy bizonyíték, hogy nem egyeztethető össze a valósággal

1.A másik hiba a Klauza Klein-ban az öt dimenziós mátrix, amire gyak a maxwell egyenleteket írja fel.

Ennélfogva aszimetrikussá válik az egyenlet. A téregyenletek általában mindig szimmetrikusak. Valamint a gravitációt nem tudja egyesíteni továbbra sem az elektromágnesességgel. Az elmélet ott esik össze, amikor a térgörbületeket megkíséreli valaki leírni az ötdimenziós téridőben. Ugyanis egy négy dimenziós térgörbület nem írható bele egy öt dimenziós térbe. Ehhez legalább 7 dimenzióra van szükség. És akkor még nem beszéltünk arról ami az elektromágnesességért felel: azaz a Kaluza klein szerint az 5. dimenzió görbülete hozza létre az elektromágneses kölcsönhatást. Nem ad számot a teljes kvantummechanikáról. No meg jópár jelenségről.

2. Attól, hogy standard modell nem tartalmazza a gravitációs kölcsönhatást attól még elfogadott elmélet. Hiszen 2 térelméletet foglal magában:

-az elektrogyenge térelméletet

Utóbbi az elektromágneses és a gyenge kölcsönhatás közös térelmélete. Az elektromágneses kölcsönhatás térelmélete, azaz a kvantum-elektodinamika megbukott egy ponton, ugyanis az elemi töltésnek szinguláris értéke lett. Azaz a töltés egy bizonyos de Broglie hullámhossz alatt eltűnik( ami a töltésmegmaradás törvénye miatt nagyon gáz). De a gyenge kölcsönhatás mértékelmélete megoldotta a problémát, ugyanis a W és a Z bozonok létrejötte a vákuumból megoldja a problémát megnő a hullámhossza az elektronnak, és lőn világosság. Nincs szinguláris pontja, tehát nem tűnik el a töltés a világból.

-A kvantumkromodinamikát, ami pedig az erős kölcsönhatás leírására szolgál.

A kettő egyesítése pedig a standard modell.

A Higgs-bozonnal talán később sikerül megoldani a gravitáció kvantáltságának problémáját, így sikerül egyesíteni a négy kölcsönhatást.


Vagy pedig a húrelmélet fog megoldást nyújtani. Bár utóbbi már kiszorulóbán van, egyre kisebb a népszerűsége, de attól még nagyon érdekes elmélet.

2013. márc. 2. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

"Konkrétan a részecskék felét nem írja le. A klauza-klein elmélet szerint nem létezik a kvark, a gluon, mű-mezon, a tau elektron, a neutrínók,Higgs bozon szóval ez önmagában elég nagy bizonyíték, hogy nem egyeztethető össze a valósággal"


Az áltrel. sem írja le! Attól még egy önkonzisztens és a valóságot megfelelő skálán jól leíró elmélet. A Klauza-Klein is lehet egy jó határelmélet meg lehet rossz is. Ezt nem az dönti el, hogy milyen részecskéket ír le, és nem is az hogy szép szimmetrikus-e az elmélet. Egy roszz elmélet pl. az, ami ugyan csak a gravitációt írja le önkonzisztensen, de nem egyeztethető össze a valódi gravitációs mérésekkel.

2013. márc. 2. 19:05
 9/9 anonim ***** válasza:

1.) Aszimmetrikus az elmélet

2. Ha egy elmélet hibás adatokat szolgáltat, akkor az az elmélet HIBÁS, nem lehet semmilyen más elmélet határesete.

Viszont a húrelmélet felhasználja a Calaby-Yau féle alakzatok értelmezésekor, bár nem abban a formában, mint amint Klauza annak idején kitalált.

Konklúzió:

Az elmélet ugyan szép( bár nem mondanám teljesen önkonzisztensnek, ez számomra itt még nem értelmezhető), de bonyolultabb részecskefizikai elméleteknél( húrelmélet, vagy inkább annak utódjánál az M-elméletnél) viszont igen hasznos a felsőbb dimenziók értelmezése közbe.

2013. márc. 5. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!