Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tényleg fordítva folyik a víz...

Tényleg fordítva folyik a víz a lefolyóban a déli féltekén?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom a Coriolis erő okozza a jelenséget,de állítólag a lefolyós dolgot a Mythbusters-ben megcáfolták, ugyanis a véletlennek, a lefolyó kialakításának is van szerepe.

2013. márc. 1. 11:29
 1/10 poet1 ***** válasza:
azt hiszem a mágneseséghez köthető
2013. márc. 1. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha nagyon pontosan kör alakú, pontosan azonos lejtésű, satöbbi-satöbbi paraméterekkel rendelkező lefolyókat vizsgálunk, akkor igen, a Coriolis erő által ellenkező irányba pörögne a víz a lefolyóban. Viszont a Coriolis erő hatása az észak-déli irányban történő távolság növelésével nő, vagyis minél kisebb a lefolyó keresztmetszete, annál kevésbé érvényesül, annál inkább a többi befolyásoló tényező hatása jut érvényre.


Tehát ha egy kilométeres átmérőjű lefolyót vizsgálnánk, akkor az esetek 99%-ában megállná a helyét ez a "mítosz", ám az általunk használatos lefolyóknál a méretükből adódóan nem a Coriolis erő hatása a domináns.

2013. márc. 1. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Nálatok például merre forog?
2013. márc. 1. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Valaki rászánna 50liter vizet?

Én úgy tapasztaltam, hogyha kézzel beforgatom a vizet a nemjó irányba, akkoris visszafordul.

Fürdőkádnyi méretben már érvényesül.

2013. márc. 1. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 intrepid ***** válasza:
100%
Nálunk több lefolyón figyeltem, az egyiken erre forog, a másikon arra.
2013. márc. 1. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy előttem is írták: egy áramlástanilag tökéletes kialakítású, megfelelően sima falú, forgásszimmetrikus edényhez kapcsolódó lefolyóban jól működne a dolog, érvényesülne a Coriolis-erő. Az otthoni mosdók, mosogatók, kádak lefolyói viszont közel sem ideálisak, maga az edény sem feltétlenül szimmetrikus, a profilja sem mindig olyan, hogy a tökéletes, zavarmentes lefolyást segítse, a felület érdességét meg általában a vízkő és a szappanmaradék alakítja ki. Így annyi a zavaró hatás, hogy a Coriolis-erő nem mindig tud érvényesülni.
2013. márc. 1. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Pietrosol ***** válasza:
100%

Szia!


Emlékszem rá, bár rég volt, hogy a víz állt egy helyben, de a mosogató a konyha és úgy minden együtt forgott. Igaz aznap este nagyon szerettem az Irsai Olivért.

2013. márc. 1. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ehhez semmi köze nincs a coriolis erőnek.... ezt nagyon sok embertől hallottam, és nem tudom miért van ez bevésődve a fizikához nem értők fejébe, hogy ez miért lett elterjesztve. Hiszen annak a hatása nagyon kicsi, a jelenséget más perturbációk okozzák
2013. márc. 5. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 JánossyJános ***** válasza:

A Corliolis erő (az egyenlítőt kivéve) minden lefolyónál hat, még a fefolyó kialakítása sem annyira fontos. Minél északabbra vagy , vagy minél délebbre annál erősebb. És igen, délen mindig fordítva áramlik a víz lefolyáskor.

Itt van egy tudományos tesztvideó róla:


https://www.youtube.com/watch?v=ihv4f7VMeJw

2018. ápr. 5. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

"Ha nagyon pontosan kör alakú, pontosan azonos lejtésű, satöbbi-satöbbi paraméterekkel rendelkező lefolyókat vizsgálunk, akkor igen, a Coriolis erő által ellenkező irányba pörögne a víz a lefolyóban. Viszont a Coriolis erő hatása az észak-déli irányban történő távolság növelésével nő, vagyis minél kisebb a lefolyó keresztmetszete, annál kevésbé érvényesül, annál inkább a többi befolyásoló tényező hatása jut érvényre.


Tehát ha egy kilométeres átmérőjű lefolyót vizsgálnánk, akkor az esetek 99%-ában megállná a helyét ez a "mítosz", ám az általunk használatos lefolyóknál a méretükből adódóan nem a Coriolis erő hatása a domináns."

2018. ápr. 5. 15:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!