Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy a kút mélyéről...

Igaz, hogy a kút mélyéről felnézve az égre nappal is látszanak a csillagok?

Figyelt kérdés
Van valaki aki ezt már tapasztalta is, vagy ez csak mendemonda?
2009. szept. 14. 22:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
32%
Bendebonda.
2009. szept. 14. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
39%
Ez egy hülyeség. Az égbolt nem sötétül el attól, hogy bemászol egy kútba. Nem tudom elképzelni, egyesek hogy tehetik fel komolyan ezt a kérdést.
2009. szept. 14. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
44%

Tekintve, hogy a kút szája meglehetősen szűk, + ha a mélyéről nézzük ráadásul egy bazi nagy függőleges fal is a fejünk fölé tornyosul és leszűkíti a látképet, + nappal még kintről sem látjuk a csillagot, nemhogy szűkített látótérrel egy zuhanás után...


Ha beverted a fejed zuhanás közben, könnyen meglehet, hogy szikrázik a szemed a fény felé nézve... :D

2009. szept. 14. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Csillagokat nézni a kútban


JEGYZET

Szívszorító volt ugyan, de a látvány vonzása mindig legyõzte a mélység keltette félelmemet. Szülõházam udvarán még volt egy kút. (Lám, most döbbenek rá, hogy nekem még volt/van szülõházam. Az utánam járó nemzedékeknek már csak elvétve.) A kút mohos kövekkel kirakott fala egy tenyérnyi vízfelületet fogott közre, fentrõl legalábbis ez így látszott. Óvtak, féltettek: fölé ne hajoljak! És mégis… Egy népmese varázslatának hittem, hiszen abból olvastam ki, hogy mély kútban fényes nyári napokon is megláthatók a csillagok. Egyszer aztán nekem is sikerült a varázslat, s azután még sokszor. Minden alkalommal, ha elhagyott mezei kutakra találtam, de akkor is, ha a gömöri vagy bodrogközi dombokra épült házak udvarán a sziklába vágott kutak mélyébe pillantottam. Gyönyörû ez a játék ma is. Fényes nappal jó csillagot nézni

DUSZA ISTVÁN

2009. szept. 14. 22:31
 5/11 anonim ***** válasza:
88%

Nem hülyeség, tényleg látni, csak persze nehéz épp eltalálni, mert a kút kávája elég szűk, de ha épp ott van, akkor látható. Könnyebb elképzelni, ha mondjuk nagyon magas és szűk szurdokból nézel az égre. A nappali ég színét a légkör oxigénmolekulái okozzák, melyeken a napfény szóródik, ezért ott is látunk fényt, ahol nincs Nap. A Holdon, mivel nincs légkör, nappal is fekete az ég, és látni a csillagokat. Mivel egyszerre az égbolt nagy területéről szóródik szemünkbe a fény, az intenzitás elnyomja a csillagok fényét, ezért nem látjuk. Viszont ha nagyon mélyről nézünk egy kútból, akkor csak az égbolt nagyon pici részéről érkeznek szóródó fénysugarak, amiknek az intenzitása nem elég ahhoz, hogy elnyomják a csillagok fényét, mert a kút fala az égbolt nagy részét eltakarja.


Ugyanezen a módon lehet például nappal távcsővel látni a csillagokat, vagy bolygókat, ugyanis a távcső is csak az égbolt nagyon kis részéről gyűjti a szórt fénysugarakat, amik nem nagyon zavarják az adott égitest eredeti fényét.

2009. szept. 14. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszi!!!!
2009. szept. 14. 22:52
 7/11 anonim ***** válasza:
51%

"A nappali ég színét a légkör oxigénmolekulái okozzák, melyeken a napfény szóródik, ezért ott is látunk fényt, ahol nincs Nap."


Ha ránézünk az égre egy 30 cm hosszú csövön keresztül, miért is nem látunk csillagokat? Azért, mert:


"Viszont ha nagyon mélyről nézünk egy kútból, akkor csak az égbolt nagyon pici részéről érkeznek szóródó fénysugarak..."


Mennyi az a nagyon mély tekintetbe véve, hogy a légkör fölöttünk több tíz km vastag?


Ha viszont egy mély kútban, mondjuk több száz m mélyen vagyunk, akkor egész nap 1-2 olyan csillag fog átmenni a nyílásunk felett (másodpercekre láthatóan), amely elég fényes ahhoz, hogy lássuk. Ha tovább mélyítjük a járatunkat, mondjuk több km-re, akkor egyszerűen töksötétet fogunk látni.

2009. szept. 15. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy kép az égboltról egy 80 m mély barlangból felnézve:

[link]


Fényes folt. Akármilyen mélyre mész, ezt látod (legfeljebb ha nagyon mélyen vagy, azt fogod hinni, hogy 1 db csillagot látsz folyamatosan, mert a nyílás már pontszerűnek tűnik :))

2009. szept. 15. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
56%

"Egy népmese varázslatának hittem, hiszen abból olvastam ki, hogy mély kútban fényes nyári napokon is megláthatók a csillagok. Egyszer aztán nekem is sikerült a varázslat, s azután még sokszor. Minden alkalommal, ha elhagyott mezei kutakra találtam, de akkor is, ha a gömöri vagy bodrogközi dombokra épült házak udvarán a sziklába vágott kutak mélyébe pillantottam. Gyönyörû ez a játék ma is. Fényes nappal jó csillagot nézni"


Tehát nem a kútból kifelé nézve, hanem a kútba belenézve a viz csillogása jelenti a csillagot. :))

2009. szept. 15. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
60%

Én is azt akartam írni, amit az utolsó:D

Én ezzel a mítosszal csak egy helyen találkoztam, ilyen formában:

"Mondd meg a barátodnak, hogy a kutak mélyéről nappal is láthatóak a csillagok. Ha nem hiszi el, mondd meg neki, hogy ideje kipróbálni: adj neki egy előre elkészített félméteres kartoncsövet, hogy guggoljon le, és nézzen az ég fele! Amikor leguggol és belenéz, mondd neki, hogy sajnos ma nincsenek csillagok, mert esős idő várható; zúdíts le a csövön egy vödör vizet!"

:D

Egy régebbi gyerekújságban olvastam:D

2009. szept. 15. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!