Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem létezik univerzális...

Miért nem létezik univerzális vírus? Ami szinte mindent meg tud fertőzni?

Figyelt kérdés

2013. márc. 14. 14:05
 1/5 Wadmalac ***** válasza:
Bizonyos százalékú génkészlet-egyezés szükséges. Hogy ez legalább elméletben lehetséges-e (merthogy a Földön élő össszes élőlény génkészlete elég nagy hányadában egyezik), azt nem tudom.
2013. márc. 14. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Mert nem egyformák az élőlények.
2013. márc. 14. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Tomcsó ***** válasza:

Még ha a genetikailag elegendő lenne is a hasonlóság, akkora különbségek vannak a fajok között- gondoljunk csak egy növény és állati sejtre. Átmegy a növénysejt falán és az emberi sejt is feltudja venni? megfelelő receptorok kellenek neki, antitest-antigén kapcsolat, és nem is beszélve arról hogy a sejteknek különböző védekező mechanizmusa van a vírusok ellen, és fajonként már.

Na meg az sem elhanyagolható, hogy bármit is csinál a vírus nem biztos, hogy a sejt nem éli túl. Lehet hogy olyan fehérjéket szintetizál, amiket a sejt simán lebont más reakcióba.

És ha mindenre fel van készülve a vírus- de szerintem nem lehet- akkor is véges a mérete egy vírusnak, nem fér bele elég infomáció.

2013. márc. 14. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
72%

A vírusok nagyon specializált szervezetek, nem csak hogy nem tudnak minden élőlényt megfertőzni, de még a gazdának is csak bizonyos fajta sejtjeit tudják fertőzni: van, amelyik a májat, van, amelyik a limfocitákat.


Ez nem csak a sejtfelszíni markerek miatt van, hanem a sejtek eltérő belső környezete miatt is. Ahhoz, hogy egy vírus érvényesülni tudjon, nagyon precízen alkalmazkodnia kell a gazdasejt működési ritmusához, a benne zajló folyamatokhoz, ki kell játszania a védekezési stratégiákat, és mindez egy rém bonyolult biokémiai rendszer finom egyensúlyán múlik.


A vírusok kis méretűek, ezért a genomjuk kevésféle adatot kódolhat (a sokmindenhez való alkalmazkodás általában azzal jár, hogy több gén, azaz nagyobb genom kell az adott szervezetnek). Egy nagyméretű, nagy gazdaspektrumú vírus lehet, hogy sokkal többet veszítene a nagy méret hátrányain (sérülékeny, lassú másolni, stb), mint azon az előnyön, hogy kecskét és fecskét is tud fertőzni.


Specializálódni pedig már csak azért is megéri, mert lokálisan sokkal jobban jár az a vírus, ami az adott szervezetre van specializálva, mint egy mindenhol épp hogy működő vetélytárs. Márpedig az evolúciós versenyek mindig lokális és rövid távú előnyökön dőlnek el.

2013. márc. 14. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
És mi az ismert leguniverzálisabb fajta?
2013. márc. 14. 21:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!