Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tűz micsoda pontosan?

A tűz micsoda pontosan?

Figyelt kérdés
Oxigénnel való egyesülés, szóval kémiai reakció. De mit jelent ez? Amikor ezt látjuk, akkor az nagyon forró oxigén? Vagy a tűz az anyag, szóval vannak tűzatomok??
2013. márc. 18. 17:19
 1/7 Vree ***** válasza:

Tavaly ilyenkor írtam erre egy választ, ugyan nem vagyok fizikus (szóval 100%-ban ne bízz benne) de kb. ma is ezt tudom a témáról.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

2013. márc. 18. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Azt hsizem mostmár értem, köszönöm :D
2013. márc. 18. 17:55
 3/7 anonim ***** válasza:

Némileg kiegészíteném ki az előző választ (a linkeltet):


"Egy oxidációnak nevezett kémiai folyamat amihez három dolog szükséges, éghető anyag, hő és oxigén."


Nem oxigén, hanem oxidáló anyag, ami a környezetünkben általában a levegő oxigénje. De ugyanilyen oxidálószer lehet a klór, a fluor, a kén, és még sok más anyag is. Pl. a konyhasó úgy jön létre, hogy a nátrium nevű fém klórgázban ég el, ebben a reakcióban semmiféle szerepe sincs az oxigénnek.


Valamint a pontosítás kedvéért: a hőt úgy szokták írni, hogy gyulladási hőmérséklet. Ez anyagonként változik, van olyan, aminek a gyulladásához 1000+ fok szükséges, de olyan is, ami akár szobahőmérsékleten is meggyullad.

2013. márc. 18. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A láng tulajdonképpen egy reakciófelület. Azon a felületen játszódik le az égés.
2013. márc. 18. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Vree ***** válasza:
(Sceptic: Köszi, látod milyen hülye vagyok (vagy csak nagyon egyszerűsíteni), nem is említettem, hogy nem csak oxigénnel van égés. :D 1000x köszi.)
2013. márc. 18. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A só kialakulását viszont nem "tűznek" látjuk, tehet nem tartozik ide.

Itt mindössze annyi a lényeg, hogy meghatározott kémiai folyamatok során energia szabadul fel. Az energiának sokféle megjelenési formája van. Itt ez elektromágneses sugárzás formájában van jelen, mégpedig sokféle hullámtartományban. A kémiai átalakulás elsődlegesen a fával (szénnel, más anyaggal) történik, a sugárzás viszont a környező légréteggel is kölcsönhatásba lép (minél távolabb az "égéstől", annál kevésbé, mert közben az energia a távolsággal köbösen csökken). A tűz színe e kölcsönhatás látható hullámtartományba eső része, a hő pedig az infravörös (vagy már nem látható) tartomány. A lobogás pedig abból adódik, hogy a környezeti levegő eltérően veszi át a hőt (melegszik), ezért elkezd felszállni, közben hidegebb levegőrészeket is magával ragad. Ezért látjuk úgy, mintha a láng "elszakadna" aztán elenyészik, és folyton változik. Ha nagyobb tüzet rakunk, a láng magasabb, mert több levegő és erőteljesebben melegszik fel (több energia szabadul fel az égő anyagban, ami a levegő nagyobb tömegével lép reakcióba).

2013. márc. 19. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"A só kialakulását viszont nem "tűznek" látjuk, tehet nem tartozik ide."


http://www.youtube.com/watch?v=gpQCgCHc0Nw


Nem tudom, hogy Te ezt minek látod, de nekem egészen tűzszerűnek tűnik, amikor a gyulladáspontra hevített nátriumdarabkát a klórgázzal töltött lombikba helyezi.

2013. márc. 19. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!