Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a diszjunktív-...

Mi a különbség a diszjunktív- és konjuktív normálforma között?

Figyelt kérdés
Megnéztem a wikipédián, de nem értem a különbséget.

2013. márc. 18. 17:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%

A diszjunktív normálformánál a literálok (bötűk) ÉS-eléséből áll egy-egy kifejezés, és ezek vannak összeVAGY-olva. Tehát akkor IGAZ, ha a sok, egy-egy esetben igaz kifejezés bármelyike IGAZ.


A konjunktív normálformánál a literálok VAGY-olásából áll egy-egy kifejezés, és ezek vannak össze ÉS-elve. Tehát akkor HAMIS, ha az egy-egy esetben hamis kifejezések bármelyike HAMIS.

2013. márc. 18. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Akkor mondjuk a (p --> q) <--> NEM(r) kifejezés konjuktív és diszjunktív normálformája hogyan nézne ki? Bocs, ha értetlennek tűnök, de biztosra akarok menni.
2013. márc. 18. 18:01
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

(p -> q) <-> r


Igazságtáblázat... 3 változó, 2^3=8 sor.

Pontosan akkor igaz a kifejezés, ha (p,q,r) = III, IHH, HII, vagy HHI.

Pontosan akkor hamis, ha nem ezek az esetek fordulnak elő, vagyis (p,q,r) = IIH, IHI, HIH, HHH.


Tehát az első alapján egy lehetséges diszjunktív normálforma: (P és Q és R) vagy (P és nem Q és nem R) vagy (nem P és Q és R) vagy (nem P és nem Q és R).


Az utóbbi alapján egy lehetséges konjunktív normálforma:

(nem P vagy nem Q vagy R) és (nem P vagy Q vagy nem R) és (P vagy nem Q vagy R) és (P vagy Q vagy R).


Megjegyzés: tagokat néha össze lehet vonni, de nem kötelező. Például az előbbinél a "(nem P és Q és R) vagy (nem P és nem Q és R)" helyett lehetett volna simán annyit írni, hogy "(nem P és R)", hiszen a két formula ekvivalens.Példa a másikból: "(P vagy nem Q vagy R) és (P vagy Q vagy R)" helyett "(P vagy R)".

2013. márc. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

"Pontosan akkor igaz a kifejezés, ha (p,q,r) = III, IHH, HII, vagy HHI.

Pontosan akkor hamis, ha nem ezek az esetek fordulnak elő, vagyis (p,q,r) = IIH, IHI, HIH, HHH."


Így már elég egyszerűnek tűnik, csak azt nem értem honnan jött az, hogy pontosan ekkor igaz/hamis.

2013. márc. 19. 10:43
 5/11 A kérdező kommentje:
Bocs, leesett. Az igazságtábla sorait írtad ki, csak csoportosítva aszerint, hogy igaz az utolsó oszlop, vagy sem. Köszönöm a segítséget!
2013. márc. 19. 10:45
 6/11 A kérdező kommentje:
Nincs erre valami egyszerűbb módszer? Csak mert vannak olyan feladataim, ahol 4-5 változóm is van és 2 percnél többet nem hiszem, hogy kapok rá. Pedig 32 sorra kiszámolni ezzel a módszerrel elég durva lenne.
2013. márc. 19. 17:20
 7/11 anonim ***** válasza:

De igen. Meg kell tanulnod magát a kifejezést bontani.

Pl. a->b az "nem a vagy b", a<->b az "a és b vagy nem a és nem b", stb... Zárójelet felbontani pedig a de-morgan szabállyal tudsz.

2013. márc. 19. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Én a De Morgan szabályról annyit tudok, hogy:

NEM(a VAGY b) = NEM(a) ÉS NEM (b)

NEM(a ÉS b) = NEM(a) VAGY NEM(b)


De ezek csak abban segítenek, hogy a tagadásokat kilőjem a zárójelezett részek elől. De mondjuk a "((p VAGY NEM(q) ÉS NEM(r)) VAGY ((NEM(p) VAGY q) ÉS r)" kifejezés felbontásában ez nem segít semmit. Vagy más De Morgan szabályok is vannak?

2013. márc. 19. 18:13
 9/11 A kérdező kommentje:
Úgy értem, fel tudom bontani ezt a kifejezést, csak nem használom hozzá a De Morgan szabályt. De ha így elkezdem átalakítgatni a --> és <--> jeleket (az általad is említett módon, amit én is ismerek), hogyan irányítom azt, hogy diszjunktív, vagy konjuktív normálformát kapjak belőle?
2013. márc. 19. 18:17
 10/11 anonim ***** válasza:

Zárójelet úgy is felbonthatsz, hogy mindent mindennel, mint az (a+b)*(c+d)=ac+ad+bc+bd műveletnél. Csak logikában mégszebb a dolog, mert a VAGY-nál és az ÉS-nél is működik ez (algebrában (a*b)+(c*d) az nagyon nem (a+c)*(a+d)*(b+c)*(b+d)).


Pl.: (A VAGY B) ÉS (C VAGY D) = (A ÉS C) VAGY (A ÉS D) VAGY (B ÉS C) VAGY (B ÉS D), és tádám, kész a diszjunktív normálforma.


Ha viszont a külső művelet nem az ÉS, hanem a VAGY:

Pl.: (A ÉS B) VAGY (C ÉS D)... akkor már eleve megvan a diszjunktív normálforma, tehát még egyszerűbb a dolgod.


A De-Morgan szabály még ezt a lépést megelőzően ahhoz kell, hogy a negálásokat le tudd vinni a változók szintjére (tehát hogy ne egy bonyolult kifejezés legyen negálva, hanem egy-egy változó, pl. NEM (A ÉS B) helyett (NEM A) VAGY (NEM B)).

2013. márc. 20. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!