Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy gáznak növelem a...

Ha egy gáznak növelem a térfogatát, akkor nő a hőmérséklete is?

Figyelt kérdés

Azt tudom, meg értem is, hogy fordítva ez igaz, vagyis hogyha növelem a hőmérsékletét, akkor nő a térfogata.

És ha igen, akkor miért?


2013. márc. 25. 22:55
 1/7 anonim ***** válasza:
Három paraméter van, ami egy gáz állapotát meghatározza: p, V, T. Nem lehet megmondani, hogy ezek közül kettővel mi történik, ha nem tudjuk, mit csinál a harmadik.
2013. márc. 25. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Aztán mégis hogyan akarod a gáz térfogatát növelni?A melgítésen kívül mással?Csak összenyomott gáz térfogata nő ha kiengedjük, de akkor épp lehül!
2013. márc. 25. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Nem, hanem csökken.
2013. márc. 25. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Éppen nőhet is. Vagy maradhat állandó.
2013. márc. 25. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Éppen nőhet is. Vagy maradhat állandó."

Ezt fejtsd ki légyszi: írj le egy olyan kísérleti elrendezést, ahol a egy V térfogatú gázt mondjuk kitágítasz 5xV-re, miközben a hőmérséklete a tágítás hatására növekszik. A nyomás változtatásával, véleményed szerint, ezt el lehet érni. Hogyan?

2013. márc. 26. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
40%

"Azt tudom, meg értem is, hogy fordítva ez igaz, vagyis hogyha növelem a hőmérsékletét, akkor nő a térfogata"

Nem igaz: a gázpalackba zárt gázt hiába melegíted, nem (nagyon) nő a térfogata. A nyomása viszont igen, aztán majd egyszer szétnyomja a palackot. De addig jó közelítéssel izochor folyamatban vesz részt.

Ha növeled a gáz térfogatát, lehet, hogy nő a hőmérséklet, de nem biztos. Például mikor belecsavarod a szódásszifonba a patront, a benne található szén-dioxid térfogata megnő, viszont a gáz lehűl, ezért is fagy rá a levegő nedvességtartalma a patronra. Az adiabatikus tágulás már csak ilyen.

De az is lehet, hogy megnő a gáz térfogata, a hőmérséklete meg nem változik. Izoterm tágulás esetén ez történik: befogod az injekció fecskendő végét, lassan kihúzod a dugattyút, azt' a gáz térfogata megnőtt, a hőmérséklete viszont nem változott.

Persze ahogy az elején említett izochor melegítés, úgy az itt leírt izoterm tágulás sem mindig tökéletes, az állandónak vett állapotjelző is megváltozhat egy kicsit, de a gázok folyamataiban bőven van rá lehetőség, hogy ne teljesüljön semmi, amit leírtál.

2013. márc. 26. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem pontosan specifikált a kérdésed. A már előttem is leírt makroszkopikus állapotváltozók (nyomás, hőmérséklet, térfogat) közül legalább kettőt befolyásolnod kell, hogy a harmadikat meg tudd határozni.


Vagyis ha növeled a térfogatot, ezt teheted úgy is, hogy közben állandó a hőmérséklet: ehhez a gáz tágulása miatt lecsökkent elveszett belső energiát pótolnod kell, azaz melegíted a gázt. De ha túl sok hőt közölsz vele, akkor akár melegebb is lehet, mint volt, ha meg kevesebbet, akkor hidegebb. Közben a nyomás pedig úgy változik, hogy a p*V/T szorzat állandó maradjon (állandó anyagmennyiség esetén).

2013. márc. 26. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!