Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy is van ez a deriváltakkal?

Hogy is van ez a deriváltakkal?

Figyelt kérdés
Egy függvény első deriváltja meghatározza az eredeti függvény meredekségét. A második derivált megadja az első derivált meredekségét és ezáltal a primitív függvény konvexitását. Ahol az első derivált 0, ott az eredeti függvény egy végtelen kis szakaszon 0 meredekségű. Vegyünk most egy kétváltozós függvényt. Ha parciálisan deriválom a kétváltozós függvényt, és megfeleltetem nulllának egy egyenletrendszer segítségével, megkapom azt a két pontot, ahol az x és az y érték is nulla. De ez nem feltétlenül szélsőérték. Miért nem? Valamint miért segít az rajtunk, ha a második deriváltakat (amiből nyilván négy van) beírjuk egy mátrixba, és kiszámoljuk a determinánsát. Mindenhol azt írják csak le, hogy így lehet meghatározni, hogy vajon tényleges szélsőérték e az adott pont de azt, hogy miért, azt már nem írják le. Engem viszont érdekel. Tudna valaki segíteni?

2013. ápr. 17. 15:38
 1/5 A kérdező kommentje:
Ti se tudjátok? :D
2013. ápr. 17. 17:36
 2/5 Srapnel ***** válasza:

Matematikai bizonyítás nélkül képzelj el egy nyeregfelületet. Amikor az egyik koordináta mentén minimumhely van, a másik mentén maximumhely. Ekkor mindkettő parciális derivált 0, mégsincs szélsőérték. Konyhanyelven: egyik metszetben alul van a púp, a másikban felül. Ezért kell a második deriváltakat is hozzávenni.


Az alábbi kép jobb oldali ábrája. [link]

2013. ápr. 17. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nem a kérdésemre válaszoltál. Tereled a témát. Én azt kérdeztem, hogyha egyenletrendszerként oldom meg a feladatot, akkor miért nem feltétlenül szélsőérték a megoldás. Tényleg jó lenne tudnom.
2013. ápr. 18. 22:45
 4/5 Srapnel ***** válasza:

Pedig a kérdésre válaszoltam.


Amikor te egy dimenziós esetet nézel, akkor is a determináns dönti el, egy 1x1-es mátrix determinánsa a mátrix egyetlen elemének értéke.


"Ha parciálisan deriválom a kétváltozós függvényt, és megfeleltetem nulllának egy egyenletrendszer segítségével, megkapom azt a két pontot, ahol az x és az y érték is nulla. De ez nem feltétlenül szélsőérték. Miért nem?"


Adtam példát egy olyan esetre, ahol van olyan pont, amelyre az egyenletrendszer teljesül és mégsem szélsőérték. Ahhoz, hogy szélsőérték legyen, az kell, hogy minden vetületben szélsőérték legyen és egyformán vagy maximum, vagy minimum. Egy dimenziós esetben sem elég, hogy 0 az első derivált! Ott is kell a második! Több dimenzióban is kell. Vagyis a parciálisok között kell egy további összefüggés, mely a parciális szélsőértékek és azok környezetét összefogja úgy, hogy azok a függvény szélsőértékei legyenek.


De tessék, kb. 15 mp googleozással találtam irodalmat: [link]

2013. ápr. 19. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Amúgy igazad van. Bocs, tegnap nem voltam beszámítható. :D Látom már, hogy az x^2-nek 0 a minimumpontja, a -y^2-nek meg az a maximumpontja. Hogy erre eddig hogy nem jöttem rá... Amúgy köszi a választ!
2013. ápr. 19. 11:04

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!