Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség sejtfal és a...

Aroniusz kérdése:

Mi a különbség sejtfal és a sejthártya közt? Sejtfal pl egy átlagos baktérium. Sejthártya pedig a papucsállatka. Na szval:Mi a különbség a sejtfal és a sejthártya közt? Miben jobb az egyik a másiktól? És ha nincs különbség mért nem hívják ugyanúgy?

Figyelt kérdés
Előre is köszönöm a választ!

#sejtfal #sejthártya.
2013. ápr. 18. 22:11
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Na először is. "Sejtfal pl egy átlagos baktérium. Sejthártya pedig a papucsállatka. "


Ez így hülyeség. Sejtfala van a baktériumNAK. De ő maga nem sejtfal. Sejthártyája pedig a papucsállatkának van, például. Légy kicsit precízebb.


A két dolog különbözik természetesen.


Először is tudnod kell, hogy sejthártyája minden élő sejtnek van, a baktériumnak is. Csak neki EZEN KÍVÜL még van sejtfala is.


A hártya ahogy a nevében is benne van, egy vékony valami. Rugalmas, sőt, egyes anyagok számára átjárható. A sejt olyasmi, mint egy lufi, csak zselével van megtöltve. A lufi maga a hártya.


Azoknak a sejteknek, amiknek sejtfaluk van, szintén van hártyájuk, tehát ez a lufis cucc náluk is megvan. CSak a fal, ahogy a neve mutatja, egy vastag, alakváltozásra képtelen dolog, egy doboz, amiben ez az egész lufi benne van.


A fal javarészt szénhidrátokból épül fel, a hártya lipidekből.


Sejtfal a bacikon kívül a növényeknél is megfigyelhető.


Természetesen a sejtfal jelenlétének és hiányának is megvannak az előnyei. Például:


A sejtfal merev vázat biztosít, ami védi a sejtet, cserébe a sejt nem tud amőboid mozgást végezni, állábat növeszteni.


A sejtfal elzárja a környezet egyes anyagait, ezáltal megvédheti a sejtet bizonyos mérgektől, cserébe a tápanyagok egy része is nehezebben jut a sejthez.


Fontos, hogy sejtfel rengeteg féle van, lehet több vagy kevesebb rétegű, más és más anyagokból állhat (azon kívül, hogy szénhidrát, mivel rengeteg féle szénhidrát létezik).

2013. ápr. 18. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
75%

A sejthártya egy biológiai membrán (foszfolipid kettősréteg), amely fenntartja az élő sejt integritását. Minden élő sejtnek van sejthártyája.

A sejtfal a sejhártyán kívül található komplex réteg. Nem minden sejtnek van, és élőlénycsoportonként igen eltérő összetételű.

De neked sem tartott volna sokáig információt találni róla.

[link]

[link]

2013. ápr. 18. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A sejtfal gombák, növények és prokarióta szervezetek jellemzője. Ezeknél ugyanúgy van egyébként membrán is. A sejtfalat szénhidrátok alkotják javarészt. (baktériumoknál cukrok, gombáknál kitin (N-tartalmú szénhidrát), növényeknél cellulóz).

A sejtfal nélküli sejt, csak sejtmembrán az állati sejtekre - így az emberre is - jellemző. A sejtmembrán alapját lipidek (foszfatidok) adják, melyekbe ágyazódnak fehérjék (csatornák, pumpák) vagy felületükön kötődnek meg fehérjék (receptorfehérjék) és szénhidrátok is esetlegesen.

2013. ápr. 19. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Sziasztok.Köszönöm a válaszokat.Az 1.-nek üzenem:Azért írtam pontatlanul hogy pl:Papucsállatka sajhártya,mert 250 karaktert enged a kérdésbe beleeírni pontosabban fogalmaztam az elején de írta,hogy csak 250 karakter lehet tehát lekellett belőle csippentenem.Am bocsánatt tényleg pontatlan,de megvan az indok rá.
2013. ápr. 19. 21:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!