Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik a bronzszubsztitúcióra...

K.k.Judit kérdése:

Melyik a bronzszubsztitúcióra legkevésbé hajlamos vegyület? A pirimidin B piridin C pirrol D benzol E imidazol Miért az? Hogyan lehet eldönteni?

Figyelt kérdés

#bronzszubsztitúció #nitrogén tartalmú szerves vegyületek
2013. ápr. 29. 20:48
 1/5 Silber ***** válasza:
Bronz? Nem bróm inkább? :D
2013. ápr. 29. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Simon0211 ***** válasza:
Feltételezem én is hogy brómot akartál írni. Véleményem szerint a benzol, mert a többi molekula mindegyikben van nitrogén-hidrogén kötés amit könnyebb szubsztitúció során felszakítani mint egy C-H kötést. Mindenesetre nem teszem rá az életem, kövezettek meg ha hülyeséget mondtam.
2013. ápr. 30. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Igen bocsi, brómot akartam írni. A tankönyv szerint A vagyis pirimidin a helyes válasz, de nem értem miért. Logikus lenne a benzol, hiszen a gyűrűt a legnehezebb reakcióba vinni. De sajnos nem az.
2013. ápr. 30. 12:57
 4/5 anonim ***** válasza:

Az aromás gyűrű bróm szubsztitúciós reakciójának mechanizmusa SE elektrofil szubsztitúció: a Br2-ből képződő Br+ kation a támadó reagens és mivel ő pozitív töltésű, az aromás gyűrű elektron dús helyeit kedveli - innen van az "elektrofil" jelző.

Nyilvánvalóan annál könnyebben játszódik le a reakció, minél nagyobb az elektron sűrűség a gyűrűn [1].


Benzol: katalizátor (Lewis sav) szükséges. Bróm-benzol képződik.

Pirrol: a gyűrűhöz tartozó -NH- imino csoport elektron küldő - így növeli a gyűrű C atomjainak elektronellátottságát. Hevesen reagál katalizátor nélkül. 2,3,4,5-tetrabróm-pirrol képződik.

Piridin: a gyűrűben lévő =N- nitrogén (azo) csoport elektron szívó - így csökkenti a gyűrű C atomjainak elektronellátottságát. Katalizátor és hőközlés szükséges. 3-bróm-piridin képződik.


pirrol > benzol > piridin


Imidazol: a pirrol gyűrű egy C atomját (3. hely) N atom helyettesíti, ezért a pirrolhoz képest nehezebben fog lejátszódni a reakció - indoklást lásd a piridinnél. Katalizátor nem szükséges. 5-bróm-imidazol képződik.

Pirimidin: a piridin gyűrű egy C atomját (3. hely) N atom helyettesíti, vagyis két N atom van a gyűrűben, ezért a piridinhez képest nehezebben fog lejátszódni a reakció - indoklást lásd a piridinnél. Katalizátor és hőközlés szükséges. 5-bróm-pirimidin képződik.


pirrol > imidazol > benzol > piridin > pirimidin


[1] Markó-Farády: Szerves kémia, 1978.

2013. ápr. 30. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Nagyszerűen magyarázol!
2013. máj. 2. 15:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!