Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A domináns-recesszív öröklésme...

A domináns-recesszív öröklésmenetnél a genotípust tekintve, ha az egyed a tulajdonságra nézve heterozigóta (Aa), akkor az most domináns vagy recesszív?

Figyelt kérdés
A tankönyv ír domináns jelleget és domináns allélt. Azt írja a kettő ugyanaz. De szerintem ez nem lehet ugyanaz. Mert a heterozigótáknál ugye a domináns jelleg valósul meg (pl.: borsó színe zöld, vagy borsó felszíne sima), viszont attól, hogy a jellege domináns, az allélpárjai nem dominánsak, mert tartalmaz valamelyik szülőtől domináns allélt, valamelyiktől meg recesszívet. Vagy ha tartalmaz domináns allélt, akkor a heterozigóták dominánsak? Szokás egyáltalán besorolni a heterozigótákat aszerint, hogy dominánsak vagy recesszívek, vagy ez csak homozigótáknál van?
2013. máj. 2. 07:30
 1/5 anonim ***** válasza:

Egyszerű egygénes domináns-recesszív öröklődésmenetnél a heterozigótákat nem soroljuk fenotípus (azaz kialakuló jelleg) alapján domináns vagy recesszív csoportba, mivel egyértelmű, hogy jelen van a domináns (felsőbbrendű) gén és kialakítja a saját fenotípusát (domináns).

Ha a könyv azt írja, akkor téved, mert diploid sejtekben a domináns jelleget domináns allél (A) alakítja ki (így pl lehet Aa vagy AA, ez a domináns jelleg (azaz fenotípus) hogy van benn legalább egy A)


Nem tudom, hogy érthetően fogalmaztam-e, és gondolom van még kérdésed amit nem válaszoltam meg, úgyhogy kérdezz nyugodtan.

2013. máj. 2. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem mondunk olyat, hogy heterozigóta recesszív vagy heterozigóta domináns. Mert hülyeség:)

Heterozigóta van.

A homozigótán belül van recesszív meg domináns.


A fenotípusnál meg csak azt nézzük, hogy kívülről mi látszik. Ott ha azt mondjuk, hogy domináns fenotípusú, abból még nem tudjuk, hogy homozigóta recesszív vagy heterozigóta.

2013. máj. 4. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
homozigóta dominánst akartál mondani?
2013. máj. 4. 11:06
 4/5 anonim ***** válasza:
Már ketten mondtuk, hogy nincs olyan, hogy heterozigóta domináns. Mivel egyértelmű hogy a heterozigóta allélpár domináns fenotípust alakít ki, nincs értelme odatenni hogy domináns. Csak homozigóta domináns van, homozigóta recesszív és heterozigóta (így simán).
2013. máj. 7. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ja bocs félreolvastam. És tényleg igazad van azt kellet volna odaírni, biztos csak elírta.
2013. máj. 7. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!