Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fekete és fehér test hő...

Fekete és fehér test hő kisugárzása?

Figyelt kérdés

AZ a feladatom, hogy bizonyítsam be, hogy a fekete test jobban nyeli a hőt ugyan, de jobban is sugározza.

Na szóval. Arra gondoltam sörös dobozt befestek f.-re a másikat meg feh.-re , azokat állványra rakom, alágyújtok 1 percig, és megmérem melyik ad le nagyobb hőt.

Szerintetek ez így jó lesz?


2013. máj. 23. 16:31
 1/10 anonim ***** válasza:
Csak hogy nézed meg, melyik ad le nagyobb hőt? Van "kisugárzotthőmennyiségmérő"-d? Ilyen műszer nem létezik.
2013. máj. 23. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Gondolom mivel a fekete test nagyobb hőt vesz fel, gondolom magának a testnek is magasabb lesz a hőmérséklete, nem?

És a tanár azt mondta hogy jó hőmérők vannak a szertárban, szóval azzal. (itthon nem tudom letesztelni)

2013. máj. 23. 16:43
 3/10 A kérdező kommentje:
túl sok a gondolom :d
2013. máj. 23. 16:43
 4/10 anonim ***** válasza:
megfogod és melegebb.. :)
2013. máj. 23. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Ha alágyújtassz, nem csak hősugárzás útján, hanem hőátadás útján is kap hőmennyiséget a sörösdoboz, mégpedig többet, mint hősugárzással. Ezzel nem tudod összehasonlítani. Arról nem is beszélve, hogy közben ki is sugározza a hőt mint a kettő, különböző mértékben, így nem tudod melyik mennyit kapott és mennyit sugárzott ki. Ez így szerintem nem megy.
2013. máj. 23. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Én nem alágyújtanék hanem hősugárzót használnék. X idő után megméred mind2 hőmérsékletét (és várhatóan a fekete melegebb lesz). Kikapcsolod a sugárzót és kis idő elteltével ismét leméred a hőmérsékleteket. (mivel a két doboz anyaga azonos az adott le több hőt amelyiknek jobban csökkent a hőmérséklete)
2013. máj. 24. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

- Hőmérővel nem a hősugárzást méred, hanem a hőmérsékletét!


- Hősugárzást hő, azaz infra-kamerával mérhetsz.

(házak papírjai miatt jópénzért már sokan csinálják)


- sugárzást minden test bocsát ki, ami nem abszolút nulla fokos, és az teljesen arányos a hőmérsékletével, nagyjából harangörbe szerinti spektrum-eloszlásban.


- ha valami fekete, több hőt nyel el, így nagyobb a hőmérséklete


- anyagtól függ a hőkapacitása, tehát a bejövő, és a kisugárzott energia közti egyensúlyi állapot, hogy milyen magas hőfokon fog beállni!


Előző hozzászóló nem jól írta, hogy mind elnyeli, és kisugározza, tehát egyforma... mert akkor minden egyforma hőmérsékletű lenne a világon, hisz ha keveset nyel, keveset sugároz, sokat, akkor sokat.

Ez nem igaz. az egyensúlyi állapot más-más hőfokokon áll be.

elnyelés függ a színétől valóban. meg a hőkapacitás az anyagától is. pl vastagságától isl ehet, ebben már biztos nem vagyok annyira...

ami jobban elnyel, melegebb lesz, magasabb hőfokon áll be az egyensúlya is.

2013. máj. 24. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A hőkamera és az infrakamera nem ugyan az, más hullámhosszúságú infra sugarakat érzékelnek, ezért ezeket meg kell különböztetni. A kétfajta hullámhossz egészen másképpen viselkedik, nem összekeverendő az infrakamerának és a hőkamerának nevezett eszközök.


Hősugárzás által leadott hőmennyiséget hőkamerával nem tudsz mérni. A hőkamera a kamera pozíciójából látható felületek bizonyos hullámhosszúságú IR sugárzását érzékeli és számítja vissza ez alapján a felületi hőmérsékletet. Ez nem kisugárzott hőmennyiség mérés, ez egy fajta érintésmentes felületi hőmérsékletmérés.


Én nem írtam hogy egyforma a hőmérséklet, csak hogy mind kettő különböző mértékben nyel el és sugároz ki, így nem lehet tudni melyik mennyit.

A kisugárzott hőmennyiség nem csak a hőmérséklettől, hanem anyagjellemzőktől, geometriai jellemzőktől és felületi jellemzőktől is függ, így általánosságban nem igaz, hogy a kisugárzott hőmennyiség teljesen arányos a hőmérséklettel.


De igazából a kérdező nem akar mérni semmit, csak tapasztalni, hogy a fekete test melegebb lesz. Ezt a hősugárzóva és két teljesen egyforma, csak színében eltérő test használatával elérheti. A hőmérésre pedig a lázmérő is megteszi.

2013. máj. 24. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

mekkora bar.mság, hogy nem u.a. lehet van többfajta, de mind az infrared. infravörös sugárzást méri, arra érzékeny. lehet vannak ccd-k is maik érzékenyek, régen az infrakamerák másképp működtek, elektromos fesz. volt a cső két végén, és a belépő kisebb energiájú infravörös fotonokat felerősítették a cső másik végére érve látható fénnyé, ezért volt egyszínű.A technika más, de ugyanazt mérik, ekkora hü.yeséget hogy lehet mondani, hogy nem az. Meg hogy nem a sugárzott hőt méri, hanem a felületet. Elég analfabéta lehetsz fizikából. A felületet sugárzása nélkül csak hőmérővel, vagy hasonló fizikai dolgokkal lehet mérni. Kamerák csak a sugárzást látják, fotonokat!

Amint írtam, a hőmérsékleti sugárzás nagyjából,és jellemzően legfőképp a hőmérsékletétől függ! Felülettől is, anyagtól is kicsit. lehet kis mértékű eltérés, eez a jellemző, hacsak más okból adódóan mnem bocsát ki mást is, pl elektromosan gerjesztve lenne, stb...

2013. máj. 26. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Jó megközelítés, ami ugyan azt méri, az ugyan az. Ezek szerint a hőelem és a lázmérő is ugyan az, mindkettő hőmérsékletet mér. Minek vannak akkor különböző nevei? Hát pont azért amiért az infrakamera és a hőkamera sem ugyan az, mert eltérő érzékelő, felépítés, stb. Magyarul más eszköz, így máshogy is nevezik.


Jobb ha nem vitatkozol velem, félrevezeted a többieket a hülyeségeddel. A hőkamera nem a test által kisugárzott hőmennyiséget méri, hanem a testről a hőkamerába jutó hősugárzás mennyiségét, egy bizonyos hullámhossz tartományban. A kettő nem ugyan az, márha felfogod a különbséget. Ebből számítja vissza a test felületi hőmérsékletét, amit megjelenít a kijelzőn. A hozzászólásodból érezni, nem értetted meg amit írtam, olvasd el még 1x vagy 2x.


Ha tudnád mi az a feketeségi fok és sugárzási tényező, nem írnál olyan hülyeséget, hogy a kisugárzott hőmennyiség csak a test hőmérsékletétől függ.

2013. máj. 26. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!