Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A mobil gátakról jutott...

A mobil gátakról jutott eszembe. Egy bármekkora területet körbekerítve azonos erő hat azonos magasságban a gátra?

Figyelt kérdés
A hullámzást és a víztömeg mozgását most ne számoljuk bele. Egyszerűbben: egy 3 méter átmérőjű medence falát is 1 méter magasságban ugyanakkora erő nyomja, mint mondjuk 100 méter átmérőjűt? Hogyan lehet ezt az erőt kiszámolni?
2013. jún. 7. 13:34
 1/7 anonim ***** válasza:
51%
Nem vagyok egy matek zseni, de nem hiszen. Hisz az 1 méter magas víz, nem ugyanannyi egy 3 méter átmérőjű medencében mint egy 100 méter átmérőjűben,tehát a nyomása sem ugyanakkora lesz.
2013. jún. 7. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 imco ***** válasza:
Erre én is kíváncsi lennék, mert ha csak a hidrosztatikai nyomással kell számolni, akkor valóban ugyan akkora lesz az erőhatás.
2013. jún. 7. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az egységnyi felületre ható erő csak a hidrosztatikai nyomásból ered, ezért adott vízmélységben mindenhol azonos, "medence" mérettől függetlenül.

Viszont terhelési számításokhoz ez kevés.

Gondolj csak pl. egy íves gátra, vagy szög alatti törésekre a gát vezetésén. A gát vízben lévő felületének és a mögötte lévő gát keresztmetszetnek a viszonya helyből megváltozik. A gát minden ilyen irányváltoztatása az iránytól függően vagy alacsonyabb összterhelést kap, vagy éppen feszültséggyűjtő pont.

És az áramlás-irányváltozásokból, így a mozgásban lévő víz tehetetlenségéből származó plusz terhelésektől el is tekintettünk.

2013. jún. 7. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Van valami nagyságrend, vagy a számításból eredő szám, hogy hány newton erővel nyomja a gátat oldalirányba a víz adott magasságban?
2013. jún. 7. 16:04
 5/7 A kérdező kommentje:
Igazából amire vagy amiért kíváncsi vagyok, hogy csak látványos-e, hogy egy 3 méteres alumínium fal megtartja a Duna vízét gátként, vagy valójában (bár ez relatív) nincs akkora oldal irányú nyomása, könnyedén kordában lehet tartani. Most kerestem a neten, mondjuk ha ezeket a képeket/videókat megnézitek róla: [link]
2013. jún. 7. 16:09
 6/7 anonim ***** válasza:

A belinkelt képen szerintem az áramlás okozta (hidrodinamikai) erőhatás is jelentős, az ívben haladás miatt. A hidrosztatikai nyomás valóbban csak a vízmélységtől függ.

Hát nem tudom egyébként a mobilgát mennyire kifizetődő. Baromi drága lehet ennyi alumínium, még ha acélből van, az se olcsó és még nehéz is felállítani. Ráadásul csak ritkán van rá igazán szükség, ez igen hosszú távú befektetés, nagyon lassan térül meg. Nekem semmi bajom a homokzsákos védekezéssel, összejönnek az emberek, dumcsiznak, ismerkednek lapátolás közben, stb. Közösségépítő szerepe van, szerintem önállóságra is nevel, tudatosítja az emberekben hogy tegyen önmagukért, ne várják, hogy majd valaki odaviszi a gátat és megvéd minket.

Plusz mi van, ha egyszer megsétül egy ilyen mobilgát? A homokzsákos gátnak nekimehetsz kocsival véletlenül, elég robosztus szerkezet. Egy ilyen mobilgát 1 helyen sérül, az egésznek annyi, hatalmas károkat okozva.

Azt sem tartom szerencsésnek, hogy árterületre építkeznek, kiadnak építési engedélyt ilyen helyekre anyagi megfontolásból, meg persze lefizetésből. Ha nem lenne épület, ember az ártéren, kit érdekelne az áradás?

A Bős-Nagymarosi vízlépcső például árvízvédelmi szerepet is betöltött volna, csillapítani tudta volna az árhullám méretét. A "zöldek" nyomására nem épült meg, hatalmas anyagi kárt okozva Magyarországnak. Ezek a majom "környezetvédők" most persze lapulnak mint szar a fűben, fizetniük kellene a költségeket, az ártérre építkezőkkel együtt. Amit környezetvédelem címen művelnek egyesek, komolyan a bicska kinyílik az ember zsebében.

2013. jún. 7. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ugyanakkora az erő - csak a víz magasságától függ.

Viszont ezzel még nem mész sokra, mert nem az erő rombol. Az erő az erőkarral együtt számít - mivel a forgatónyomaték fogja kidönteni a gátat.

Nagyon függ tehát a hatás attól, hogy milyen talajra rakod a gátat.

2013. jún. 7. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!