Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom megcsinálni ezt...

Hogyan tudom megcsinálni ezt a pár kísérletet? (fizika)

Figyelt kérdés

Tehát holnap érettségizek fizikából és mivel kísérletet nem gyakoroltunk ezért lenne pár kérdésem, hogy hogyan tudom megcsinálni a leírt eszközökkel:


1. súrlódási munka hogyan függ egy vízszintes területen állandó sebességgel,

eszközök: egy fahasáb, 50g-os tömegekből álló súlysorozat, rugós erőmérő, vonalzó


2.forgatónyomatéknál egy ketoldalú emelővel, ismet tömegú súlyokkal, erőmérővel, vonalzóval kell megnézni az emelő egyensúlyát.


3.mérje meg a lemezjátszó korongjára helyezett test kerületi sebességét. mi okozhatja a mérés hibáját?

eszközök: lemezjátszó letakart fordulatszámjelzővel, kis tömegű test, hosszúságmérő eszköz, stopper


2013. jún. 24. 11:11
 1/1 anonim ***** válasza:

Rúgós erőmérőt húzd ki, célozd be a vizsgabiztos szemét, és ereszd útjára.

Ezután jöhet egy kis hátmasszás a fahasábbal.

Utána a lemezlejátszót kapcsold turbó fokozatba, és repítsd el a korongot a maradék tanár nyaka felé.

A többit pedig rakd zsebre, később jól jöhet még.

Aztán hajolj meg, és távozz a teremből.


Egyébként szerintem a hasábot ráakasztod az erőmérőre, teszel rá x súlyt, aztán elkezded húzni az erőmérőt, és mutogatsz a rugóra, hogy nagyobb súlynál jobban kinyúlik.


Összevissza akasztgass a súlyokat, amíg egyensúlyba nem áll, akkor szépen leméred, hogy milyen messze van a forgatóponttól a súly, és hogy mennyi, kiszámolod a forgatónyomatékot, aztán meg fogalmam sincs, hümmögj okosan.


Először is pattints fel egy bakelitet, hogy jobb legyen a hangulat. Utána helyezd a korongra a testet, oszt szédítsd meg a pörgetéssel. Közben számold meg, hogy egy perc alatt hányszor suhan körbe a kis test. Utána mér le, hogy milyen messze van a test a korong középpontjától. Ebből ki lehet számolni a kerületet, amit beszorzol azzal, hogy hányszor fordult egy perc alatt, és akkor megkapod, hogy mennyi cm/perc a sebessége a cuccosnak.

Hibalehetőség ott lehet, hogy ha rövid ideig méred, hányszor fordul körbe, vagy nagyon közel teszed a középponthoz a testet, és amíg számolsz, az addig szépen csúszik kifelé a centrifugális vagy tudja a tököm miféle erő miatt, bár ezt lehet ellenőrizni, hogy indítás előtt és után is megnézed, hogy elmozdult-e.

2013. jún. 24. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!