Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kevésbé ismert összetett...

Kevésbé ismert összetett ionok képletének felírása hogyan lehetséges?

Figyelt kérdés

Pl. honnan lehet tudni, hogy az arzenátban 4 oxigénatom van, s az ion 3-szorosan negatív töltésű; míg mondjuk a kromátban szintén 4 oxigénatom van, de a töltés csak 2-szeresen negatív?

Találtam wikipédián ezt: [link]

Ez nagyon szépen leírja, hogy ha van egy megadott képletem, hogyan nevezhetem el azt az iont, arra azonban nem ad felvilágosítást, hogy fordítva hogyan kéne eljárni.


Lássuk kicsit konkrétabban: az a feladat, hogy írd fel az arzenit ion képletét. A wikipédiás táblázat gondolatmenetét követve; megnézzük, hogy arzén a központi atom ugyebár, ez nem a VII.A. főcsoport tagja (hanem V.A-é). Így tehát az -it végződés arra utal, hogy a központi atom oxidációs száma a főcsoportszám száma mínusz 2. A főcsoport száma 5, tehát az arzenitben az arzén oxidációs száma ezek szerint +3 kell legyen. Igen ám, de nem tudjuk, hogy hány oxigénatom van az arzénhez kötve: ha kettő, akkor a töltés -1, ha három, akkor a töltés -3, ha négy, akkor pedig a töltés -5. Tudjuk persze, hogy a jó megoldás az, amikor három oxigénatom kötődik hozzá, s a töltés -3. De ebben mi a logika, hogyan lehet ezt kilogizni?


2013. jún. 24. 21:47
 1/4 A kérdező kommentje:
Egyedül a VII.A. főcsoport elemeinél figyelhető meg könnyen rendszer: mind az összes egyszeresen negatív töltésű, és a hipo-...-iteknél 1, az -it végűeknél 2, az -át végűeknél 3, a per-...-átoknál pedig 4 oxigénatom kapcsolódik a központi atomhoz.
2013. jún. 24. 22:07
 2/4 Tomcsó ***** válasza:

Ez komplex kémia-mármint nem csak azért mert bazi bonyolult hanem mert koordinációs kötésekkel kapcsolódnak egymáshoz az atomok, molekulák és ezek komplexeket alkotnak.

Ha nagyon izgat, akkor ilyesmik után kutass:

[link]


de nem az a tipikus autodidakta féle tanulásos anyag

2013. jún. 25. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Itt sajnos az előadásokat nem, csak a zh-kat tudom megtekinteni :/
2013. jún. 25. 09:48
 4/4 Tomcsó ***** válasza:

Ja igen ezek jelszavasak, és a jegyzetemet nem tudom hol van belőle, amiben felírtam...

Najó, de komplex kémia néven már utána tudsz nézni annak ami kell neked.

2013. jún. 25. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!