Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Akik állást foglalnak a...

Akik állást foglalnak a génsebészettel kapcsolatban, azok ismerik a technikáját?

Figyelt kérdés

Nyilván azokra célzok, akik nem a Nőklapjából vagy az index.hu-ról informálódnak ilyen téren. Technika alatt gondolok ilyen kifejezések ismeretére, mint restrikciós DNS-ligáz, endonukleáz, plazmid vektor, PCR, RNS-ek fajtái és stb. Most fejeztem be a gimi 10-et, én csak ismerkedek ilyenekkel, de akik határozott véleményen vannak, ők úgy jutottak arra a véleményre, hogy el is tudnák mondani, mi az a DNS-klónozás?

Állást nem kívánok foglalni, kérdés szempontjából lényegtelen, helyesírási hibákért elnézést.

17/f



2013. jún. 27. 12:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

De mi az alapvető kérdés, amiben állást lehet foglalni? GMO? Génterápia? Őssejttek? (Ez tág témakör a levételtől a tároláson át a felhasználásáig.) Maga az eljárás?

Van egy rész itt a gyk-n, aki igen, otthon van a témában, de nekik a hozzászólásukból is látszik. Van, aki válaszol, van, aki felpontozza a választ. De attól, hogy valaki nincs tökéletesen tisztában a háttérrel, még tudhat olyanokat, amik alapján határozott véleménye van. Ugyan nem a téma szakértője, de utánaolvasott, tájékozódott. Ha pl. GMO, akkor igen, itt lehet valakinek határozottan rossz szájíze a szó hallatán anélkül, hogy bármit tudna a klónozó vektorokról, mert van pár igen mocskos ügy a témában. Ezt senki sem vitatja. Ettől még ha értelmes ember, ha valóban utánajár a témának, tudja, hogy maga a GMO nem tehet semiről, de azok a cégek, akik üzletszerűen kihasználják az ebben rejlő lehetőségeket, sokszor sárosak, és emiatt elképzelhető, hogy azért utasítja el, mert "az emberiség nem érdemli meg".

Én sem vagyok politológus, mégis tudok beszélni a politikáról. Ez ugyanaz. Világlátott ember előbb utánajár a kérdésnek, mielőtt állást foglal. Aki meg indulatból dönt, az úgysem vallja be, hanem közli, hogy neki van igaza, mit kell ezen polemizálni.


(Egyébként a fő kérdésedre válaszolva: én állást is foglalok a témában, ismerem is a technikát. Nem ezen a területen dolgozom már, de azért az elmélet nem ugrik ki az ember fejéből parancsszóra. És nem ilyen egyszerű, hogy pár alapfogalom, és kész. Rengetegen tisztában vannak a fogalmakkal, mégsem ismerik a technikát, nem értik. De véleménye ettől még bárkinek lehet.)

2013. jún. 27. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
52%
Egyesek igen, mások nem. Én pl biológusként ismerem, és sajnos azt is tudom, hogy mire használják azok a férgek, akik kezében elég pénz van, éppen ezért nem szorgalmazom a használatát. Legjobb példa az un. Monsanto védelmi törvény az Usa-ban, ami kimondja, hogy mégha bizonyítos is, hogy a cég génmódosított termékétől lettél beteg, akkor sem perelhetsz, dögölj meg és kész. Nem féelmetes? Gyakorlatilag ha tömegpusztító biofegyvert csinálnak gmo növény címén, se lehet már hozzájuk érni, mert a törvény nem engedi...
2013. jún. 27. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Makoscsiga ***** válasza:

"restrikciós DNS-ligáz"

Szerintem aki ezt a kifejezést használja, biztosan nem ért hozzá. :-D


Egyébként a DNS klónozás és a GMO növények nagyon távoli rokonai egymásnak. Az, hogy tudod, hogy mi történik a PCR és klónozás során nagyon távol áll attól, ahogy valójában a GMO élőlényeket (főleg a növényeket) készítik. Ennek az az oka, hogy génmódosítást növényeken sokkal komplikáltabb végrehajtani, mint állatokon. A technika nehézségei nagyon mélyen vannak a rendszerben, ezért azokat az általános ismeretterjesztő művekben nem részletezik, a leírás csak a legelemibb, PCR - restrikciós emésztés - ligálás - plazimd - inszerció szegmensben mozog. Persze ebből aztán rengeted tévhit alakul ki. Pl. a gén beillesztése irányítottan történik. Ez, főleg növényekben, de a legtöbb GMO állatban sem így zajlik. Szóval nagyon sokan érvelnek a GMO mellett annak ellenére, hogy maguk is csak részismeretek birtokában állnak, és messze nem ismerik a technológia részleteit. Ami mondjuk még mindig több, mint a legtöbb GMO ellenes ismer. Bár a szememben egyik se ér sokat.

2013. jún. 27. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Restrikciós DNS-ligáz, endonukleáz:DDDD DNS-ligáz utólag lett beírva, véletlen a kettő közé. Mint mondtam, én csak ismerkedtem ezekkel. Kíváncsi voltam szimplán, bár nem titkolom, nálam alapvető, hogy amennyire ezt háttérismereteim engedik, utána nézek dolgoknak döntés előtt. Valószínűleg emiatt zavart a dolog, hogy sokaknál a való életben is, ezen az oldalon is nyilvánvaló volt a teljes tájékozatlanság. De egyébként akkor már leírom, hogy az én jelenlegi véleményem szerint is a vállalatoknál bukik el a dolog. Köszönöm a válaszokat, és mégegyszer leírom, nem tartom magam hozzáértőnek:D
2013. jún. 27. 19:48
 5/11 anonim ***** válasza:
A technikából annyit ismerünk, hogy az egyik élőlény DNS-éből kivágott darabot átültetik egy másik faj egyedének DNS-ébe, így az képes lesz mérget termelni minden sejtjében bizonyos kártevők ellen. Ez a legtipikusabb felhasználási mód.
2013. jún. 27. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Makoscsiga ***** válasza:

"így az képes lesz mérget termelni minden sejtjében"

Elvileg lehetőség van olyan genetikai környezet létrehozására a belillesztett gén körül, ami biztosíta, hogy csak bizonyos szövetekben, sejttípusokban fejeződön ki.


ple ezen képen sem zöld az egész egérke, csak bizonyos szervek:

[link]

2013. jún. 27. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Ehhez már tényleg laikus vagyok, de sztem ez a kép származhatna olyan esetből is, ahol az egész egér foszforeszkál, csak a szőrzete eltakarja a testfelületének nagy részét(?).
2013. jún. 27. 20:55
 8/11 Makoscsiga ***** válasza:

"Ehhez már tényleg laikus vagyok, de sztem ez a kép származhatna olyan esetből is, ahol az egész egér foszforeszkál, csak a szőrzete eltakarja a testfelületének nagy részét(?)."

VALóban. Talán épp az a helyzet. Lehettem volna gondosabb, és bemutathattam volna ezt: [link]

Itt tényleg jól látszik, hogy a GFP csak bizonyos helyeken expresszálódik.

2013. jún. 27. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Ebbe nem tudok belekötni. Amúgy neked is köszi a válaszokat.
2013. jún. 27. 21:29
 10/11 anonim ***** válasza:
Én elég jól ismerem a technológiát, éppen ezért támogatom. A helyzet az, hogy a tapasztaltaim szerint, aki tényleg tudja, miről van szó, nem is ellenzi, a GMO ellenzőknek viszont általában halvány fogalma sincs miről beszélnek.
2013. szept. 12. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!