Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémia, rozsda? A könyvekben...

Kémia, rozsda? A könyvekben és az interneten eltérő válaszokat találok arra, hogy mi a rozsda. (A többi lent. )

Figyelt kérdés

A könyvekben és az interneten eltérő válaszokat találok arra, hogy mi a rozsda. Van ahol azt írják (Villányi):

"Az oldatba kerülő vas(II)ion az oldott oxigén hatására tovább oxidálódik vas(III)ionná, majd az oldatban lévő hidroxidionokkal általában az FeO(OH) képletű anyagként csapódik ki a felületre. Ez a vörös színű rozsda...,,

""Rozsda alatt általában a vas rozsdásodását értjük, amely nedves levegőn képződik, azáltal, hogy a vas anyaga oxidálódik, majd a nedvesség hatására vas-oxiddá alakul át.,,(Wikipédia)

"Ez a csapadék hamarosan rozsdává oxidálódik a levegőn:

4 Fe(OH)2 + O2 = 2Fe2O3*H2O + 2H2O

A válaszokat előre is köszönöm! :)



2013. júl. 5. 18:11
 1/5 A kérdező kommentje:
Az utolsót Balázs Lórántnéféle könyvből másoltam ki.
2013. júl. 5. 18:13
 2/5 anonim ***** válasza:

Az én egykori tankönyvemben a következő áll:


"A korrózió - a szó eredeti értelmében - a vas rozsdásodásához vezető kémiai, pontosabban elektrokémiai redoxireakció, mely a vas felületén a levegő oxigénjének és nedvességtartalmának hatására megy végbe...

...lehetségesek az alábbi reakciók:


Fe(s) + 1/2 O2(g) + H2O ----> Fe(OH)2(s)

2 Fe(OH)2(s) + 1/2 O2(g) + H2O ----> 2 Fe(OH)3(s)


A vas(III)-hidroxid lassan vizet veszít és végül FeOOH vas(III)-oxid-hidroxiddá alakul."


/Dr. Bodor Endre: Szervetlen kémia, Veszprémi Egyetemi Kiadó, 1994./


Megjegyzés: a "... és ..." jelek között a szerző adott folyamatok standard redox potenciáljának figyelembevételével valószínűsíti a fenti reakciókat. s: szilárd (solid), g: gáz (gas).

2013. júl. 5. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm. :)
2013. júl. 6. 11:25
 4/5 anonim ***** válasza:

Azért ha gondolod olvasd el még ezt is :)

Nem hagyott nyugodni a dolog és utánanéztem: valóban, a referenciák nélküli úgynevezett "oda bárki beírhat bármit" net hemzseg rozsdára az Fe2O3•nH2O és Fe2O3•H2O képletektől.


Az a legjobb, ha egyből belevágunk a közepébe, minek úriasan finomkodni, jöjjön a nagyágyú:

Japán kutatók a Tohoku és az Osaka Egyetemen hosszú időn keresztül levegőn erodálódó acélok felületén lévő rozsda filmet (vékony réteg) vizsgálták elektron szonda mikroanalizátor (EPMA=Electron Probe Microanalysis), röntgensugár diffrakció (XRD=X-Ray Diffraction), transzmissziós elektronmikroszkóp (TEM=Transmission Electron Microscopy) és Mössbauer spektroszkópia (Mössbauer Spectroscopy) módszerekkel:


[link]

[link]


A fent említett módszerek egyetértenek abban, hogy a rozsda kémiailag főként FeOOH vas(III)-oxid-hidroxid.


Megjegyzés: adott módszertől és körülményektől függően a publikációk többféle kristályszerkezetű FeOOH-t jelölnek meg: α-FeOOH, β-FeOOH és γ-FeOOH. Az allotrópia gondolom nem ismeretlen számodra: azonos kémiai összetétel, eltérő kristályszerkezet. Mint például az elemi C esetében grafit, gyémánt (...). Az FeOOH esetében az α-, β- és γ- a különböző kristályszerkezetek (allotróp módosulatok) megjelölése.

2013. júl. 6. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Hmmm, érdekes, nagyon köszönöm, hálás vagyok.Megmondom őszintén én is sokat kutakodtam és hát végül ezért is írtam ki a kérdést, de most akkor tisztázódott. Még egyszer köszi.
2013. júl. 6. 18:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!