Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hidrogén égése redoxireakció?

A hidrogén égése redoxireakció?

Figyelt kérdés
Mivel a víz képlete H2O,1db oxigénatommal.A levegőben azonban az oxigén csak kétatomos molekulák formájában jelenik meg,és mivel a víz nem H4O2,így a hidrogénnek az égéséhez egy oxigénmolekulát szét kell szakítani,vagyis oxigént elvonni,ezért ez redoxireakció?

2013. júl. 7. 10:36
 1/4 Silber ***** válasza:

Igen, elektronátmenet történik.

A (két) hidrogén egy (-egy) elektront ezzel H(+)-iont generálva, az oxigén felvesz két elektront ezzel O(2-)-iont generálva.

2013. júl. 7. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 sadam87 ***** válasza:

Hát a vizet azért nem jellemezném ionos vegyületként. :) Poláris kovalens kötések vannak benne, de molekularácsos vegyület. Csak az oxidációs szám meghatározásakor tekintjük úgy, mintha ionos lenne.

Viszont, ha jól látom a helyzetet, akkor némi fogalmi zavar támadt a redoxireakció körül benned kérdező (ha nem, akkor én nemértettem a kérdést, elnézést). Ez nem meglepő, mivel többféle jelentése is lehet, ez viszont sokszor nem derül ki.

Hagyományosan (Lavoisier óta) oxidációnak hívjuk az oxigén felvételt, redukciónak pedig az oxigén leadást. Ebben a fogalmi körben nem nagyon értelmezhető a redoxireakció kifejezés (legfeljebb néhány esetben). Ha jól értem, te is ebben a fogalmi körben gondolkodsz.

Viszont azóta alkottak egy modernebb, általánosabb definíciót is: az oxidáció elektronleadást, a redukció elektronfelvételt jelent. Erre utalt Silber is a válaszában. Így viszont már értelmezhető a redoxireakció fogalma, hiszen ha az egyik reaktáns (itt a hidrogén) elektront ad le, azt a másik (oxigén) fogja felvenni. Tehát a redukció és az oxidáció egymással párhuzamosan lezajló folyamatok, egymás kiegészítői.

[link]

Annak megállapítására pedig, hogy mikor zajlik redukálódik vagy oxidálódik egy anyag, vezették be a már említett oxidációs számokat. Elemek oxidációs száma nulla. Vegyületekben pedig a kötésben résztvevő elektronokat a nagyobb oxidációs számú atomhoz rendeljük, úgy tekintünk minden vegyületet, mintha ionvegyület volna. (Ahogy az előző válaszoló is írta, a hidrogén oxidációs száma +1, az oxigéné -2 lesz vízben.)

[link]

[link]

2013. júl. 7. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Igen,értem,én főleg azon voltam elakadva,hogy azt is oxigénelvonásnak nevezzük-e,amikor egy oxigénmolekula két oxigénatomra bomlik

O2--> 2 O

2013. júl. 8. 16:48
 4/4 sadam87 ***** válasza:

Amikor egy molekula atomokra (vagy párosítatlan elektronokat tartalmazó molekularészekre) bomlik, azt gyökképződésnek nevezzük.

A hidrogén égése is gyökös láncreakció, de az általad felírt lépés nem megy benne végbe. Az iniciáló (lánckezdő) lépés:

H2 = 2 H˙

(˙ = egy pont akar lenni, ami a párosítatlan elektront jelzi)

ezután láncátvivő lépések következnek, pl.:

H˙+ O2 = O˙+ OH˙

O˙+ H2 = OH˙+ H˙

stb.

végül lánclezáró lépéssel (lépésekkel) fejeződik be a reakció, pl.:

H˙+ OH˙= H2O

2013. júl. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!