Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért szétválasztható változójú?

Miért szétválasztható változójú?

Figyelt kérdés

Egy közönséges differenciálegyenlet szétválasztható változójú, ha:


y′ = f (x) g (y)


Miért?


x és y is változok lennének? Közönséges, szóval csak egy változós lehet, ezért nem értem. A gyakorlati megoldásával nincs gond, csak az elméletet nem értem.


2013. júl. 21. 10:03
 1/9 anonim ***** válasza:

egy általános függvény valahogy így néz ki, nem?


y=valami, amiben x szerepel, mint egyetlen változó


szóval lényegében egy változó van, csak maga a függvény y-ként van kezelve az egyenletben, és gyakorlatilag ezt a függvényt keressük a diff.egyenlet megoldásával, nem?


üdv

28/F

LastOne.Left

2013. júl. 21. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Ezek szerint az összes diff. egyenlet ilyen?


Köszönöm válaszod!

2013. júl. 21. 19:54
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem, természetes vannak más típusú differenciálegyenletek is, ez egy speciális típus. Valóban, megoldásként egy függvényt (vagy függvényeket) keresünk, azaz y=y(x); itt x a függvény változóját jelöli.

E speciális differenciálegyenlet másik neve szeparálható differenciálegyenlet, azaz az x-es és az y-os tagok rendezhetőek az egyenlet két oldára:

1. Formálisan y'(x)=dy/dx helyettesítés

2. A megoldás menete (rendezés után) az, hogy mindkét oldalon saját változója szerinti integrálás

3. Az integrációs konstanst csak az x-es oldalra szokás írni (összevontan az y-os oldalról jövő konstanssal)

4. Ha nem túl bonyolult, akkor ebből az ún. implicit alakból illik kifejezni az explicit alakot is.

2013. júl. 22. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ha jól tudom, akkor van közönséges diff. egyenlet, és parciális. A parciálisban van több változó, a közönségesben meg ahogy írod, ugye 1.

Mint függvényeknél. Egyváltozós, többváltozós.


üdv

28/F

LastOne.Left

2013. júl. 22. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Még mindig nem tudom megállapítani, hogy mikor használhatom ezt a módszert.
2013. júl. 23. 10:26
 6/9 anonim ***** válasza:

Némi gyakorlat, feladatmegoldási rutin természetesen kell az ilyen típusú differenciálegyenletek felismeréséhez (itt megjegyzem, hogy y'=f(x)/g(y) formára is működik a dolog), de ezután a megoldás szinte mechanikus (fent már leírtam). Talán egy konkrét példán keresztül tisztább lesz a kép. Legyen a feladat a következő:


(ctg y)*y'=(cos x).


Ha ezt rendezzük y'-re, akkor azt kapjuk, hogy:


y'=(cos x)/(ctg y).


Ez pedig éppen a fenti általános formulának felel meg, tehát az egyenlet szeparálható. A fenti lépéseket kell innen használni:


dy/dx=(cos x)/(ctg y) -> formális helyettesítés


(ctg y)*dy=(cos x)*dx -> szétválasztás, rendezés, majd integrálás saját változó szerint


Lévén ctg y=cos y/sin y, ezért ez f'/f típusú integrandus, a másik oldal alapintegrál:


ln|sin y|=(sin x)+C -> csak az egyik oldalon van konstans, implicit alak


y_á=arcsin[e^(sin x+C)] -> explicit alakú általános megoldás :)

2013. júl. 23. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a válaszokat! Esetleg nem tudnátok valami online helyet ajánlani, ahol tucat számra találok diff. egyenleteket és a megoldásaikat is?
2013. júl. 25. 09:32
 8/9 anonim ***** válasza:
A neten biztos találsz feladatsorokat, bár megoldás nincs mindegyikhez. Viszont sok típusra van feladat, ellenőrzésre meg például a Wolfram Alpha-t ajánlom.
2013. júl. 25. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm a segítséget!
2013. júl. 25. 11:03

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!