Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit válasszak? Biológus-->zool...

Mit válasszak? Biológus-->zoológus vagy állatorvos?

Figyelt kérdés
Az a helyzet, hogy érettségi előtt állok, és rendkívül tanácstalanul. Az utóbbi fél évben tettem le életem nagy álmáról: hogy állatorvos leszek. Elriasztott a felelősség, a kíméletlen emelt kémia érettségi, az anyagi alap bizonytalansága. Tudni kell rólam, hogy nagyon szorgalmas vagyok, a biológia az életem(biosz OKTV döntőbe jutottam), nagyon jó nyelvérzékem van. Nagyon boldog lennék akkor is, ha zoológus lennék, hiszen élek-halok az állatokért a legkisebb kis csúszómászótól kezdve a különleges rovarokon át a dédelgetett emlősökig. Ugyanakkor ha végül is az állatorvosi mellett döntenék, nem akarok ottragadni a kisállatgyógyításnál, valami különlegesebbet szeretnék: állatkerti állatorvos, kutatóorvos... Van erre lehetőség? Két tűz közé kerültem, nem tudok választani: biológus vagy állatorvos képzésre felvételizzek?

2013. júl. 22. 11:50
 1/9 anonim válasza:
100%
Szia! Hűűű, nagyon ismerős, amit írsz... nekem annyi volt a "mázlim", hogy szüleim után nem volt választásom, orvosira jelentkeztem, én idén felvételiztem :D De előtte sokat beszélgettünk erről a témáról, nekem is ez a két pálya tetszett igazán. Először is: a kémia emelttől annyira nem kell szerintem félni, ha szorgalmas vagy. Ha gondolod, írj privit, elmesélem, mi volt. Ha az állatorvosi mellett döntesz, át kell gondolnod nagyon, bírnád-e fizikailag és pszichésen is, igazából nem tudom, hogy itthon mi a helyzet, lenne-e lehetőséged kutatóorvosként folytatni, állatkerti orvosként szerintem már nagyobb a lehetőség. Szüleim, akik orvosok, elég sokat panaszkodnak arra, hogy az itthoni kutatások jelentős része inkább kutatás néven folyó pénznyerészet, ha ez így megy még az egészségügyben is, akkor nem tudom, mi lehet az állatorvosoknál. Kérdés az, hogy maradnál Magyarországon vagy akár kiköltöznél külföldre is? Szerintem érdemes lenne beszélni erről már tapasztaltabb állatdokikkal, akik belelátnak a dologba. Ugyanez a helyzet szerintem a zoológussal is, én is "döglök" az állatokért, van pár biológus ismerősöm és azt látom, hogy nem igazán tudnak elhelyezkedni. Most nyáron állatkertben vagyok önkéntes, a gondozók között van pár biológus, állattenyésztő mérnök is, akik jobb híján kezdtek el itt dolgozni. A másik meg az, hogy körül kéne szimatolni, melyik egyetemen mit kapsz. Egyik PTE-TTK-s ismerősöm azt mondta, neki élete legrosszabb döntése volt ide jönni, mert ő sejtbiosszal akart foglalkozni, de abból alig kapott valamit az egyetemen. A biosztanárom szerint az ELTE biosz azoknak való, akik főleg ökológiával akarnak foglalkozni, egyik erdélyi származású SZTE-s ismerősöm pedig Romániából jött át oda, mert ő a sejtbiosszal akart komolyabban foglalkozni és az tűnt a legjobb lehetőségnek. Szóval a különböző egyetemek karai között is hatalmas különbség van. Remélem, nem beszéltem tele a fejedet csomó hülyeséggel, látom, mennyire lelkesedsz és ez nagyon értékelendő dolog! :) Nagyjából tudom, mit érzel, legalábbis azt hiszem... szerintem az lenne a legjobb, ha kapcsolatba tudnál lépni pár tapasztaltabb állatorvossal, zoológussal, beszélgetni az itthoni lehetőségekről :) Mert az érződik az írásodon, hogy bármelyiket választanád, tuti végigcsinálnád, csak a kérdés az az, engedik-e a körülmények, hogy azzal is foglalkozz, amivel szerettél volna. Előre is sok sikert! ;)
2013. júl. 22. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Annyira hálás vagyok a válaszodért és a bátorításodért! Nagyon köszönöm a tanácsaidat, elgondolkodtatnak!
2013. júl. 22. 16:37
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Én erre azt tudnám javasolni,hogy ne rettenj vissza a kémia emelttől,mert gondolom ezerszer hallottad már,de az egyetemen (akár a zoológus szakon is) sokkal nehezebb vizsgáid lesznek.Azt tudom javasolni,amit az előttem szóló is írt,hogy érdeklődj állatorvos,zoológus ismerősöknél hogyan tudtak elhelyezkedni,mit csinálnak.én azt tudom mondani,abból,amit látok (az állatorvosi témában többet tudok szólni,az Állatorvosira járok,bár még csak tanulok,de kicsit belelátok munka révén főleg) az állatorvosoknak általában könnyű a feltételekhez képest akár Magyarországon is elhelyezkedni,mert annyi állatorvos kerül ki évente az egyetemről,ahányra szükség van.Nincs túlképzés,gondolom láttad,évente kb 100 diákot vesznek fel.Ebből van,aki bukik,meggondolja magát,és akkor már egy kisebb számnál járunk,az pedig ,lássuk be nem egy nagyon magas szám,az egész országra vonatkoztatva,tekintve,hogy az idősek nyugdíjba vonulnak,van,aki külföldre megy,stb.Én bizakodóan nézek a jövőbe,majd egyszer,amikor a kezembe fogom a diplomám,néhány év múlva,remélem ugyanilyen optimista leszek.Tehát végső soron,az állatorvosira tanulni kell,bizony,sőt,lehet,hogy nem is sikerül elsőre (bár ezt erősen kétlem a biológia OKTV-vel!),de nem szabad feladni!Lehet ,hogy talán jobbak lesznek állatorvosi diplomával az elhelyezkedési lehetőségeid,és csak kicsivel kell jobban harcolni érte,mint a másikért.Sok sikert! :)
2013. júl. 23. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
Első vagyok: tényleg nem kell félni a kémia emelttől! Tanulj rendszeresen, ismételj, csinálj feladatokat (számításosat a Villányi-féle Ötösöm lesz kémiából c. könyvből, majd kezdd el megoldogatni a régebbi érettségi feladatsorokat, de ajánlom Forgács József érettségire felkészítő könyvét is, bár az eléggé túllő a célon és megijeszthet, de mindenképp érdemes foglalkozni vele, nekem mondjuk jó hatással volt a gondolkodásomra), a kísérletezős része a szóbelinek pedig kifejezetten egyszerű szerintem, meg azt előre tudod is, mik lesznek (70 db van, de szerintem nem vészes, egy hét alatt végig lehet nyomni őket). Hidd el, én is féltem tőle, főleg, miután a különtanárom nyíltan kimondta, hogy a leíró kémia tudásom nem sok mindenre elég (sajnos igaza volt, ha nem is teljesen), és mégis 98% lett a szóbelim, írásbelivel 92... a számításokra nagyon készülj fel, a zöme azon múlik! Úgyhogy emiatt semmiképpen se tegyél le a dologról, tényleg ne! Én mit siránkoztam a szüleimnek, hogy így meg úgy nem fognak felvenni, erre csináltam 481 pontot... Ha ilyen szépen szerepeltél OKTV-n már 11.-ben, biztosan nagyon jóeszű gyerek vagy, én végzősként is csak a 2. fordulóig jutottam. Biztos menni fog az a kémia is! :) Bár tudom, egy rendes tankönyv sincs, amiben minden benne van, ezzel nagyon sokat küzdöttünk, én a Mozaik kiadó 11-12.-es könyvéből és a Villányi-féle összefoglalóból készültem alapvetően. Úgyhogy csak bátran! :)
2013. júl. 23. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Szeretnék visszajelzést küldeni azoknak, akik fentebb segítettek tanácsaikkal, és azoknak is, akiknek még szüksége van rá, mert még pályaválasztás előtt állnak.

Már egy év eltelt az érettségim óta - belegondolni is félelmetes. Ami magát az érettségi időszakot illeti, bátran állíthatom, hogy életem egyik legszebb időszaka volt, nagyon szívesen emlékszem vissza rá. A kémia érettségi tényleg nem volt mumus - én nem vagyok nagy zseni, de ha az ember egy kicsit is odateszi magát, határ a csillagos ég. Megfogadtam a jó tanácsokat: gyakoroltam és nyüstöltem azt a fránya kémiát, sok verítékembe, éjjeli virrasztásomba és kudarcomba került ugyan, de kamatosan megtérült (némi szerencsével persze) a végén. Ha valakki a gimnázium négy évében tisztességesen és szorgalmasan tanul, az érettségi nem akadály. Kitartás, türelem és akaraterő a titka. Az én sikeremnek ez volt a fűszere. Boldogan és büszkén jelenthetem, hogy immáron egy éve állatrovsotan-hallgaó vagyok! Döntésemet nem bántam meg, sőt! Kár lett volna elengedni ezt az álmot.

Az állatorvostan-hallgatók élete nem könnyű, hiszen mégis csak egyetemista létről van szó. De ahhoz képest, hogy orvosi egyetem, szerintem egészen teljesíthető és korrekt. Az oktatók többsége fantasztikus, a dékánunk kivételes személyiség, a közösség egy nagy család. A tanév folyamán számos vidám és különleges programban van részünk. A felsőbbévesek és a TO (tanulmányi osztály), de még a legtöbb előadó is hihetetlenül segítőkészek. Profi szakmabeliek keze alá kerül az ember. Természetesen itt is megizzasztja az embert a tanulnivaló, de amikor elhaladva az egyetemen található kisállatklinkika mellett megüti fülünket a panaszos kutyavonyítás vagy látja az ápolók által a campus parkjában sétáltatott bicegő, bekötözött lábú, gyógyulásra váró ebeket, minden diákkínunk eltörpül, és méginkább elszántnak érezzük magunkat: igen, most már a finisben vagyok, megcsinálom, és állatorvos leszek! Azt hiszem, szép (habár munkával teli) és emlékezetes öt év áll előttem. Mindenkit csak bíztatni tudok, hogyha van benne elég kurázsi, csinálja végig a két emelt érettségis kihívást, bízzon önmagában, és ha sikerül bejutnia, bcsülje meg nagyon, de nagyon! És persze legyen igazán büszke magára :)

2015. máj. 13. 20:55
 6/9 anonim válasza:

Miujság,azóta?Nagyon érdekel.

Enis épp most állok előtte.

2023. okt. 9. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Szia Bbnnk!

Azóta tényleg állatorvos lettem. A kis lelkes, naiv és szentfazék időmből való az elsőéves kommentem, megmosolyogtam most visszaolvasva. Az egyetem elejét tényleg élveztem, aztán jött egy 2016-os profilváltás (nagyon narancssárga az egyetem, ha érted, mire gondolok), amikor nagyon unszimpatikus dolgok történtek a vezetőség sorai között illetve a gazdasági osztályon (ez azóta sincs másképp), szóval most már tudnék nagyon éles véleményt formálni... Jól jönne az állatorvosinak egy konkurens egyetem, mert csak a mellveregetés megy meg a rongyrázás, mind persze az oktatás kárára... A lényeg, hogy elvégezhető az egyetem, kapsz egy bitangerős diplomát egy olyan végzettséggel, ami nagyon széles körben teszi lehetővé az elhelyezkedést ÉS ha megunod, amit épp csinálsz, bármikor válthatsz 180 fokban, pl. kiszállós telepi állatorvosból leszel irodában ücsörgős hatósági, amit megkombinálsz egy kis ammbuláns alap kisállattal vagy ha fix és chilles munkaidőre vágysz, patikai munkával. Nehéz jó főnököt találni alkalmazott áo-ként, ritkák, mint a fehér holló. A pályakezdés klinikusként szar, ott vagy már hat kiégéssel magad mögött, de hiába örülsz a fejednek friss diplomával meg hamvaiból feltámadó motivációval, sok lesz a kudarcélmény, kisállat-téren szerintem, ami egy húsdaráló, nagyon hamar tőnkre lehet menni a "kedves" gazdák miatt, sok a pályaelhagyó (a mentális és fizikális egészségedbe kerül ez a meló, főleg az elején, nyilván több pénzt lehet keresni mást csinálva a saját békédben, ritmusodban, kreativitásodban valami teljesen más téren, mittomén jógaoktató, tetováló, kutyatréner...). De ezen mindenki átmegy, nekem meg szerencsém volt, mert szuper csapatot es főnököt találtam, támogatnak, türelmesek, segítőkészek, nem cseszegetnek, nem játsszák a kiskirályt meg nem zsarnokoskodnak, mint a legtöbb helyen. Mivel jó a munkahelyem, ahol biztosított a szakmai támogatás és a work-life-balance, nagyon élvezem, amit csinálok. De hát én állatszeretetből lettem áo, én gürizek simán jégben-szélben-esőben-éjszaka kettőkor nehézelletvee az istállóban nyakig szarosan és magzatvizesen feleannyi pénzért, mint amennyit egy aldis üzletvezető keres - mondom, én ezért lettem állatorvos és ez nekem öröm, élvezem és imádom. Nincs fantasztikusabb élmény, mint a méhcsavaros tehénellés után egy fejét már emelő, pislogó, szürcsögő, egészséges kisborjút kihúzni, ezt sosem, sosem fogom megunni. Ja, igen, a meló, ha olyat csinálsz (nem patikus vagy vagy nagyon vidéki oltogató-kisállat-útlevélt kiállító futószalagos áo), nagyon változatos. Jó a megélhetés, persze ha jó helyre kerülsz, ahol épp nem szúrják ki a szemed nettó 300k havi fizuval, ami ugye ennyi munkáért, tanulásért és önfeláldozásért lókaka, szóval tiszteljed magad és a tudásodat és ne menj el olyan helyre, ahol ezt kínálják, a kedves munkáltatók pedig igenis fektessenek bele a friss diplomás kollégák felzárkóztatásába, mert ez befektetés a jövőbe.

Zoológusként szerintem, ha bárhol is lenne munkád, elég szűkös fizuval kéne számolnod, nem olyan könnyű állást sem találni, ellenben tuti hogy test- és psziché-kímélőbb. Ha nagyon stresszelős-görcsölős vagy, ne válaszd az állatorvosit. Tönkremész bele :D Elsősorban a gazdák idiotizmusa és tiszteletlensége miatt, Mo-n már kb nulla kultúrája van a kedves gazdák körein belül, le leszel krvaanyázva hajnali kettőkor, ha a három hete fosó és csontsovány ebhez te nem mész ki az éjszaka közepén, mert nekik épp akkor jutott eszükbe orvost hívni az amúgy menthetetlenségig aszalt kutyájukhoz. Nem vicc, szó szerint.

Annyit üzenek mindenkinek, hogy szívből s ne kellből meg kényszerből válasszatok munkát. Amit szívesen csinálsz, ami örömöt okoz, amivel hasznosnak érzed magad. Persze, fontos szempont a megélhetés is, főleg manapság ekkora infláció stb. mellett, ebből a szempontból az állatorvoslás egy megbízható anyagi alapot nyújt (többnyire). Amúgy totálisan szívesen csinálnám a zoológiát vagy molekuláris biológiát, sokat szoktam gondolni rá még most is (főleg egy-egy téli nehézelletés után, amikor még nem éppen 30 évesen fájlalom az ujjízületeimet és tudom, hogy 20 év múlva már artrózisom lesz az ujjaimban ettől a melótól :P A kisállatos téren meg sérved lesz harminc előtt :P ) Oktatni is szívesen oktatnék amúgy, de bármikor dönthetek úgy, hogy ott hagyom a mostani kemény fizikai munkával járó klinikumot és elhúzok a fűtött előadókba tanítani meg zh-t íratni.

Hajrá mindenkinek a megfelelő út megtalálásához!

nov. 1. 14:40
 8/9 anonim válasza:

Uhh hellooo doktornő!Előszöris nagyon gratulálok!

Nem gondoltam hogy fogol válaszolni,eszméletlenül meglepődtem!

Én külföldön végezném az állatorvosit!

Nekem minden álmom volt az állatorvosi,máshol nem tudnám elképzelni magam.

Nekem az életem állatmentés körül forog ,tehát nagyon jól jönne hogy állatorvos legyek mert akkor minden sokkal könnyebben menne.

19 vagyok és ősszel mennék állatorvosira,most egy évet kihagytam hogy készüljek a felvételire mert ahova megyek ott van felvételi(nem magyar nyelven).


Lehet rosszul látom de mintha nem erre számitottal mikor elkezdted.

Ennyire eleged lett belőle ,vagy?


Nagyjából tudom mire számithatok legalábbis az egyetem után,mert állatokkal foglalkozok és voltam állatorvos mellett "asszisztens" hogy minimálisan belelássak a szakmába.

Én mondjuk tisztában vagyok hogy nagyon érdekes gazdák vannak és valóban eszméletlenül piszkos meló(pláne a haszonálat orvoslás).

nov. 1. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Ha esetleg bármit még tudnál írni a szakmáról vagy az egyetemi nehézségekről és van energiád meg kedved leirni azt nagyon megköszönném.🙏
nov. 1. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!