Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy anyag részecskéit...

Ha egy anyag részecskéit fénysebesség közeli sebességre gyorsítanánk akkor milyen halmazállapotú lenne?

Figyelt kérdés

2013. júl. 28. 21:00
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
A válaszra kíváncsi vagyok én is.
2013. júl. 28. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
Amilyen maga az anyag.
2013. júl. 28. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:
Úgy érted ugyan olyan halmazállapotú lenne mint szobahőmérsékleten?
2013. júl. 28. 21:09
 4/23 anonim ***** válasza:
Igen. Amikor az időutazásról regélnek a tudományos csatornán, és egy képzeletbeli vonatról regélnek ami a föld felett/körül fénysebességgel megy, akkor sem mondják, hogy megváltozna a halmazállapota.
2013. júl. 28. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy rosszul fogalmaztam. Amikor melegítünk egy anyagot, akkor annak részecskéi gyorsulnak. De ha addig hevítjük az anyagot amíg a részecskéi elérik ezt a sebességet akkor mi történik?
2013. júl. 28. 21:26
 6/23 Shai-Hulud ***** válasza:
85%

Először az anyag részecskéi plazmaállapotba kerülnének, azaz az anyag elektronburok nélküli, ionizált atommagok halmazából állna. Ez az állapot már néhány millió °K-on bekövetkezik, azaz sokkal-sokkal a fénysebesség alatti részecske-sebességeknél.


Kicsit magasabb (néhány 100 milliárd foknál az atommagok is felbomlanának, és a magot alkotó protonok, neutronok halmaza lenne az anyagból.


Még magasabb hőmérsékleten pedig (mikor pl. egy kvark energiája meghaladná a képződéséhez szükséges energiaszintet) maga az anyag egyszerűen megszűnne, és átalakulna sugárzássá azaz energiává, a relativitáselméletből ismert E = m * c^2 képlet szerint).


--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---


A hőmérséklet egyébként sem növelhető addig, míg a részecskék elérnék a fénysebességet. A hőmérsékletnek nem csak minimum értéke van (abszolút 0°K), hanem maximum értéke is, ez pedig a Planck-hőmérséklet, értéke 1,416785(71)·10^32 °K.

"A Planck-hőmérsékletnél „forróbb” dologról nem sok értelme van beszélni, ezen a hőmérsékleten párolognak el elméletileg a fekete lyukak, és erről a hőmérsékletről „kezdett” az Univerzum hűlni, a jelenlegi kozmológia szerint. Nehéz elképzelni bármi forróbbat, mint az ősrobbanás."

[link]


Pedro

2013. júl. 28. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Pedro, köszönöm a válaszodat.
2013. júl. 28. 21:48
 8/23 anonim ***** válasza:

Azért ez a "nehéz elképzelni bármi forróbbat, mint az ősrobbanás" egy kicsit kevés. Én kb ugyanannyira tudom elképzelni az ősrobbanás hőmérsékletét, mint az annál egymilliárdszor forróbbat.


Az "ezen a hőmérsékleten párolognak el a fekete lyukak" sem mond túl sokat. Párologjanak, egészségükre. Ettől még miért nem létezhet magasabb hőmérséklet?

2013. júl. 29. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
Előző: laikus vagyok,de szerinted miért nincs olyan lázhőmérő,amin 200 fok is fel lenne tüntetve? Magát a 200 fokot elképzelheted,de nem lesz olyan ember,aki élne 200 fokos lázzal..
2013. júl. 29. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim válasza:

Pedró milyen ostobaságokat beszélsz már !? Miért lenne plazmaállapotban egy fénysegességhez közeli anyag ?


Nem túl nagy gyorsítással is elérhető a fénysebesség, de a gyorsítás sem számít semmit. Ugyanolyan halmazállapotú lesz mint ami eredetileg szobahőmérsékleten. Nem válétozik semmi sem

2013. júl. 29. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!