Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha s=v*t, akkor a feladat...

Ha s=v*t, akkor a feladat megoldásában hogy lesz s= (v1+v2) *t/2?

Figyelt kérdés

A feladat:

Egy autó egyenletesen növeli a sebességét 6m/s-ról 20m/s-ra, mialatt 70m utat tesz fut be. Számítsuk ki a gyorsulást!


Ezzel a képlettel próbáltam megoldani behelyettesítéssel:

s=v0*t+a/2*t'2


Kijött egy eredmény és hogy leellenőrizem, megnéztem a feladat megoldását a könyvben. Abban azt írja, hogy sebesség-idő grafikont kell használni, amiből le lehet olvasni, hogy s=(v1+v2)*t/2, amiből a gyorsulás ideje t=2s/v1+v2=5,38 s

A gyorsulás definíciójából a végeredmény pedig a=v/t=v1-v2/t=2,6 m/s'2.


Ebből azt nem értem, hogy az utat miért azzal a képlettel számolja [ s=(v1+v2)*t/2 ]. Miért kell összeadni a két sebességet? Mert igazából azt se értem, miért osztja utána 2-vel, de arra még ráfogtam, hogy annyival kell osztani, ahány sebességet összeadunk, de nem tudom, hogy egyáltalán ezt jól gondoltam-e. Mert én abban gondolkodtam, hogy s=v*t és nem értem miért kell összeadni. Aztán még ott van az osztás 2-vel...


El tudná valaki magyarázni, miért van ez így? Hogy jön ez ki?


2013. aug. 1. 19:05
 1/5 Silber ***** válasza:

A v1 a kezdeti sebesség, v2 a gyorsulás utáni sebesség.

A v=(v1+v2)/2-vel egy átlagos sebességet ad meg, tehát mintha nem is gyorsult volna, hanem egyenletes sebességgel haladt volna végig. Ezt azért teheti meg, mert a feladat szövege megmondja, hogy egyenletesen gyorsult az autó.

2013. aug. 1. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Oh, tényleg, ahogy elolvastam, be is ugrott mi volt fizika órán az a kettővel osztás!


Azt tudtam, hogy az egyik a v1 a másik a v2, csak azt nem értem, miért nem elég csak a 20 m/s-mal számolni. Miért kell összeadni?

2013. aug. 1. 19:41
 3/5 Silber ***** válasza:
Mert nem az egész gyorsítási idő alatt ment 20 m/s-mal, hanem csak a legvégén. Tehát ha az adott idő alatt volt mikor lassabban ment, akkor nem akkora utat tett meg mintha egész végig 20 m/s-mal haladt volna, hanem annál kevesebbet.
2013. aug. 1. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Ja várj, azt hiszem értem már!


Ha jól gondolom, fel lehetne úgy is írni a képletet, hogy [(v1+v2)/2] *t. Mert ugye akkor átlagsebességet számolunk. Viszont akkor abban igazam volt, hogy ahány sebességet összeadunk, annyival osztunk, mert ugye ez az átlag kiszámításából következik.


Igazam van, így már jól értem?

2013. aug. 1. 19:50
 5/5 Silber ***** válasza:

Igen, az átlag számítása miatt szükséges.

[link]

2013. aug. 1. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!