Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nagyon érdekel az atom,...

Nagyon érdekel az atom, részecske és kvantumfizika, de az a baj hogy megrekedtem egy szinten, és nem tudok túllépni. Segítség?

Figyelt kérdés

Szóval 15 vagyok,9.-be megyek.


Már rég kivégeztem az értelmesebbnek mondható csillagászati és fizikai ismeretterjesztő műsorokat,ezeket ma már nem is nézem mert untatnak (a lényeg fölötti elsiklásukkal,a miértekre nem vonatkozó megállapításokkal és a bárgyú hasonlatokkal).Ezért 2-3 éve fokozatosan áthangolódtam a könyvekre.Igazán idén kezdtem el olvasni a témát,kezdve az olyan íróktól mint Michio Kaku,Stephen Hawking,Rogger Penrose,John,Gribbin,és Niels Bohr.Az a baj hogy ők meg túl nagy falatot jelentenek.Sok a könyveikben a komoly 20. századi fizikában és matematikában használt fogalom,sok a számomra érthetetlen képlet.

Sajnos ahogy idősebbeket kérdezgetek,az vázolódott előttem hogy ezeket jó ha 12.-ben fogjuk tanulni,matek fakton is max 11-ben jöhet elő.


Kérdésem:Mit tudnátok ajánlani ami tényleg ad több ismeretet,de nem ilyen Mi micsoda gyerekszintű.?



2013. aug. 21. 16:49
 1/10 Tomcsó ***** válasza:
93%

videót tudok ajánlani, youtubon is megtalálható, de letölthetők is mert engedély megvan hozzá.

Dávid Gyula- kozmológia sorozata. 3 évad van belőle, epizódonként másfél órás. Érdekes, de nem hablaty és nem túlmisztifikált Morgan Freemannal a féreglyukon át filmek ezek :)

2013. aug. 21. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Én is most megyek 9.-be, ergo 15 vagyok. Szerény véleményem szerint egy szint után már elkerülhetetlenek a differenciálegyenletek, a deriválás és az integrálás. Ezekben a képletekben sok mindent adnak meg integrálva, és ezekkel nagyon nehéz bánni. Tehát ha vagy egy szinten, akkor onnan már nem lehet csűrni-csavarni sehogy, egyszerűen bejönnek ezek a dolgok. Itt a tanév mindjárt, nem lesz már időd szerintem ilyen mélyen bővíteni a tudásod, de kérdezd meg később az új tanárod, mennyire tart tehetségesnek, és esetleg hajlandó-e segíteni abban, hogy te elsajátítsd ezeket a dolgokat. Illetve, hogy ajánlja-e, hogy ilyennel foglalkozz.
2013. aug. 21. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
92%

A kérdésben megjelölt tudományok megértéséhez elengedhetetlenül szükséges a kellő matematikai apparátus megszerzése is. Vagyis:


- komplex számok (ez még elég egyszerű)

- analízis (halmazelmélet, de a Venn-diagramoknál kicsit magasabb szinten; valós és komplex függvények folytonossága [többváltozós esetben is], differenciálása, integrálása; normált és topológikus terek, ezek közt ható függvények, funkcionálanalízis)

- vektoralgebra és vektoranalízis (lineáris algebra "álmomból felverve is tudom" szintű ismerete, különös tekintettel a valós és komplex euklideszi terekre; vektormezők differenciálása és integrálása)

- valószínűségszámítás és statisztika

- némi variációszámítás


Ennyi matematikai előkészítés után (és közben) pedig nem árt megismerni a klasszikus, nem kvantumos mechanika elméletét is, főleg a Hamilton és társai által kidolgozott formában (variációs elvekből levezetve), hiszen a kvantummechanikában egy sereg dolog utal vissza minduntalan a nem kvantumos fizikára. Plusz egy kis klasszikus elektrodinamika is jól jön mindehhez - lévén az atomot mégiscsak elektromos erők tartják össze.


Azt hiszem, az eddig felsoroltak nagyjából elfogadhatók valamiféle minimálprogramnak - de lehet, hogy kihagytam valamit.


Ja, persze: relativitáselmélet. A nemrelativisztikus kvantummechanikához ugyan nem kell, de a mai "kvantumfizikához", amibe a kölcsönhatások kvantumtérelméleti lerása is beletartozik, ahhoz nagyon is. Legalább a speciális fajtája, ha az általános nem is.


Mindezeken végigtekintve érthető, hogy miért kell a megtanulásukhoz annyi év, és miért tekintenének valakit szuperzseninek, ha a fentiek nagy részét már 15 évesen tudná.


Üdv,

egy fizikus

2013. aug. 21. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Tom Benko ***** válasza:
53%
Mondjuk én tudnám ajánlani Marx-tól az Atommagközelben kötetet, Nagy Károly jegyzeteit, Landaut, és hasonlókat. Mondjuk elmész a legközelebbi jegyzetboltba, és ott válogatsz.
2013. aug. 22. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Hát talán nem Landauval kéne kezdeni egy 15 évesnek.


Tudom ajánlani Holics Lászlónak az összefoglaló jellegű Fizika című művét, ami régebben két kötetben jelent meg (piros), de ma már inkább olyan zöldeskék formában látom. Kisalakú könyv. Elég jól elmagyarázza a dolgokat, valahol a gimnáziumi és egyetemi szint között van.

2013. aug. 22. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Tom Benko ***** válasza:
Ha érdekli, miért ne?
2013. aug. 23. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem az érdeklődésével van baj, hanem a tudásával. Amikor első éves fizikus voltam (nemhogy 15), akkor még a Landau nekem is magas volt. A gyerekszint és a Landau-sorozat között van jó pár lépcsőfok.
2013. aug. 23. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Hát Landau tényleg elég meredek még egy első évesnek is, én sem értettem nagyon akkor, mert sok helyen pongyolán fogalmaz, nem magyaráz meg dolgokat, sok lépést kihagy néhol a lvezetésekben. Nem mellesleg van egy olyan kötet, ahol több 10 oldalon keresztül nem helyes az, amit ír.


A legfontosabb matek az a csoportelmélet. Gyakorlatilag a relativisztikus kvantummechanikát azt át is lehetne keresztelni folytonos csoportok ábrázoláselmélete címre. De ezt nem fogod magadtól megtanulni, ha nem fizika szakra mész, akkor nem alg ha fogod megérteni ezeket a dolgokat.

2013. aug. 23. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Kaku és Hawking könyvei legalábbis az ismeretterjesztő jellegűek elég gagyik. Olyan mintha Dyscoveryt meg Spektrumot "olvasnál" szerintem. Ugyanez tetten érhető Penrosnál is. Én Geszti tamás kvantummechanika könyvét olvastam+ egy kvantummechanika feladatgyűjtényt. Amúgy ha a diff. egyenletek, mátrixok, konjugálás és egyebek nem mennek, vagy ismeretlen fogalmak akkor ez a téma kerülendő lehet. Egyelőre.
2016. nov. 29. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Mojjo ***** válasza:
@9: több, mint 3 éve tette fel a kérdező a kérdést. Szerintem már nem túl aktuális :)
2016. nov. 29. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!