Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy 100 méter magas fa,...

Egy 100 méter magas fa, hogyan juttatja fel olyan magasra a vizet?

Figyelt kérdés
Oké, hogy szállítónyalábokon keresztül, de úgy tudom, hogy, ha egy csövön át vizet szívunk az csak 10 méterig lehetséges, azután vákuum keletkezik és víz forrni kezd. Akkor hogyan lehetséges 50,80,100 méterig felszívnia a vizet?

2013. aug. 25. 14:08
 1/4 Válasz Vilmos ***** válasza:
97%

Szerintem Te itt a hétköznapi cső fogalma miatt érted félre.

Egyáltalán ne olyan csövet képzelj el, mint a PVC cső, gégecső, vagy a lopótök szívócsöve.

Ennél jóval összetettebben van "megoldva" a dolog növények esetében is, ezért is hívjuk >összetett< számmítónyalábnak a háncsrész és a farész által kialakított szállítórendszert.


Amúgy neten sok infó van az összetett szállítónyalábról, edénynyalábról, és képek is vannak bőven:


[link]

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..

[link]

[link]


Utóbbiaknál láthatod, hogy korátsem a hétköznapi értelembe vett egyenes élettelen csövekről van szó.


Keress rá Te magad is a témában, ha még érdekelnek részletek : saját magad jóval könnyebben és gyorsabban meg fogod találni, ha tudod, hogy mi érdekel! ;)

2013. aug. 25. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 sadam87 ***** válasza:
97%

A növények vízszállítását több dolog is segíti. A legfontosabb természetesen a párologtatás miatt kialakuló szívó hatás, de emellett jelentős szerepet játszik a gyökérnyomás (a talajnedvesség és a növényi sejtek kémiai potenciálkülönbsége miatt kialakuló ozmózisnyomás) és a kapillaritás (a vékony szállítócsövekben fellép bizonyos mértékű szívó hatás) is.

[link]

Ennek ellenére igaz, hogy a legmagasabb fák szállítóelemeiben a víznek fel kéne forrani. A kohéziós elmélet magyarázza, hogy ez miért nem következik be mégsem. A fák xilém elemei olyanok, hogy lehetőleg megakadálozzák a gócképződést (kapillariáts, a tracheák belső falának kialakítása). Így nem tud megindulni a forrás, annak ellenére, hogy energetikailag stabilabb volna. Ha még is megindul a buborékképződés (ez a kavitáció jelensége), a tracheák falában levő gödörkék és a tracheák közötti harántfalak megakadályozzák ezek növekedését, tovaterjedését. A kavitáció miatt egyes facsövek elzáródhatnak, de a többi működőképes, éjjel pedig, amikor nem él a levelek szívó hatása, a gyökérnyomás segít "újratölteni" a tracheákat.

[link]

(42. dia)

[link]

(27. diától, előtte gyökérnyomás)

[link]

2013. aug. 25. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm nektek!:)
2013. aug. 25. 14:41
 4/4 Silber ***** válasza:

Csak hogy a technikai részhez is hozzászóljak: fel lehet juttatni vizet 100 méter magasra. Csak nem szívni kell (hisz 2338,54 Pa nyomás alatt a víz 20°C-on elforr [1]), hanem alulról megnyomni. 2-3 lépésben simán elő lehet állítani többszáz bár nyomást is.


[1] [link]

2013. aug. 25. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!