Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » El lehet téríteni a fényt...

El lehet téríteni a fényt mágneses mezővel?

Figyelt kérdés
2013. aug. 25. 18:57
 1/5 Válasz Vilmos ***** válasza:
91%

Tudtommal nem, ahogy már elektromos hullámot se tudsz eltéríteni, max. visszaverni vagy adott környezetben rázavarni (pl. rádiók).

Hiába gondolnád, hogyha elekromos sugárzás, így a mágnesességgel is van kapcsolata - bizonyos szinten igen -, sem röntgensugárzást, sem gammahullámokat, rádióhullámokat, sem semmilyen fotont nem lehet úgy még erős mágneses mezőkkel eltéríteni, mint ahogy nagy gravitációs égitesteknél a fényt. De mint mondtam, visszaverések vannak, de azok is anyagok, pl. a föld légköre, vagy a földburok által, és nem mágneses mezőtől.


A mágneses kölcsönhatás habár hasonlónak tűnik a gravitációs kölcsönhatásokhoz, tudtommal mégis különböző fizikai jelenség a kettő.

Olvastam valahol elméleteket, teóriákat, ahol a mágnesességet a gravitációval közvetve magyarázták valahogy, talán pont a wikipédia relativitáselméletben tárgyalt gravitációról szóló szócikkében... de ettől függetlenül úgy tudom, és ebbe biztos is vagyok, hogy nem befolyásolja az elektromágneses sugárzást semmilyen más mágneses tér vagy mező.


Egyébként már itt az oldalon egyszer fel is tették a kérdést, és oda szvsz. aránylag meggyőző válaszok érkeztek, érdemes talán megnézned, amit ott írnak és linkelnek - a link inkább cáfolat mellékleteként szerepel ott : http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


De lehet, hogy Te is pont arról a kutatásról olvastál, és azért kérdezed... (?)

2013. aug. 25. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Wadmalac ***** válasza:
91%

#1 is jól írta, nem lehet.

Ennek elég összetett oka van, de semmi misztika nincs benne.

Nem szabad elfelejteni, hogy a fény nem simán elektromágneses hullám, hanem anyagi jellege is van, a fotonok áramlása és attól függően, hogy milyen fizikai összefüggésben foglalkozunk vele, vagy a hullám, vagy a részecske illetve energiakvantum tulajdonsága számít.

A foton mint részecske meg elektromos töltéssel nem rendelkezik, ezért sem mágneses, se elektromos mező nem téríti el.

Az egyéb részecske-sugárzásoknál a gammasugárzás is semleges részecskékből, neutronokból áll, azt sem lehet eltéríteni úgy, mint az alfa- és bétasugárzást (az elektronok és a protonok is eltéríthetőek a töltésük miatt).

2013. aug. 26. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Természetesen el lehet, erre keress: Delbrück szórás (scattering)
2021. márc. 21. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 dq ***** válasza:
Mire gondolsz, hogyan téríted el a fényt mágneses mezővel?
2021. márc. 21. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:

Hát én a Delbrück-szórást azért nem nevezném "fényhajlításnak".


Eltérítésnek oké, de irányított kitérítésnek nemigen.

2021. márc. 22. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!