Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az embernek alvás közben...

Az embernek alvás közben mennyire változik meg a vérnyomása és a pulzusa? Lecsökken, vagy marad annyi, amennyi ébren?

Figyelt kérdés
2013. aug. 26. 14:58
 1/4 Wadmalac ***** válasza:

Hát valamennyit a pulzus biztosan csökken, a "standby" állapotban az agy oxigén- és energiaszükséglete kisebb.

Nekem speciel leesik a pulzusom 50 alá, de én ebből a szempontból gyári hibás vagyok. :D

A vérnyomásban nem hiszem, hogy jelentős különbség lenne.

2013. aug. 26. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A vérnyomás is alacsonyabb éjszaka, mint napközben.


Nekem általában elég alacsony a vérnyomásom, ezért "cserébe" elég magas a pulzusom; tini koromban néha szédelegtem is, meg sokat fájt a fejem, most már szerencsére nagyon ritkán.


Egy közvetlen rokonomnak még alacsonyabb, úgy emlékszem, 110/80 általában. Kb. 10 éves korában azért kellett bent aludnia egy éjszakát a kórházban, hogy reggel is tudják mérni a vérnyomását, mert a doki szerint már ébredés után egy-két órával is emelkedik, mire otthonról bejutott volna a kórházba.

Éjszaka nagyon keveset tudott aludni a kislány, mert a "kedves" nővérkék a szomszéd helyiségben éjfélig ordíttatták a zenét, és hangosan beszélgettek. Reggel meg 6-kor volt ébresztő... 10-20 perc múlva nővérke jön, kislány felül, nővérke vérnyomásmérőt felrak, kislány feláll, összeesik... A zárójelentésére ráírták, hogy a vérnyomása mérhetetlen volt. Ennyi.

2013. aug. 26. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:

Hát reggel nekem is dukál ébredés után az 1-2 perces kába meditáció az ágyon ülve, ha azonnal felkelek, én is megborulok. :)

Az üzemorvosi vizsgálaton 3 kávé, 2 tea és egy energiaital után tudtam 140/90-et produkálni.


De szerintem ez a reggeli blackout simán csak az, hogy a fekvő helyzeti vérnyomás szintjének a fejben való fenntartásához felkelés után a szívnek fel kell zárkóznia a tempóhoz. Szóval "fejmagasságban" kb. ugyanazon vérnyomás kell, mint az egész testben vízszintes fekvéskor. Állva meg fejtől lefelé pluszba hozzájön a hidrosztatikai nyomás.

2013. aug. 27. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Hát reggel nekem is dukál ébredés után az 1-2 perces kába meditáció az ágyon ülve, ha azonnal felkelek, én is megborulok. :)"


Az szép látvány lehet... :D


De jól csinálod, mert azt szokták javasolni, hogy lassan változtassunk testhelyzetet, azaz ne pattanjunk fel gyorsan fekvésből állásba.

Engem ez már nem érint szerencsére.


Ha meg nagy ritkán mégis megszédülök (akármikor), akkor gyorsan le szoktam guggolni pár másodpercre. Ez bevált. :)

Ja, és akkor itt helyesbítenék: az én vérnyomásom szokott 110/80-90 lenni; az említett kislányé 100/70-80 általában. (A sajátomat nem tartom annyira számon, és nem szoktam méricskélni; az övég meg megkérdeztem valamelyik nap. :D)


"Az üzemorvosi vizsgálaton 3 kávé, 2 tea és egy energiaital után tudtam 140/90-et produkálni."


A 140 már sok, azzal vigyázz. Ez a töméntelen mennyiségű koffein meg sok, még jó, hogy nem ugrott ki a szíved...


A biológiai részhez nem tudok hozzászólni, BW nem beszélni fizikusul. :D

2013. aug. 31. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!