Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Energia és elektromágneses...

Energia és elektromágneses hullám?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt olvasom, hogy az energia kvantuma, vagyis a legkisebb egysége a foton. A foton által hordozott energia pedig kizárólag az EMH frekvenciájától függ: minél nagyobb egy EMH frekvenciája, annál nagyobb hatást tud kifejteni arra a dologra, amivel kölcsönhatásba lép.


No de mi a helyzet az amplitúdóval? Az világos, hogy mi az az amplitúdó, ill. mit jelent egy EMH esetében. Arra vagyok kíváncsi, hogy miért nem befolyásolja az EMH által hordozott energia mennyiségét az adott EMH amplitúdója? Vagyis miért azonos két EMH által hordozott energia akkor is, ha ugyan a frekvenciájuk azonos, de az amplitúdójuk különböző?



2013. aug. 27. 16:47
 1/5 sadam87 ***** válasza:
Nem vagyok nagyon járatos a fizikában, úgyhogy nem vagyok benne biztos, de én úgy tudom, az amplitúdó az intenzitással, azaz a fotonok számával arányos. Tehát ha nagyobb az amplitudó, több lesz a foton, tehát az általuk hordozott energia is.
2013. aug. 27. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ilyen összefüggéseket feltehetően népszerűsítő tudományos cikkekben olvashatsz.

A probléma megalapozott levezetését elektrodinamikai tankönyvekből érdemes megnézni (rendkívül ronda parc.diff.-ekkel). Ahhoz régen volt, hogy szabatosan idézzek belőlük, de az elektromágneses tér energiáját az időegység alatt, egy gömbfelületen áthaladó energia-áramsűrűség segítségével számítják. Az energia-áramsűrűségben pedig szerepel az amplitúdó.

2013. aug. 27. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Makoscsiga ***** válasza:
Csak egy kis gondolatot tennék hozzá az elmondottakhoz. A hullám által szállított energia függ az intenzitástól (gyenge UV forrás vs. erős infra hősugárzó). De az egyes fotonok energiáját a hullámban csak a hullámhossz szabja meg. mivel a fotonok által kiváltott kölcsönhatás, a jelenség kvantumos természeténél fogva, csak az egyes fotonok energiájától függ, hiába van 324 infra fotonnak nagyobb energiája, mint egy UV fotonnak, azok energiája nem összeadható, így nem tudják kiváltani az egy UV foton hatását. Ez lehet kisség mgtévesztő...
2013. aug. 27. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Az energia kvantuma, vagyis a legkisebb egysége a legkisebb energia. W=h*f. [link] 1 Herces fotonnál ez nagyon kicsi. De fél Hertzesnél még kisebb. De melyik a legkisebb frekvencia?


Az amplitúdó az oszcilloszkóp képernyőjén van, de csak látszat, mert 2 dimenziós, a foton meg 3, és az atteneutor kapcsoló állásától is függ a nagysága.

2013. aug. 28. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Vannak fogalmak, amik az elemi felé haladva eltűnnek. Neked van véleményed, de az agysejtednek nincs. A paradicsomnak van színe és hőmérséklete, de a likopinmolekulának nincs. (Vagy legalábbis nem a szokványos értelemben.)


A fotonnál nem értelmezhető az amplitúdó úgy, ahogy mondjuk egy vízhullámnál, abban az értelemben nincs neki.

A nagyobb energiájú sugárzásban több a foton (ugyanazon hullámhosszon).

2013. aug. 28. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!