Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezt hogy lehetne kiintegrálni?

Ezt hogy lehetne kiintegrálni?

Figyelt kérdés

Integrál [x/(e^x-1)] dx x=0 tól végtelenig.


A végeredményt egyébként tudom, mert ez az integrál konvergens lesz, de a levezetésre lennék kíváncsi.


Próbálkoztam helyettesítéssel, parc. integrálással, sikertelenül.


Ötlet?


Válaszod előre is köszönöm!



2013. aug. 29. 15:43
 1/6 anonim ***** válasza:
Esetleg meg lehetne próbálkozni az f(x)=e^x függvény Taylor-sorfejtésének a behelyettesítésével, rendezni ez a kifejezést, majd tagonként integrálni.
2013. aug. 29. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Bár így elkezdve...Lehet, jobban jársz, ha valami közelítő formulával próbálkozol :D
2013. aug. 29. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, hát e^x Taylor sorából levezettem hogy:


[(e^x-1)/x]=szumma[x^k/(k+1)!]


Viszont az integrandusban ennek reciproka van, azt max. binomiálissal tudom megcsinálni, de az macera lenne...


Közelítő módszerekkel semmi baj, ismerek egy csomót, ki is tudom számolni egész pontos numerikus értékre az eredményt azokkal.


De engem egy olyan apparátus érdekelne, mellyel a pontos értéket kapom meg.

2013. aug. 29. 17:10
 4/6 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy valamilyen integráltranszformáció kéne, csak még nem jövök rá, hogy hogyan. :S
2013. aug. 29. 17:12
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha jól sejtem, valami Bose-Einstein kondenzációban lévő integrált akarsz csinálni. Ez nem egy analitikusan megoldható probléma, hanem a megoldásában van gamma-függvény meg Riemann-zeta.


Bővebben itt találsz anyagot:

[link]


gamma-függvények:

[link]


Riemann-zeta:

[link]

2013. aug. 29. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Hm. Köszönöm, ez utóbbi jó módszernak tűnik. És a példában a gamma függvény p=2 helyen 1 lesz, a másik szorzó meg (pi^2)/6.


Persze, ha van másfajta megoldás, örömmel várom.

2013. aug. 29. 20:09

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!