Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell ezt a fizikapéldát...

Hogyan kell ezt a fizikapéldát megoldani?

Figyelt kérdés

Mekkora a 3 méter átmérőjű repülőgép-légcsavar legszélső pontjának sebessége a földhöz viszonyítva, miközben a gép 120 km/h nagyságú sebességgel gurul a földön, s a légcsavar fordulatszáma 600 1/perc?

Nem konkrétan a végeredményre vagyok kíváncsi, hanem ezt a fajta mozgást a talajhoz mégis hogyan viszonyítsam? Kérlek írjátok le részletesen, és nem csak azt hogy értelmezni kell ,majd kiszámolni stb. Előre is köszönöm! :)



#repülőgép #fizika #gép #példa #légcsavar #fordulatszám #fizikapélda #600 1/perc #talajhoz #viszonyítva
2013. szept. 14. 21:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Amikor a legszélső pont felül és alul van, /a sebességnek nincs függőleges összetevője/ akkor elég síkban összegezni a sebességvektorokat.


De főiskolán és egyetemen azzal kezdik, hogy térbeli koordinátageometriát tanítanak.

2013. szept. 14. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
A korrekt végeredmény nem egy szám, hanem a légcsavar szögétől függő szinuszfüggvény.
2013. szept. 14. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
hát csak középiskolás vagyok és ez egy gimnáziumi fgy-ből van...
2013. szept. 15. 06:11
 4/12 anonim ***** válasza:

A sebesség nagysága nem függ a légcsavar szögétől, ugyanis a légcsavar forgásának sebességvektora mindig merőleges a haladásvektorra, mivel a légcsavar a haladás irányára merőleges síkban forog, és ha egy sík merőleges egy egyenesre, minden, a síkban lévő egyenes merőleges az illető egyenesre. Ez nem térbeli koordinátageometria, hanem egyszerű térmértan, amit én 8-ban tanultam. Enny

it 49%-os esetünkben nem sokat érő válaszairól, és itt a megoldás:



A légcsavar fordulatszámából meg kell határozni a szögsebességét. Ha 600-at fordul percenként, akkor másodpercenként 10-et. Ez annyit tesz, hogy tízszer tesz meg egy teljes kért, vagyis 2*pi radiánt, így a szögsebessége 20*pi radián/sec.


Szögsebességgel nem igazán tudunk számolni, átt kell alakítsuk kerületi sebességbe. Ez egyszerű, megszorozzuk a sugárral, ami esetünkben 1,5 méter.


20*pi*1,5=15*pi m/s


Ezt elég bonyolult lenne km/h-ba alakítani, ezért inkább a haladó sebességet alakítom m/s-ba(mellesleg, fizikában inkább ebben is számolnak):


120km/h=120/3,6=33,3 m/s


Rég láttam ilyen hülye számokat. Mindegy, az eredő sebességet merőleges vektoroknál(mint ezek is, ahogy fent láthattad) úgy kapod meg, hogy a részvektorok négyzeteit összeadod, és négyzetgyököt vonsz. Ez esetünkben nem lesz egy szép szám, de pi=3,14-re kiszámoltam:


V=57,68 m/s


Ha km/h-ban kéred, 3,6-tal beszorzod:


207,65 km/h


Remélem, érthető volt.

2013. szept. 15. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm így már mindent értek, de sztem te elszámoltad ott hogy 20*1,5*pi-re 15pit írtál. De nagyon köszönöm hatalmas segítség volt. :))))
2013. szept. 15. 15:54
 6/12 anonim ***** válasza:
Jah, elszámoltam, de remélem, újraszámoltad, és nem lett gond. :)
2013. szept. 15. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Igen minden ok. Köszönöm :)
2013. szept. 15. 20:17
 8/12 anonim ***** válasza:

A megoldás helyes, de az a baj hogy a "földhöz viszonyítva"


Persze itt is két eset lehetne:

1. a föld egy adott pontjához viszonyítva

2. a föld síkjához viszonyítva


Úgy kellett volna kérdezni, hogy a légcsavar forgástengelyének magasságában levő ponthoz képest.

2013. szept. 15. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
#8: Miért is? A föld pontjai egymáshoz(és a síkhoz) képest mozdulatlanok, és akkor ha az egyik ponthoz képst annyi a sebesség, akkor a másikhoz is. De, ha igazad van(amit kétlek), akkor az én megoldásom melyik esetre igaz?
2013. szept. 16. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

A légcsavar legszélső pontja hélix térgörbén mozog. /1 henger felületén./ Ha igazam van (bár csak szőrszálhasogatás), akkor az te megoldásod arra az esetre igaz, amikor a sebességet a "henger" szimmetriatengelyében levő pontból mérjük.


"A föld pontjai egymáshoz(és a síkhoz) képest mozdulatlanok, és akkor ha az egyik ponthoz képest annyi a sebesség, akkor a másikhoz is."

Ez biztos?

Például egy gyalogos 1m/s-al halad el egy fa mellett, attól 1 méterre. 1 másodperc múlva gyök2m távolságra lesz , pedig 2 méterre kellene lennie, hogy a fához képest is 1m/s legyen a sebessége.

2013. szept. 16. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!