Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell ezt a fizikafelada...

Hogyan kell ezt a fizikafeladatot megoldani?

Figyelt kérdés

Közismert, hogy a Földről a Holdnak mindig ugyanazt az oldalát lehet látni. A Hold Föld körüli keringései ideje 27,3 nap. Mennyi idő telik el a Holdon két napfelkelte között? És két föld felkelte között?

Magyarázatot is kérek, és nem csak csupán Google és Wikipédia meg nem tom milyen linkeket! Előre is köszönöm!



#Hold #föld #forgás #keringés #hold felkelte #földfelkelte #felkelte #27.3
2013. szept. 15. 08:25
 1/7 anonim ***** válasza:

„nem csak csupán Google és Wikipédia meg nem tom milyen linkeket”

Mert a GyK-linkek olyan megbízhatóak, ugye?


Mivel mindig ugyanazt az oldalát mutatja a Föld felé, ezért sosem kel fel rajta a Föld.


Két napfelkelte között meg majd valaki kiszámolja neked, én most lusta vagyok, amúgy 29,5 napnak kell kijönnie.

2013. szept. 15. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Jól van, látom mások is lusták…


Na, feladatkitűző elfelejtette megemlíteni, hogy ez a 27,3 nap nem a Hold szinodikus keringési ideje, hanem az álló csillagokhoz viszonyított keringési ideje. Ekkora időközönként mutat a Föld–Hold-vektor ugyanarra a távoli csillagra. A szinodikus az lenne, hogy mekkora időközönként van telihold, azaz mekkora időközönként süti a Nap a Hold Föld felőli oldalát, ami mindig ugyanaz, így ekkora időközönként van dél, illetve napfelkelte is a Holdon. Ezt a szinodikus keringési időt fogjuk kiszámolni.


Hogy a fenti állításaim igazak legyenek, meg hogy tudjunk kezdeni valamit a problémával, – a feladatban adottakon kívül – a következő közelítéseket és adatokat használjuk.

– A Föld és a Hold körpályán kering a Nap illetve a Föld körül.

– A Hold pályasíkja a Föld pályasíkjába esik.

– A Föld Nap körüli keringési ideje 365,3 nap.


Rögzítsünk egy derékszögű koordináta-rendszert és válasszunk t = 0 időpillanatot úgy, hogy az xy-sík a Föld pályasíkjával egyezzen, a Nap, a Föld és a Hold ebben a sorrendben illeszkedjen egy egyenesre, és az x-tengely legyen a Nap–Föld-egyenes ilyen irányítással. Az y-tengely irányát válasszuk úgy, hogy a Föld keringési iránya pozitív legyen. (Na, leírtam, amit normális ember lerajzolni szokott. Annyit te is csinálj meg, hogy lerajzolod a koordináta-rendszert.)


Ebben a koordináta-rendszerben a Nap–Föld-vektor az idő függvényében következő:

a = (R*cos(Ωt), R*sin(Ωt)),

ahol Ω a Föld szögsebessége a nap körül, 2π/(365,3 d), és R a Nap–Föld-távolság.

A Föld-Hold-vektor

b = (r*cos(ωt), r*sin(ωt)),

ahol ω a Hold szögsebessége a Föld körül, 2π/(27,3 d), és r a Föld–Hold-távolság.


Nekünk az kell, hogy mekkora időközönként van telihold (dél a Hold Föld felé eső oldalán), azaz mikor mutat egy irányba az a és b vektor. A skaláris szorzat geometriai definíciója szerint

a*b = |a|*|b|*cos(α),

ahol α a két vektor által bezárt szög, ezt szeretnénk, hogy 0 legyen, azaz cos(α) = 1. a-t és b-t helyettesítve

(R*cos(Ωt), R*sin(Ωt))*(r*cos(ωt), r*sin(ωt)) = R*r*1,

a skaláris szorzás algebrai definícióját is alkalmazva

cos(Ωt)*cos(ωt) + sin(Ωt)*sin(ωt) = cos(Ωt)*cos(-ωt) - sin(Ωt)*sin(-ωt) = cos((Ω - ω)t) = 1.

A koszinusz akkor lesz 1, ha az argumentuma 2π-nek többszöröse, azaz

(Ω - ω)t = 2πn, ahol n egész szám.

t = 2πn/(Ω - ω),

ez akkor lesz a lehető legkisebb pozitív szám, ha n = -1, tehát a Holdon

T = 2π*(-1)/(Ω - ω) = 2π*(-1)/(2π/(365,3 d) - 2π/(27,3 d)) ≈ 29,5 d

időközönként van napfelkelte.

2013. szept. 15. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A felhasznált adatok közül kimaradt, hogy a Hold keringési iránya a Földével azonos, és elfelejtettem megemlékezni a z-tengelyről, hogy az most nem kell, úgy is síkban dolgozunk.


A 365,3 nap az természetesen a Föld állócsillagokhoz képest viszonyított keringési ideje (ekkora időközönként mutat a Nap–Föld-vektor ugyanazon távoli csillag felé). Forrás: [link]

2013. szept. 16. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Meg az is kimaradt, hogy a Nap legyen az origóban… Nem megy ez nekem.
2013. szept. 16. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
hú, hát ez egy kicsit szerintem bonyolultabb, mint amit középiskolába tanítanak. koordinátageometriát még nem tanultunk. van egy egyszerűbb megoldása, vagy csak ez van?
2013. szept. 21. 08:47
 6/7 A kérdező kommentje:

Időközben lehet, hogy rájötte, habár nem pontos az érték. A Hold 27,3 nap alatt fordul meg a Föld körül, de ez idő alatt a Föld a pályájának 365,25/27,3 részét teszi meg, ezért ezzel az eredménnyel el kell osztani a 27,3-t hisz még a holdkör annyiad részét megteszi addig pluszban. De nekem 2,04 jön ki és nem 2,2 nap. Ebben a pdf dokumentumban részletesen le van írva: [link]

de sajnos nem beszélek olyan jól angolul. Annyit értek, hogy van kettő csúcsa, az egyik 12,3685, a másik meg 13,9444. Az előbbivel elosztva a 365,25 napot kijön a 29,5 nap, vagy a holdkört elosztva a 2,2 nap.

Most nagyon össze vagyok zavarodva ilyen téren. Kérlek segítsetek, mert nagyon fontos lenne! :)

2013. szept. 21. 09:58
 7/7 anonim ***** válasza:

Ez a pdf nekem tetszik, de ez még jobban túl mutat a középiskolás anyagon, mint az a vektorszámítás, amit leírtam… Ha jól értem, ez minden mérési eredményt figyelembe véve számol, hirtelen nem is találom benne a gondolatmenetedet.


Amúgy az tök jó, ahogy kihoztad azt a 2,04 napot. Csak annyi a gond vele, hogy közelítő eredmény. Kicsit csináld tovább, amit elkezdtél, mutatom, hogy hogyan:


Butuskán azt lehetne mondani („nullad rendű közelítés”) hogy a Hold 27,3 nap alatt kerüli meg a Földet, így ekkora időközönként mutatja ugyanazt az oldalát a Nap felé. De te rájöttél, hogy eközben a Földis megy valamennyit a Nap körül.


27,32 nap alatt a Föld (27,32 nap)/(365,26 nap) = 0,074796 részét teszi meg a pályájának (a két tizedes jegyre pontos adatokat Wikiről szedtem), tehát a Holdnak még legalább pályája ennyied részét kell megtennie a Föld körül, hogy ismét szembe kerüljön a Nappal, azaz kell még neki 0,074796*(27,32 nap) = 2,04343 nap. (Eddig jutottál te, ez az „első rendű közelítés”.)


Csakhogy ezalatt a 2,04343 nap alatt a Föld még megteszi a pályájának (2,04343 nap)/(365,26 nap) = 0,00559 részét, ennyit a Holdnak még 0,00559*(27,32 nap) = 0,15284 nap megtenni. Így már egy „másod rendű közelítésünk” is van, eszerint a Holdon átlagosan (27,32 nap) + (2,04 nap) + (0,15 nap) = 29,51 naponta van napfelkelte.


Hogy lássuk, hogy már csak apróságok jönnek ehhez hozzá, még egy harmadrendű közelítést is csinálunk. Ezalatt a 0,15284 nap alatt a Föld a pályájának (0,15284 nap)/(365,26 nap) = 0,00042 részét teszi meg, ez azt jelenti, hogy a 29,51 naphoz még hozzájönne 0,00042*(27,32 nap) = 0,011 nap, de ez már a 0,1-es pontosságon belül van.


Ezt a végtelenségig kéne csinálni, hogy teljesen pontos eredményt kapjunk, és kicsit mértani sorozni kéne, hogy matematikailag korrektül belássuk, hogy a 29,5 nap az már 0,1 napnál kisebb hibával a keresett érték, de ha nem muszáj azzal már nem fárasztalak (illetve magamat nem fárasztom a végiggondolásával és elmagyarázásával…).


Szóval összességében dicséret, mert találtál egy értelmes pdf-fájlt, és mert jó úton indultál el az én megoldásomtól függetlenül.

2013. szept. 21. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!