Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kell egy transzformálni...

Miért kell egy transzformálni az ilyen függvényeket?

Figyelt kérdés

Adott például egy y=2^(x-2) +1 függvény. Ilyenkor a 2^x függvényt minden pontját feljebb tolom egyel az y tengelyen (eddig értem), majd eltolom jobbra az x tengelyen 2-vel. Ezt már nem értem. :D Ugyan így nem értem a hatványos/gyökös függvényeknél ezt a jobbra/balra tologatást. (Például az (x-2)^2 esetében.)


A válaszokat előre is köszönöm! :)



2013. szept. 23. 18:57
 1/5 supra01 ***** válasza:
2013. szept. 23. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Előbb tolod el jobbra az x-tengely mentén, aztán az y-tengelymentén… (Itt most pont mindegy, de általában így kell majd.)


Amúgy arra még emlékszel, hogy hogyan ábrázoljuk a függvényeket? Ugye berajzoljuk azokat a pontokat, amiknek az (x, y) koordinátáira y = f(x). Itt vannak ezek a függvények. Próbáld ki, hogy 10-10 pontját ábrázolod az eredeti függvénynek és a transzformáltjának egy koordináta-rendszerben.

Tehát 10-10 pontját berajzolod az y = 2^x-nek és az y = 2^(x-2) + 1-nek meg az y = x^2-nek és az y = (x-2)^2 + 3-nak. Sőt, köztesen megcsinálhatnád az y = 2^(x-2) és y = (x-2)^2 függvényeket is.


Ha ezeket szorgalmasan megcsinálod, az sokat segít a probléma megértésében, de tényleg. (Még ha úgy is tűnik, hogy ezzel a válasszal csak szívatni akarlak, hogy dolgozz, de szerintem így a legkönnyebb megérteni.)

2013. szept. 23. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ebbe [link] kell sok függvényt beírni.

Ha elég sokáig csinálod, elég lesz a képletre ránézni és sejteni dogod az alakját.

2013. szept. 23. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
fogod
2013. szept. 23. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Előbb tolod el vízszintesen.

Miért?

Ez gyakorlatilag a 2^x függvény. Csakhogy: minden egyes x értékhez nem azt az értéked rendeled hozzá, ami az x-hez tartozik, hanem ami az x-2-höz tartozik. A 3-hoz az 1 értékét, a négyhez a kettő értékét stb.

Ha eltolod a függvényt jobbra 2-vel, akkor azon értékek, amik eddig az x-2-höz tartoztak, most már az x-hez fognak tartozni.

Ábrázold a 2^x és a 2^(x-2) függvényt közös koordinátarendszerben. Nézd meg az y=1-nél, az y=2-nél, az y=4-nél és az y=8-nál az értékeket, látni fogod, hogy ha 2-vel jobbra tolod a 2^x függvényt, épp a 2^(x-2) függvényt kapod az általam leírtak miatt.

A föltolás meg könnyű.

2013. szept. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!