Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 9. -es szinten a Schrödinger...

9. -es szinten a Schrödinger atommodell szerint, valaki elmagyarázná az elektronszerkezet felépülését?

Figyelt kérdés

A következőkre lennék kíváncsi:


Mi a kvantumszám lényege?


-Miért vannak külön héjak és alhéjak,és a kettő közt mi a különbség?


-Hogyan töltődnek fel a héjak?


(lehetőleg mindenhol ahol lehet jeleket és a szakszerű jelzéseket kérném.Tehát a Hélium elektronszerkezetére az 1s2 jelet kérném használni és így tovább.)


Minden hasznos választ nagyon köszönök.

Biztos lesznek még majd közben kérdéseim,úgy hogy hogy hosszú beszélgetésre lehet számítani.És ha lehet példákat is írjatok ahol tudtok.



2013. szept. 24. 15:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Schrödinger megértéséhez Planck, Einstein és de Broglie által megállapítottak kikerülhetetlenek, ezenkívül pár dologgal tisztában kell lenni, mint például a klasszikus fizikai rezgőmozgás egyenlete és az atomi színkép fogalma, differenciál- és integrálszámítás...

Szerintem ezzel mág várj.


De a kvantumszámokról és héjakról majd írni fogok, de nem ma, mert ma már elkezdtem szivattyúzni.

2013. szept. 24. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Jaj,félreérthető voltam.


Nem úgy áértem hogy ezeknek az összes dolga érdekel,hanem amit a kilencedikes tananyag tartalmaz és amit most tanulunk.

Konkrétan nem értem a tananyag egy részét.Arra lennék kíváncsi hogy hogyan épül fel az elektronszerkezet.Tehát van az atommag (legyen mondjuk a szkandium).

van az első héj amin csak kettő elektron férhet el.Ez az 1s héj és rajta van az 1s1 és az 1s2 elektron.Aztán jön a következő periódus és elindul a 2s1,2s2 elektron felévétele,majd ugyan ezen a perióduson belül a 2p1,2p2,2p3,2p4,2p5,2p6....


És a Cézium az azt hiszem úgy fog kinézni hogy a K,L,M héjak telítettek,és jön az N héj.Ami úgy fog kinézni hogy 4s1,4s2 és itt jön az egyik problémám:Miért 3d1?


nem inkább 4d1?Mert hát a negyedik periódusban van a szkandium.


Na ilyen típusú problémáim vannak.Ha valaki tudna segíteni megköszönném.

2013. szept. 25. 17:13
 3/4 anonim ***** válasza:

Az elektronhéjak kiépülését 3 elv szabályozza:


1. Energiaminimum

2. Pauli

3. Hund


1. Az elektronok a legkisebb energiájú szabad pályát töltik be először.

Li: 1s2 2s1

Az 1s pálya kisebb energiájú, mint a 2s, tehát az azonos szimmetriájú (itt s gömbszimmetrikus) pálya annál nagyobb energiájú, minél nagyobb a fő kvantumszáma.


2. Adott pályán maximálisan két elektron tartózkodhat, amelyek spin kvantumszáma eltérő. Más megfogalmazásban: az atomban/molekulában nem lehet több olyan elektron, amelynek mind a négy kvantumszáma azonos. Eme két megfogalmazás egyenértékű.

Ne: 1s2 2s2 2p6

Háromféle p pálya van, amelyek térbeli irányultsága eltérő: px, py, pz. Ezeken is természetesen két elektron tartózkodhat, tehát:

Ne: 1s2 2s2 2px2 2py2 2pz2


3. Az azonos mellék kvantumszámú pályákra az elektronok először párosítatlanul épülnek ki.

N: [He] 2s2 2px1 2py1 2pz1


A 4s pálya kisebb energiájú, mint a 3d pálya, ezért itt az energiaminimum elv fölülírja az eddig megszokott feltöltődési sorrendet:

Ca: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d0

Sc: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d1


Héj: azonos fő kvantumszámú pályák. például: L héj a 2s 2p

Alhéj: azonos mellék kvantumszámú pályák, például: 2s VAGY 2p.

2013. okt. 1. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Am sry, szarok az egészbe, csak azt akartam, h gépeljetek egy csomót! Takarodjatok a francba!
2014. jan. 29. 16:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!