Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mátrix és tenzor közötti...

Mátrix és tenzor közötti különbség?

Figyelt kérdés

A mátrix lineáris leképezéseket add meg, de a tenzor?

Illetve hogy lehet őket ábrázolni koordináta-rendszerben?

Mit jelent az, hogy másodrendű tenzor?


2013. szept. 28. 16:42
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A tenzor is lineáris leképezés: egy vektort átvisz egy másikba. Ugyanakkor fizikai mennyiség is. Vagyis ez egy olyan fizikai mennyiség, ami egy vektorból egy másikat csinál.


A mátrix a tenzor reprezentációja egy adott koordinátarendszerben. Tehát egy tenzor végtelensokféleképp felírható mátrix formájában, attól függően, hogy mik a koordinátatengelyek. (Ugyanúgy, ahogyan egy vektor is többféleképpen írható fel, a tengelyektől függően.)


Ábrázolni a tenzort nem lehet, mert nem vektor, csak a mátrixát lehet felírni. (Pontosabban az elsőrendű tenzorok ábrázolhatók, mert azok vektorok, de a magasabb rendűek nem.)


Másodrendű tenzorok azok, amik két dimenziós mátrixszal írhatók fel, tehát két indexe van (i,j). A vektorok például csak elsőrendű tenzorok.

2013. szept. 30. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

ezt valami rohadtjól leírta a válaszoló.

Nekem kb 1 nap kellett hogy megértsem a tenzor fogalmát.

Főleg azért, mert fogalmam nem volt a leképezés, lineáris leképezésről, ezért miután azt megértettem, ez a válasz sokat segített a tenzorban.


Valószínű későn írom már. Az is valószínű, hogy rajtam kívül még többszáz egyetemista innen próbálja megérteni a tenzor fogalmát..

2015. febr. 15. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!