Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Nap delelési (max) szögállás...

A Nap delelési (max) szögállása a téli-nyári napfordulók, és a napéjegyenlőségek között egyenletesen, vagy sinusosan változik?

Figyelt kérdés

2013. okt. 14. 14:01
 1/6 anonim ***** válasza:

A szinuszos a jobb közelítés. Még nem figyelted meg, hogy a napéjegyenlőségek környékén milyen gyorsan változik a nappalok hossza, még a napfordulók környékén milyen lassan?


Ezenkívül a napéjegyenlőségek között a lineáris közelítés konstanst ad, amit nyilván nagyon vacak, napfordulók között azért még jó lehet valamire az is.

2013. okt. 14. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

A nappalok hossza sem lineárisan arányos a Nap szögállásával, hiszen a leghosszabb/legrövidebb nappal:

16h/8,5h ~ 1,9

Nap szög max/min:

90-(47-23.5)=66.5 fok

90-(47+23.5)=19.5 fok

66,5/19,5 ~ 3,4

Tehát a válaszod a kérdésre nem mérvadó.

2013. okt. 14. 17:26
 3/6 anonim ***** válasza:

Akkor olvasd el még egyszer legalább a válaszom első mondatát, mert nem értem, miből jött le neked az, hogy én a lineáris közelítésre voksolok. Viszont látom, hogy a második mondatom, ami egy KÉRDÉS, szépen rávezetett arra, hogy hogyan lehet belátni, hogy nem valami lineáris. A második bekezdésemben pedig azt pedzegettem, hogy mennyire lehet jó a lineáris közelítés.


Másrészt a kommented elgondolkodtatott, hogy minek a függvényében akarod vizsgálni a Nap delelési magasságát, mert én az idő függvényében gondoltam, ugyanis időpontokat adtál meg.


Például a Nap delelési magasságának a nap szögállásával nyilván lineárisan arányosnak kell lennie, ez tulajdonképpen az identitás függvényt adja (ha egy egész szélességi körre nézzük, ha csak egy földrajzi pontra, akkor az identitást naponta 1-1 diszkrét pontban).


(Most ideírom a végére is: a Nap delelési magassága az időnek jó közelítéssel szinuszos függvénye. Persze vannak dolgok, amik elrontják, például, hogy a Föld ellipszis pályán halad, és amikor közelebb van a Naphoz, akkor gyorsabban meg hasonlók, de ez egy elég korrekt közelítést ad. Pontos adatokat találsz a Nap delelési magasságáról a [link] oldalon. Ezeket összevetheted a szinuszos közelítéssel mondjuk egy fél éves intervallumon, ha ráérsz.)

2013. okt. 14. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Bocs, elértettem. Mire a 2. bek. végére értem, az elsőt elfelejtettem.

A linkedről begyűjtöttem fél évet jún.20-tól 10 naponként, és összehasonlítottam a cos függvénnyel a nap szögállását.

Jól illeszkedik, alig látszik, hogy 2 adatsor:

[link]

2013. okt. 14. 20:49
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2013. okt. 14. 21:02
 6/6 anonim ***** válasza:
Ok, semmi gond. Szívesen!
2013. okt. 14. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!