Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csillagászati megfigyelésnél...

Csillagászati megfigyelésnél mihez mekkora nagyítás kell?

Figyelt kérdés
Gondolom nagyítási tartományokról van szó. Mik azok a legkisebb nagyítások amik alatt látszanak a bolygók, galaxisok?
2013. okt. 19. 08:38
 1/3 anonim ***** válasza:

A Vénusz átvonulást távcső nélkül, egy hegesztőpajzs segítségével figyeltem meg.

Írjam azt, hogy 80x, vagy 300x ? Az dönti el, mit akarsz észlelni. A horgászok is másképp szerelik fel a botot pontyra, vagy keszegre. Az amatőr csillagászoknak sem mindegy kettőscsillagra, nagybolygóra, vagy üstökösre "mennek".

A távcsövekhez általában több okulárt használnak. A rövid fókuszú okulárokkal nagyobb nagyítást lehet elérni, de a fényerő rovására. Ködök, galaxisok, üstökösök megfigyelésére viszont nagyobb fényerőt igyekszünk kihozni a távcsőből.

2013. okt. 19. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Egy 20x50-es távcsővel a Jupiter mákszemnyinek látszik, de a négy legnagyobb holdja is észlelhető. Ugyanezzel a távcsővel az Orion-köd csak szürke vattapamacsnak látszik a gyenge fényerő miatt.

50 mm/20 = 2,5 mm "pupilla méret" bolygókhoz jó, de ködökre, üstökösökre kevés.

2013. okt. 21. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Értem, a gyakorlati észlelés nagyon új terep számomra és magamtól szeretnék rájönni ezekre a dolgokra és nem azt szeretném, hogy idejöjjön valaki, aki megmutat mindent. Ezért tettem fel a kérdést, mert mondjuk tudom, hogy körülbelül merre keressem az égen a Szaturnuszt, de nem tudom, hogy mekkora nagyítással látom meg. Ugyanez a mély ég objektumokra. A kérdés arra irányult, hogy mekkora nagyítással tudom őket meglátni a csőben és nem elmenni felettük, mert túl kicsi a nagyítás. Ha meg megvannak, utána már tudok játszani a nagyítással csak megtaláljam őket. Köszönöm a válaszodat!
2013. okt. 22. 10:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!