Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell ezt a fizikafelada...

Hogyan kell ezt a fizikafeladat megoldani?

Figyelt kérdés

240 kg tömegű csónak úszik lefelé a folyón, anélkül, hogy a benne ülő 80 kg tömegű férfi evezne. A folyó sebességének nagysága 2m/s. A férfi a csónakhoz képest 3m/s nagyságú sebességgel átsétál a csónak egyik végéből a másikba. Mekkora sebességgel halad ezalatt a csónak a parthoz képest? (Vizsgálja meg mind a két esetet)


Nem vagyok fizika analfabéta, ismerem az impulzusmegmaradás törvényét. De ahogy számolgattam, nekem a csónak eredeti sebességénél kevesebb jött ki, amikor a csónak sebességének irányával ellentétesen halad a férfi, pedig tudom, hogy ennek nem így kéne lennie, mert ugye hátralöki, ezáltal is gyorsít rajta. Hol lehet a hiba? A másik eset meg több lett, pedig ott lassítania kéne. Előre is köszönöm!



2013. okt. 31. 10:44
 1/3 anonim ***** válasza:

Érdemes először a csónakból nézve számolgatni. Itt a rendszer összimpulzusa nulla. Akkor is ennyi marad, amikor az ember elindul a csónakban, azaz


m1*v1+m2*v2 = 0


Azt is tudjuk, hogy v1-v2 = 3 m/s


A két egyenletből meghatározható v1 és v2.


Ezután áttérhetünk a parthoz képesti viszonyításra. Ez történhet meg kétféleképpen. A v2, ami a csónak sebessége, vagy hozzáadódik a folyó sebességéhez, vagy pedig levonódik attól függően, hogy melyik irányba halad az ember.


Ha így gondolkodsz, nem igazán tudod elrontani a feladatot.

2013. okt. 31. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
a v2 a csónak és az ember közös tömege. tehát az eredményhez hozzáadom (az egyik m.o.), majd hozzáadom (a másik m.o.) a 2 m/s-ot. De ki lehetne úgy is számolni, hogy végig a parthoz viszonyítok?
2013. okt. 31. 21:33
 3/3 Tom Benko ***** válasza:
Igen. Ekkor m_1v_1+m_2v_2=(m_1+m_2)v_0.
2013. nov. 1. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!